Kentucky Masters 
 2002 WKGG/Barbara Stevens Mem. Swim Meet 
 Results 
 
 Women 19-24 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Karen Schwartz 22 Excel 29.41 7 
 
 Women 19-24 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Karen Schwartz 22 Excel 35.90 7 
 
 Women 19-24 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Karen Schwartz 22 Excel 32.33 7 
 
 Women 19-24 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Karen Schwartz 22 Excel 2:42.82 7 
 35.36 1:17.51 2:06.81 2:42.82 
 
 Women 25-29 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Jennifer Fernandez 28 Excel 26.39 7 
 2 Margaret Schauer 28 Crescent Hill 30.39 4.5
 2 Julie Walker 29 Bowling Green 30.39 4.5
 
 Women 25-29 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Andrea Morrison 28 Excel 56.05 7 
 27.73 56.05 
 2 Jennifer Fernandez 28 Excel 57.20 5 
 27.65 57.20 
 3 Margaret Schauer 28 Crescent Hill 1:05.18 4 
 31.65 1:05.18 
 4 Julie Walker 29 Bowling Green 1:06.37 3 
 31.89 1:06.37 
 
 Women 25-29 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Jennifer Fernandez 28 Excel 2:06.53 7 
 29.57 1:01.77 1:34.75 2:06.53 
 2 Margaret Schauer 28 Crescent Hill 2:28.69 5 
 34.41 1:13.25 1:51.76 2:28.69 
 
 Women 25-29 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Julie Walker 29 Bowling Green 1:32.24 7 
 43.62 1:32.24 
 
 Women 25-29 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Julie Walker 29 Bowling Green 41.54 7 
 
 Women 25-29 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Jennifer Fernandez 28 Excel 1:16.31 7 
 36.44 1:16.31 
 
 Women 25-29 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Andrea Morrison 28 Excel 29.72 7 
 2 Jennifer Fernandez 28 Excel 29.90 5 
 
 Women 25-29 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Andrea Morrison 28 Excel 1:06.70 7 
 31.19 1:06.70 
 
 Women 25-29 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Andrea Morrison 28 Excel 2:25.17 7 
 31.47 1:09.09 1:53.73 2:25.17 
 
 Women 30-34 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Heather Rietz 33 Excel 27.48 7 
 2 Julie Winner 33 Bowling Green 30.14 5 
 3 Bobbi Sipes 34 Lakeside 33.71 4 
 
 Women 30-34 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Heather Rietz 33 Excel 59.48 7 
 29.29 59.48 
 2 Christine Simatacolos 30 Crescent Hill 1:05.14 5 
 30.45 1:05.14 
 3 Julie Winner 33 Bowling Green 1:09.10 4 
 33.31 1:09.10 
 4 Bobbi Sipes 34 Lakeside 1:12.06 3 
 35.19 1:12.06 
 
 Women 30-34 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Michelle Ward 33 Crescent Hill 2:25.80 7 
 33.81 1:11.08 1:48.00 2:25.80 
 2 Bobbi Sipes 34 Lakeside 2:33.23 5 
 35.75 1:15.12 1:55.16 2:33.23 
 
 Women 30-34 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Heather Rietz 33 Excel 5:56.64 7 
 32.14 1:07.04 1:42.99 2:19.07 2:55.31 3:32.17 4:08.62 4:45.05
 5:21.42 5:56.64 
 2 Michelle Ward 33 Crescent Hill 6:32.42 5 
 2:00.34 2:21.70 3:10.89 3:50.78 4:30.57 5:10.95
 5:51.88 6:32.42 
 
 Women 30-34 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Julie Winner 33 Bowling Green 41.48 7 
 
 Women 30-34 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Christine Simatacolos 30 Crescent Hill 35.99 7 
 
 Women 30-34 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Christine Simatacolos 30 Crescent Hill 1:17.31 7 
 36.58 1:17.31 
 
 Women 30-34 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Heather Rietz 33 Excel 31.04 7 
 2 Julie Winner 33 Bowling Green 35.17 5 
 3 Bobbi Sipes 34 Lakeside 35.73 4 
 
 Women 30-34 100 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Christine Simatacolos 30 Crescent Hill 1:10.79 7 
 34.13 1:10.79 
 2 Michelle Ward 33 Crescent Hill 1:17.18 5 
 35.87 1:17.18 
 
