Licensed to Kentucky Masters Hy-Tek's Meet Manager
WKGG/Barbara Stevens Mem. 2003 - 1/25/03
2003 Barbara Stevens Mem./WKGGMasters Meet, Sanction #: KY-LMSC # 413-001
Results

Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Molly 24 CHMS 28.14 7

Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Molly 24 CHMS 2:22.07 7
32.05 1:09.23 1:46.04 2:22.07

Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Molly 24 CHMS 6:12.47 7
34.07 1:10.31 1:47.16 2:24.93 3:02.76 3:40.42 4:18.26 4:56.77
5:35.11 6:12.47

Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Molly 24 CHMS 2:38.15 7
32.78 1:16.35 2:01.67 2:38.15

Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schauer, Margaret 29 CHMS 30.61 7

Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schauer, Margaret 29 CHMS 41.06 7

Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schauer, Margaret 29 CHMS 1:27.84 7
42.38 1:27.84

Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schauer, Margaret 29 CHMS 36.22 7

Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schauer, Margaret 29 CHMS 1:21.32 7
37.58 1:21.32

Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rietz, Heather 34 XCEL 27.35 7
2 Winner, Julie 34 WKGG 30.24 5
3 Walker, Julie 30 WKGG 32.11 4

Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rietz, Heather 34 XCEL 59.20 7
28.90 59.20
2 Winner, Julie 34 WKGG 1:07.46 5
31.87 1:07.46
3 Walker, Julie 30 WKGG 1:13.50 4
34.77 1:13.50

Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Michelle 34 CHMS 2:33.17 7
36.65 1:15.79 1:54.82 2:33.17

Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rietz, Heather 34 XCEL 5:56.80 7
31.92 1:07.38 1:43.02 2:19.48 2:56.01 3:32.39 4:09.02 4:45.52
5:21.91 5:56.80
2 Ward, Michelle 34 CHMS 6:31.98 5
37.11 1:17.45 1:57.10 2:36.46 3:16.30 3:55.02 4:34.26 5:13.80
5:53.06 6:31.98

Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Winner, Julie 34 WKGG 38.66 7

Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Michelle 34 CHMS 3:06.94 7
44.63 1:31.93 2:19.38 3:06.94

Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rietz, Heather 34 XCEL 30.38 7
2 Winner, Julie 34 WKGG 35.18 5

Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Michelle 34 CHMS 2:48.23 7
38.40 1:21.43 2:04.53 2:48.23

Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rietz, Heather 34 XCEL 1:09.31 7
33.13 1:09.31
2 Winner, Julie 34 WKGG 1:20.89 5
38.10 1:20.89

Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Michelle 34 CHMS 2:48.01 7
37.16 1:22.62 2:09.97 2:48.01

Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coultas, Melanie 37 HUNT 27.20 7
2 Janisse, Debbie K 37 Unattached 29.09 5
3 Luther, Terri 38 HUNT 31.58 4
4 Wenger, Carolyn 39 Unattached 31.95 3

Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Janisse, Debbie K 37 Unattached 1:05.28 7
32.41 1:05.28
2 Wenger, Carolyn 39 Unattached 1:10.10 5
33.41 1:10.10
3 Luther, Terri 38 HUNT 1:13.39 4
36.52 1:13.39

Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Luther, Terri 38 HUNT 7:28.08 7
37.78 1:19.22 2:02.29 2:48.20 3:34.84 4:21.93 5:09.38 5:56.92
6:43.50 7:28.08

Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coultas, Melanie 37 HUNT 32.58 7
2 Luther, Terri 38 HUNT 40.80 5

Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coultas, Melanie 37 HUNT 1:12.47 7
35.32 1:12.47
2 Luther, Terri 38 HUNT 1:33.75 5
45.06 1:33.75

Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wenger, Carolyn 39 Unattached 1:29.37 7
42.18 1:29.37

Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Janisse, Debbie K 37 Unattached 32.55 7
2 Coultas, Melanie 37 HUNT 32.75 5
3 Wenger, Carolyn 39 Unattached 34.41 4

Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coultas, Melanie 37 HUNT 1:12.94 7
33.75 1:12.94
2 Janisse, Debbie K 37 Unattached 1:15.45 5
34.21 1:15.45
3 Wenger, Carolyn 39 Unattached 1:22.11 4
38.14 1:22.11

Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hughes, Lilly 42 WKGG 32.16 7
2 Haury, Laura 41 WKGG 33.65 5

Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hughes, Lilly 42 WKGG 1:14.62 7
34.20 1:14.62
2 Haury, Laura 41 WKGG 1:15.48 5
50.25 1:15.48

Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bryant, Beth 40 WKGG 7:56.24 7

Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bryant, Beth 40 WKGG 1:39.27 7
46.91 1:39.27

Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bryant, Beth 40 WKGG 3:36.61 7
48.99 3:36.61

Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Grebe, Suzanne 41 XCEL 37.10 7
2 Seyferth, Elizabeth L 44 IM 42.97 5
3 Haury, Laura 41 WKGG 46.43 4
4 Hughes, Lilly 42 WKGG 48.42 3

Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Grebe, Suzanne 41 XCEL 1:21.58 7
39.31 1:21.58
2 Seyferth, Elizabeth L 44 IM 1:31.70 5
43.00 1:31.70

Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Grebe, Suzanne 41 XCEL 2:54.00 7
41.33 1:26.45 2:10.17 2:54.00
2 Seyferth, Elizabeth L 44 IM 3:20.23 5
45.00 1:36.96 2:29.98 3:20.23

Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Grebe, Suzanne 41 XCEL 1:23.06 7
42.61 1:23.06
2 Seyferth, Elizabeth L 44 IM 1:32.43 5
46.84 1:32.43

Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bryant, Beth 40 WKGG 3:24.35 7
47.61 2:39.34 3:24.35

Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Byrne, Joan 48 ISF 30.60 7
2 Kregor, Janice 46 WILD 36.86 5

Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kregor, Janice 46 WILD 1:20.20 7
38.57 1:20.20

Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Byrne, Joan 48 ISF 2:31.57 7
34.52 1:12.36 1:52.08 2:31.57

Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Byrne, Joan 48 ISF 6:50.89 7
35.47 1:14.20 1:54.76 2:35.97 3:17.78 4:00.43 4:43.02 5:25.89
6:09.24 6:50.89
2 Kregor, Janice 46 WILD 7:13.62 5
39.07 1:21.81 2:05.14 2:49.20 3:33.23 4:17.07 5:01.69 5:46.08
6:30.50 7:13.62

Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Byrne, Joan 48 ISF 36.99 7

Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Byrne, Joan 48 ISF 1:19.50 7
38.84 1:19.50

Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kregor, Janice 46 WILD 3:37.63 7
50.36 1:44.53 2:40.61 3:37.63

Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kregor, Janice 46 WILD 3:35.04 7
49.62 1:44.75 2:40.14 3:35.04

Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Paris, Susan 56 INDE 9:47.43 7

Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 York, Kathleen 67 CHMS 2:03.60 7
1:02.21 2:03.60

Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 York, Kathleen 67 CHMS 4:33.60 7
1:06.45 2:18.84 3:29.24 4:33.60

Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 York, Kathleen 67 CHMS 1:08.93 7

Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Evans, Craig 24 WKGG 23.71 7
2 Tabor, Matthew 23 WKGG 34.08 5

Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Evans, Craig 24 WKGG 51.70 7
25.14 51.70
2 Tabor, Matthew 23 WKGG 1:16.27 5
36.90 1:16.27

Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Tabor, Matthew 23 WKGG 45.07 7

Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
-- Tabor, Matthew 23 WKGG DQ
46.24 DQ

Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
-- Tabor, Matthew 23 WKGG DQ
44.86 1:35.80 2:28.83 DQ

Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Evans, Craig 24 WKGG 26.10 7

Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Evans, Craig 24 WKGG 56.60 7
26.74 56.60

Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Eric Dustin D 26 WKGG 33.01 7

Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Eric Dustin D 26 WKGG 1:17.64 7
36.39 1:17.64

Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Eric Dustin D 26 WKGG 29.48 7

Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Eric Dustin D 26 WKGG 1:12.09 7
33.18 1:12.09

Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rushman, C J 31 SWOM 56.70 7
27.54 56.70

Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rushman, C J 31 SWOM 2:02.42 7
28.54 59.42 1:31.47 2:02.42

Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kehrt, Roger 30 WILD 5:30.71 7
30.16 1:02.30 1:34.94 2:08.06 2:41.57 3:15.63 3:49.75 4:23.84
4:57.86 5:30.71
2 Rushman, C J 31 SWOM 5:36.65 5
30.01 1:02.19 1:34.86 2:08.63 2:42.57 3:16.62 3:51.68 4:26.81
5:01.90 5:36.65

Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rushman, C J 31 SWOM 35.85 7

Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rushman, C J 31 SWOM 2:40.37 7
38.99 1:19.41 2:00.33 2:40.37

Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kehrt, Roger 30 WILD 26.39 7

Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kehrt, Roger 30 WILD 58.22 7
27.16 58.22

Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kehrt, Roger 30 WILD 2:18.54 7
28.19 1:04.67 1:45.94 2:18.54

Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krimm, Mark 36 XCEL 23.27 7
2 Waide, Kent 38 HOPY 24.41 5
3 Smith, Eric 39 WKGG 25.29 4
4 Newman, James 37 CHMS 27.24 3
5 Brown, Scott 35 HUNT 27.36 2
6 Valk, Andre 38 WKGG 30.60 1

Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krimm, Mark 36 XCEL 51.92 7
25.45 51.92
2 Waide, Kent 38 HOPY 55.50 5
26.82 55.50
3 Smith, Eric 39 WKGG 56.38 4
27.29 56.38
4 Newman, James 37 CHMS 1:03.17 3
30.38 1:03.17
5 Valk, Andre 38 WKGG 1:09.44 2
32.96 1:09.44

Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Valk, Andre 38 WKGG 2:36.70 7
34.92 1:14.38 1:55.88 2:36.70

Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Valk, Andre 38 WKGG 7:06.84 7
36.64 1:17.34 1:59.27 2:42.10 3:26.28 4:10.61 4:55.19 5:40.04
6:24.26 7:06.84

Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krimm, Mark 36 XCEL 30.72 7

Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Eric 39 WKGG 34.56 7
2 Brown, Scott 35 HUNT 34.75 5

Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krimm, Mark 36 XCEL 26.05 7
2 Carver, Keenan 36 HOPY 27.46 5
3 Waide, Kent 38 HOPY 27.84 4
4 Smith, Eric 39 WKGG 28.78 3
5 Brown, Scott 35 HUNT 30.72 2
6 Valk, Andre 38 WKGG 34.55 1

Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Carver, Keenan 36 HOPY 1:04.89 7
29.43 1:04.89

Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krimm, Mark 36 XCEL 1:03.22 7
2 Waide, Kent 38 HOPY 1:04.20 5
30.36 1:04.20
3 Carver, Keenan 36 HOPY 1:05.42 4
30.62 1:05.42
4 Smith, Eric 39 WKGG 1:08.34 3
32.51 1:08.34
5 Brown, Scott 35 HUNT 1:09.92 2
33.60 1:09.92

Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Carver, Keenan 36 HOPY 2:26.36 7
29.89 1:08.83 1:52.13 2:26.36

Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Paul, Rand 40 WKGG 25.64 7
2 Scrip, Joe 41 HUNT 25.69 5
3 Linde, Mace 42 XCEL 26.18 4
4 Gittings, Bill 44 WKGG 28.72 3

Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shepherd, Keith 43 INDE 55.17 7
26.67 55.17
2 Paul, Rand 40 WKGG 57.69 5
26.91 57.69
3 Linde, Mace 42 XCEL 1:01.85 4
30.07 1:01.85
4 Gittings, Bill 44 WKGG 1:04.87 3
30.86 1:04.87

Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gittings, Bill 44 WKGG 2:27.77 7
33.72 1:10.92 1:49.71 2:27.77

Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gilbert, Clay 43 CHMS 5:41.40 7
31.23 1:04.95 1:38.30 2:12.34 2:47.11 3:22.02 3:57.27 4:32.74
5:07.80 5:41.40
2 Shepherd, Keith 43 INDE 5:42.47 5
29.93 1:03.18 1:37.77 2:12.64 2:47.68 3:22.98 3:58.41 4:33.45
5:08.65 5:42.47
3 Gittings, Bill 44 WKGG 6:50.66 4
35.51 1:15.06 1:56.16 2:37.54 3:19.36 4:01.94 4:44.73 5:27.95
6:10.67 6:50.66

Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Scrip, Joe 41 HUNT 30.32 7
2 Linde, Mace 42 XCEL 35.88 5

Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Scrip, Joe 41 HUNT 1:06.09 7
31.92 1:06.09
2 Shepherd, Keith 43 INDE 1:06.57 5
32.66 1:06.57
3 Gittings, Bill 44 WKGG 1:21.68 4
40.31 1:21.68

Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shepherd, Keith 43 INDE 1:07.74 7
31.97 1:07.74
2 Gilbert, Clay 43 CHMS 1:14.04 5
35.35 1:14.04

Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Scrip, Joe 41 HUNT 27.74 7
2 Linde, Mace 42 XCEL 30.05 5

Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gilbert, Clay 43 CHMS 1:07.72 7
31.24 1:07.72

Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shepherd, Keith 43 INDE 1:03.32 7
30.21 1:03.32
2 Scrip, Joe 41 HUNT 1:06.67 5
30.46 1:06.67
3 Linde, Mace 42 XCEL 1:11.36 4
33.60 1:11.36

Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gilbert, Clay 43 CHMS 2:26.47 7
29.79 1:10.48 1:54.03 2:26.47

Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Franklin, Steve 45 Unattached 24.65 7
2 McGee, Rick 46 INDE 27.73 5
3 Keller, James 49 CHMS 28.74 4

Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McGee, Rick 46 INDE 1:02.79 7
29.63 1:02.79

Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phillips, Mike 46 XCEL 2:16.41 7
33.03 1:08.63 1:43.59 2:16.41
2 Stevens, Jeff 49 WKGG 2:43.06 5
34.03 1:14.64 1:59.21 2:43.06

Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phillips, Mike 46 XCEL 6:35.03 7
35.31 1:13.39 1:52.89 2:32.58 3:13.71 3:53.16 4:33.44 5:14.34
5:56.19 6:35.03
2 Franklin, Steve 45 Unattached 7:08.91 5
34.86 1:15.87 1:59.04 2:39.65 3:26.35 4:11.66 4:46.88 5:19.84
6:29.84 7:08.91
3 Stevens, Jeff 49 WKGG 7:15.45 4
34.40 1:14.49 1:58.57 2:44.43 3:30.62 4:16.52 5:02.22 5:47.96
6:33.60 7:15.45

Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Franklin, Steve 45 Unattached 30.25 7
2 Phillips, Mike 46 XCEL 32.59 5

Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Franklin, Steve 45 Unattached 33.51 7
2 Keller, James 49 CHMS 34.75 5

Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phillips, Mike 46 XCEL 1:14.20 7
35.38 1:14.20
2 Keller, James 49 CHMS 1:17.03 5
35.77 1:17.03

Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Stevens, Jeff 49 WKGG 3:23.98 7
44.81 1:36.71 2:31.08 3:23.98

Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Franklin, Steve 45 Unattached 26.62 7
2 McGee, Rick 46 INDE 30.16 5

Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McGee, Rick 46 INDE 1:13.00 7
32.84 1:13.00
2 Stevens, Jeff 49 WKGG 1:23.01 5
39.76 1:23.01

Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phillips, Mike 46 XCEL 2:43.55 7
35.54 1:19.34 2:05.25 2:43.55
2 Stevens, Jeff 49 WKGG 3:07.31 5
34.53 1:28.85 2:24.38 3:07.31

Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mester, Thomas 51 CHMS 2:27.36 7
34.77 1:13.63 1:51.17 2:27.36

Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mester, Thomas 51 CHMS 6:21.16 7
34.98 1:14.01 1:54.18 2:33.26 3:13.11 3:51.22 4:28.10 5:05.58
5:43.57 6:21.16

Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mester, Thomas 51 CHMS 1:13.79 7
34.21 1:13.79

Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mester, Thomas 51 CHMS 2:45.15 7
33.95 1:18.87 2:06.17 2:45.15

Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Lynn 55 WKGG 25.74 7
2 Byrne, Joe 57 WKGG 31.27 5

Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Lynn 55 WKGG 56.42 7
27.49 56.42
2 Byrne, Joe 57 WKGG 1:10.79 5
33.88 1:10.79
3 Burgio, David 59 WILD 1:30.03 4
43.01 1:30.03

Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Lynn 55 WKGG 2:15.72 7
32.21 1:06.74 1:41.43 2:15.72

Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Lynn 55 WKGG 6:06.37 7
32.77 1:08.76 1:45.37 2:22.54 3:00.25 3:37.87 4:14.75 4:52.94
5:29.64 6:06.37
2 Graham, John M 57 CHMS 6:25.76 5
36.07 1:14.88 1:53.90 2:33.72 3:13.20 3:52.49 4:31.48 5:09.73
5:48.07 6:25.76
3 Burgio, David 59 WILD 8:33.36 4

Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johnston, Robert Harvey 56 WKGG 36.56 7
2 Byrne, Joe 57 WKGG 40.64 5

Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johnston, Robert Harvey 56 WKGG 1:24.26 7
40.99 1:24.26
2 Burgio, David 59 WILD 1:44.36 5
52.30 1:44.36

Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Burgio, David 59 WILD 3:39.40 7
53.54 1:49.83 2:46.63 3:39.40

Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hunt, Larry 55 CHMS 36.27 7
2 Byrne, Joe 57 WKGG 45.70 5

Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hunt, Larry 55 CHMS 1:17.98 7
37.10 1:17.98

Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hunt, Larry 55 CHMS 2:52.92 7
40.31 1:24.46 2:09.37 2:52.92

Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, John M 57 CHMS 1:10.05 7
32.56 1:10.05
2 Hunt, Larry 55 CHMS 1:16.37 5
35.16 1:16.37
3 Burgio, David 59 WILD 1:48.74 4
52.26 1:48.74

Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, John M 57 CHMS 2:43.05 7
36.83 1:20.50 2:02.81 2:43.05

Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Lynn 55 WKGG 1:12.78 7
34.99 1:12.78
2 Hunt, Larry 55 CHMS 1:17.57 5
39.07 1:17.57
3 Byrne, Joe 57 WKGG 1:28.48 4
40.99 1:28.48

Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, John M 57 CHMS 2:45.73 7
33.09 1:21.37 2:10.92 2:45.73

Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adams, Robert W 64 OMM 8:10.26 7

Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adams, Robert W 64 OMM 38.19 7

Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adams, Robert W 64 OMM 1:27.29 7
42.47 1:27.29

Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adams, Robert W 64 OMM 3:07.53 7
43.31 1:30.48 2:20.96 3:07.53

Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johanson, Ralph 62 CHMS 37.77 7

Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johanson, Ralph 62 CHMS 1:26.13 7
40.91 1:26.13

Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johanson, Ralph 62 CHMS 3:19.23 7
45.89 1:36.19 2:27.58 3:19.23

Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johanson, Ralph 62 CHMS 1:29.08 7
44.52 1:29.08
2 Adams, Robert W 64 OMM 1:33.21 5

Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Trainer, John 65 MCMS 2:58.99 7
42.59 1:29.26 2:16.02 2:58.99

Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Trainer, John 65 MCMS 7:51.07 7
41.24 1:28.41 2:17.03 3:05.53 3:54.61 4:44.21 5:33.14 6:21.03
7:07.86 7:51.07

Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Trainer, John 65 MCMS 37.35 7

Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Trainer, John 65 MCMS 1:25.80 7
42.70 1:25.80

Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Trainer, John 65 MCMS 3:10.35 7
45.26 1:34.70 2:23.59 3:10.35

Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maine, Thomas O 77 IM 42.00 7

Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maine, Thomas O 77 IM 1:32.62 7
43.54 1:32.62

Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maine, Thomas O 77 IM 3:27.50 7
45.81 1:38.84 2:34.02 3:27.50

Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maine, Thomas O 77 IM 1:31.62 7
42.65 1:31.62

Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maine, Thomas O 77 IM 3:21.53 7
43.71 1:39.13 2:35.63 3:21.53

Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shea, Edward J 88 IM 46.18 7

Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shea, Edward J 88 IM 1:46.96 7
49.73 1:46.96

Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Western Kentucky Green Gators 'A' 2:12.13 14
1) Walker, Julie 30 2) Hughes, Lilly 42
3) Bryant, Beth 40 4) Winner, Julie 34
32.12 1:04.07 1:39.37 2:12.13

Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Western Kentucky Green Gators 'A' 2:28.38 14
1) Bryant, Beth 40 2) Winner, Julie 34
3) Walker, Julie 30 4) Hughes, Lilly 42
47.03 1:23.14 1:56.58 2:28.38

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Western Kentucky Green Gators 'A' 1:47.81 14
1) Olson, Lynn 55 2) Owens, Eric Dustin D 26
3) Smith, Eric 39 4) Evans, Craig 24
26.33 54.62 1:21.18 1:47.81
2 Western Kentucky Green Gators 'B' 2:01.75 10
1) Hansbrough, James Randall 48 2) Stevens, Jeff 49
3) Gittings, Bill 44 4) Tabor, Matthew 23
28.40 44.90 1:07.55 2:01.75

Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Western Kentucky Green Gators 'A' 1:59.47 14
1) Johnston, Robert Harvey H 56 2) Owens, Eric Dustin D 26
3) Evans, Craig 24 4) Smith, Eric 39
37.18 53.87 1:34.56 1:59.47

Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Western Kentucky Green Gators 'A' 2:17.51 14
1) Gittings, Bill 44 2) Valk, Andre 38
3) Stevens, Jeff 49 4) Olson, Lynn 55
38.44 1:17.77 1:51.26 2:17.51

Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Crescent Hill Masters Swimming 'A' 2:06.06 14
1) Mester, Thomas 51 2) Hunt, Larry 55
3) Johanson, Ralph 62 4) Keller, James 49
30.26 1:00.47 1:37.91 2:06.06

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Crescent Hill Masters Swimming 'A' 1:53.66 14
1) Wilson, Molly 24 2) Schauer, Margaret 29
3) Newman, James 37 4) Graham, John M 57
26.58 56.50 1:53.66

Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Crescent Hill Masters Swimming 'A' 2:10.17 14
1) Newman, James 37 2) Wilson, Molly 24
3) Gilbert, Clay 43 4) Schauer, Margaret 29
45.50 1:11.19 1:39.68 2:10.17

Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Excel Aquatics Masters 'A' 1:51.85 14
1) Rietz, Heather 34 2) Grebe, Suzanne 41
3) Linde, Mace 42 4) Krimm, Mark 36
28.70 1:00.95 1:27.78 1:51.85

Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Excel Aquatics Masters 'A' 2:20.02 14
1) Krimm, Mark 36 2) Linde, Mace 42
3) Grebe, Suzanne 41 4) Rietz, Heather 34
31.43 1:07.59 1:47.05 2:20.02
2 Crescent Hill Masters Swimming 'A' 3:00.11 10
1) York, Kathleen 67 2) Johanson, Ralph 62
3) Ward, Michelle 34 4) Hunt, Larry 55
1:12.34 1:52.41 2:29.24 3:00.11

Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Huntsville Swim Association 'A' 1:56.40 14
1) Brown, Scott 35 2) Luther, Terri 38
3) Coultas, Melanie 37 4) Scrip, Joe 41
28.87 1:00.18 1:28.68 1:56.40

Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Huntsville Swim Association 'A' 2:05.81 14
1) Coultas, Melanie 37 2) Brown, Scott 35
3) Scrip, Joe 41 4) Luther, Terri 38
35.49 1:06.47 1:34.57 2:05.81