 Women 30-34 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Heather Rietz 33 Excel 1:10.75 7 
 33.69 1:10.75 
 2 Christine Simatacolos 30 Crescent Hill 1:13.06 5 
 34.91 1:13.06 
 3 Michelle Ward 33 Crescent Hill 1:17.91 4 
 37.69 1:17.91 
 4 Julie Winner 33 Bowling Green 1:22.77 3 
 38.73 1:22.77 
 
 Women 30-34 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Michelle Ward 33 Crescent Hill 2:46.54 7 
 35.79 1:20.57 2:07.84 2:46.54 
 
 Women 35-39 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Gina Gatti Vice 38 Crescent Hill 26.95 7 
 2 Pam Kimmel 37 Wildcats 33.02 5 
 
 Women 35-39 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Pam Kimmel 37 Wildcats 1:12.30 7 
 35.21 1:12.30 
 2 Beth Bryant 39 Bowling Green 1:16.69 5 
 36.67 1:16.69 
 
 Women 35-39 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Gina Gatti Vice 38 Crescent Hill 5:46.12 7 
 32.30 1:07.26 1:42.51 2:17.53 2:52.39 3:27.06 4:01.69 4:36.50
 5:11.54 5:46.12 
 2 Pam Kimmel 37 Wildcats 7:02.87 5 
 37.11 1:18.05 2:00.15 2:43.23 3:26.52 4:09.84 4:53.61 5:37.08
 6:20.61 7:02.87 
 
 Women 35-39 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Beth Bryant 39 Bowling Green 1:34.81 7 
 
 Women 35-39 200 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 -- Beth Bryant 39 Bowling Green DQ 
 1:37.94 2:35.34 DQ 
 
 Women 35-39 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Gina Gatti Vice 38 Crescent Hill 29.65 7 
 
 Women 35-39 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Pam Kimmel 37 Wildcats 1:29.71 7 
 42.68 1:29.71 
 2 Beth Bryant 39 Bowling Green 1:33.39 5 
 46.46 1:33.39 
 
 Women 40-44 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lilly Hughes 41 Bowling Green 32.72 7 
 2 Suzanne Grebe 40 Excel 33.63 5 
 3 Denise Boyd 40 Bowling Green 49.54 4 
 
 Women 40-44 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lilly Hughes 41 Bowling Green 1:18.42 7 
 35.38 1:18.42 
 2 Angela Curtiss 43 Excel 1:24.60 5 
 42.25 1:24.60 
 3 Denise Boyd 40 Bowling Green 1:49.96 4 
 51.82 1:49.96 
 
 Women 40-44 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lilly Hughes 41 Bowling Green 3:17.31 7 
 40.96 1:28.53 2:22.89 3:17.31 
 
 Women 40-44 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Suzanne Grebe 40 Excel 7:11.83 7 
 39.95 1:23.49 2:07.58 2:50.92 3:34.24 4:17.30 5:01.13 5:45.47
 6:29.28 7:11.83 
 
 Women 40-44 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Sarah Banko 43 Music City 31.32 7 
 2 Angela Curtiss 43 Excel 49.57 5 
 
 Women 40-44 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Sarah Banko 43 Music City 1:08.62 7 
 33.28 1:08.62 
 
 Women 40-44 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Suzanne Grebe 40 Excel 40.71 7 
 
 Women 40-44 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Suzanne Grebe 40 Excel 1:25.28 7 
 41.58 1:25.28 
 2 Angela Curtiss 43 Excel 1:57.65 5 
 56.61 1:57.65 
 
 Women 40-44 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Suzanne Grebe 40 Excel 3:00.87 7 
 42.37 1:29.17 2:15.25 3:00.87 
 
 Women 40-44 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Angela Curtiss 43 Excel 47.92 7 
 
 Women 40-44 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Angela Curtiss 43 Excel 1:48.20 7 
 54.67 1:48.20 
 
 Women 45-49 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Meg Smath 45 Wildcats 36.41 7 
 2 Christi Ensch 49 Excel 36.63 5 
 
 Women 45-49 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joni Childress 45 Excel 1:16.24 7 
 37.27 1:16.24 
 2 Janice Kregor 45 Wildcats 1:20.71 5 
 38.74 1:20.71 
 
 Women 45-49 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Janice Kregor 45 Wildcats 7:19.16 7 
 40.54 1:23.95 2:07.95 2:52.45 3:36.86 4:20.94 5:05.79 5:50.26
 6:35.04 7:19.16 
 2 Meg Smath 45 Wildcats 7:53.84 5 
 41.98 1:26.89 2:14.16 3:01.66 3:48.93 4:37.42 5:26.41 6:15.67
 7:05.18 7:53.84 
 3 Joni Childress 45 Excel 8:00.00 4 
 43.69 1:30.32 2:19.13 3:08.48 3:57.17 4:45.79 6:26.53 7:15.25
 8:00.00 8:00.00 
 4 Christi Ensch 49 Excel 8:26.15 3 
 45.72 1:36.09 2:27.05 3:19.16 4:12.00 5:03.41 5:55.50 6:46.29
 7:37.33 8:26.15 
 
 Women 45-49 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joni Childress 45 Excel 43.46 7 
 2 Christi Ensch 49 Excel 52.36 5 
 
 Women 45-49 200 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Debbie Utz 48 Lakeside 3:09.83 7 
 46.22 1:34.61 2:23.31 3:09.83 
 2 Janice Kregor 45 Wildcats 3:40.79 5 
 49.58 1:46.39 2:44.19 3:40.79 
 
 Women 45-49 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Meg Smath 45 Wildcats 43.50 7 
 2 Joni Childress 45 Excel 45.66 5 
 3 Christi Ensch 49 Excel 47.86 4 
 
 Women 45-49 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Meg Smath 45 Wildcats 1:39.06 7 
 46.87 1:39.06 
 2 Joni Childress 45 Excel 1:42.58 5 
 49.54 1:42.58 
 
 Women 45-49 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Debbie Utz 48 Lakeside 3:17.66 7 
 46.78 1:38.44 2:28.93 3:17.66 
 
 Women 45-49 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Janice Kregor 45 Wildcats 43.52 7 
 
 Women 45-49 100 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Debbie Utz 48 Lakeside 1:34.47 7 
 46.18 1:34.47 
 
 Women 45-49 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Debbie Utz 48 Lakeside 1:25.48 7 
 41.65 1:25.48 
 2 Meg Smath 45 Wildcats 1:31.17 5 
 44.66 1:31.17 
 
 Women 45-49 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Debbie Utz 48 Lakeside 3:05.20 7 
 44.10 1:30.92 2:23.42 3:05.20 
 2 Janice Kregor 45 Wildcats 3:23.70 5 
 45.16 1:40.10 2:39.69 3:23.70 
 
 Women 50-54 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Diane Bellafronto 54 Crescent Hill 37.57 7 
 2 Gayle Brown 53 Huntsville 48.18 5 
 
 Women 50-54 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Diane Bellafronto 54 Crescent Hill 1:29.10 7 
 40.25 1:29.10 
 2 Gayle Brown 53 Huntsville 1:45.16 5 
 50.39 1:45.16 
 
 Women 50-54 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Diane Bellafronto 54 Crescent Hill 51.47 7 
 2 Gayle Brown 53 Huntsville 57.92 5 
 
 Women 50-54 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Diane Bellafronto 54 Crescent Hill 1:52.04 7 
 53.95 1:52.04 
 2 Gayle Brown 53 Huntsville 2:06.83 5 
 1:00.95 2:06.83 
 
 Women 65-69 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joyce McGuire 69 Wildcats 2:32.18 7 
 1:08.36 2:32.18 
 
 Women 65-69 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joyce McGuire 69 Wildcats 5:13.80 7 
 1:15.09 2:35.71 3:56.60 5:13.80 
 
 Women 65-69 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joyce McGuire 69 Wildcats 13:35.10 7 
 1:14.15 2:39.17 4:02.66 5:25.40 6:48.81 8:13.74 9:35.33 10:59.85
 12:20.98 13:35.10 
 
 Women 65-69 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joyce McGuire 69 Wildcats 1:39.10 7 
 
 Women 65-69 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joyce McGuire 69 Wildcats 1:59.93 7 
 
 Men 19-24 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Donald Smith 23 Lakeside 28.16 7 
 
 Men 19-24 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Donald Smith 23 Lakeside 1:01.65 7 
 28.55 1:01.65 
 
 Men 19-24 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Donald Smith 23 Lakeside 2:17.87 7 
 30.81 1:06.11 1:41.93 2:17.87 
 
 Men 25-29 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Guillermo Bez 29 Bowling Green 23.94 7 
 
 Men 25-29 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Guillermo Bez 29 Bowling Green 53.17 7 
 25.95 53.17 
 
 Men 25-29 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Guillermo Bez 29 Bowling Green 28.05 7 
 2 Eric Dustin Owens 25 Bowling Green 32.48 5 
 
 Men 25-29 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Guillermo Bez 29 Bowling Green 58.93 7 
 29.08 58.93 
 
 Men 25-29 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Brandon Buschling 29 Unattached 32.10 7 
 2 Eric Dustin Owens 25 Bowling Green 34.11 5 
 
 Men 25-29 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Brandon Buschling 29 Unattached 1:12.88 7 
 34.62 1:12.88 
 2 Eric Dustin Owens 25 Bowling Green 1:18.49 5 
 35.22 1:18.49 
 
 Men 25-29 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Brandon Buschling 29 Unattached 2:47.54 7 
 37.20 1:19.74 2:03.54 2:47.54 
 
 Men 25-29 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Dustin Owens 25 Bowling Green 30.04 7 
 
 Men 25-29 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Guillermo Bez 29 Bowling Green 1:01.25 7 
 27.73 1:01.25 
 
 Men 25-29 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Dustin Owens 25 Bowling Green 2:38.17 7 
 32.00 1:13.41 1:59.10 2:38.17 
 
 Men 30-34 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Scott Rogers 32 Crescent Hill 25.82 7 
 2 Brett Hoehn 30 Unattached 25.94 5 
 3 Scott Brown 34 Huntsville 28.15 4 
 
 Men 30-34 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Scott Rogers 32 Crescent Hill 56.97 7 
 28.30 56.97 
 
 Men 30-34 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Scott Rogers 32 Crescent Hill 2:10.21 7 
 30.60 1:04.02 1:38.80 2:10.21 
 
 Men 30-34 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Brett Hoehn 30 Unattached 32.40 7 
 
 Men 30-34 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Luebbe 34 Lakeside 31.76 7 
 2 Scott Brown 34 Huntsville 35.34 5 
 
 Men 30-34 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Scott Brown 34 Huntsville 1:19.12 7 
 
 Men 30-34 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Luebbe 34 Lakeside 27.27 7 
 2 Scott Rogers 32 Crescent Hill 28.38 5 
 3 Brett Hoehn 30 Unattached 30.97 4 
 4 Scott Brown 34 Huntsville 31.26 3 
 
 Men 30-34 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Scott Brown 34 Huntsville 1:11.15 7 
 33.63 1:11.15 
 
 Men 30-34 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Luebbe 34 Lakeside 2:23.74 7 
 31.27 1:09.53 1:52.21 2:23.74 
 
 Men 35-39 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Smith 38 Bowling Green 25.21 7 
 2 Michael Murphy 39 Crescent Hill 25.29 5 
 3 Eric Edwards 39 Huntsville 28.29 4 
 4 David C Emery 37 Crescent Hill 29.31 3 
 5 Andre Valk 37 Bowling Green 30.64 2 
 
 Men 35-39 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Smith 38 Bowling Green 55.33 7 
 26.06 55.33 
 2 Michael Murphy 39 Crescent Hill 55.37 5 
 27.00 55.37 
 3 Eric Edwards 39 Huntsville 1:02.21 4 
 29.89 1:02.21 
 4 Andre Valk 37 Bowling Green 1:09.28 3 
 33.43 1:09.28 
 5 David C Emery 37 Crescent Hill 1:09.37 2 
 31.95 1:09.37 
 
 Men 35-39 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Smith 38 Bowling Green 2:17.17 7 
 31.15 1:05.78 1:41.40 2:17.17 
 
 Men 35-39 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Andre Valk 37 Bowling Green 7:17.56 7 
 36.39 1:16.31 1:59.92 2:44.57 3:30.40 4:16.17 5:02.09 5:48.27
 6:34.27 7:17.56 
 
 Men 35-39 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Michael Murphy 39 Crescent Hill 1:06.06 7 
 32.04 1:06.06 
 
 Men 35-39 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Smith 38 Bowling Green 35.55 7 
 2 David C Emery 37 Crescent Hill 42.13 5 
 
 Men 35-39 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Eric Smith 38 Bowling Green 28.30 7 
 2 Eric Edwards 39 Huntsville 33.56 5 
 3 David C Emery 37 Crescent Hill 34.26 4 
 
 Men 35-39 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Michael Murphy 39 Crescent Hill 1:04.87 7 
 29.40 1:04.87 
 2 Eric Edwards 39 Huntsville 1:17.42 5 
 34.45 1:17.42 
 3 David C Emery 37 Crescent Hill 1:22.91 4 
 37.56 1:22.91 
 
 Men 40-44 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John Gleason 42 Lakeside 25.00 7 
 2 Robert Crook 41 Huntsville 29.37 5 
 3 Tim Martin 43 Marlins 29.87 4 
 
 Men 40-44 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Keith Shepherd 42 Unattached 54.44 7 
 25.62 54.44 
 2 John Gleason 42 Lakeside 55.18 5 
 26.30 55.18 
 3 Robert Crook 41 Huntsville 1:06.29 4 
 30.96 1:06.29 
 4 Tim Martin 43 Marlins 1:06.39 3 
 32.00 1:06.39 
 
 Men 40-44 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Donald Masterson 41 Huntsville 2:10.95 7 
 31.39 1:05.05 1:38.72 2:10.95 
 2 Tim Martin 43 Marlins 2:29.55 5 
 34.20 1:11.43 1:50.23 2:29.55 
 
 Men 40-44 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Tim Martin 43 Marlins 6:57.18 7 
 35.93 1:15.16 1:55.93 2:37.67 3:21.08 4:05.25 4:49.26 5:33.12
 6:16.16 6:57.18 
 
 Men 40-44 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John Gleason 42 Lakeside 29.63 7 
 2 Donald Masterson 41 Huntsville 32.39 5 
 
 Men 40-44 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John Gleason 42 Lakeside 1:02.88 7 
 30.39 1:02.88 
 2 Donald Masterson 41 Huntsville 1:10.75 5 
 35.53 1:10.75 
 3 Robert Crook 41 Huntsville 1:21.00 4 
 
 Men 40-44 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Keith Shepherd 42 Unattached 32.38 7 
 
 Men 40-44 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Keith Shepherd 42 Unattached 1:08.74 7 
 32.19 1:08.74 
 
 Men 40-44 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Keith Shepherd 42 Unattached 27.46 7 
 2 Donald Masterson 41 Huntsville 28.12 5 
 
 Men 40-44 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Keith Shepherd 42 Unattached 1:01.35 7 
 29.25 1:01.35 
 2 Jeff Clark 41 Music City 1:24.06 5 
 39.42 1:24.06 
 
 Men 45-49 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Keller 48 Crescent Hill 28.68 7 
 2 James Randall Hansbrough 47 Bowling Green 29.29 5 
 3 Jeff Stevens 48 Bowling Green 31.72 4 
 
 Men 45-49 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Keller 48 Crescent Hill 1:03.75 7 
 29.59 1:03.75 
 2 James Randall Hansbrough 47 Bowling Green 1:06.15 5 
 31.19 1:06.15 
 3 Jeff Stevens 48 Bowling Green 1:12.30 4 
 34.22 1:12.30 
 
 Men 45-49 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Mike Phillips 45 Excel 5:51.85 7 
 32.85 1:08.48 1:44.71 2:19.79 2:56.28 3:31.36 4:06.99 4:41.93
 5:16.71 5:51.85 
 2 Jeff Stevens 48 Bowling Green 7:29.41 5 
 36.71 1:19.08 2:04.26 2:49.50 3:35.62 4:23.03 5:10.47 5:57.96
 6:45.67 7:29.41 
 
 Men 45-49 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Randall Hansbrough 47 Bowling Green 41.47 7 
 
 Men 45-49 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Kress 47 Crescent Hill 32.39 7 
 2 Mike Phillips 45 Excel 33.68 5 
 3 James Keller 48 Crescent Hill 35.54 4 
 
 Men 45-49 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Kress 47 Crescent Hill 1:12.17 7 
 34.12 1:12.17 
 2 Mike Phillips 45 Excel 1:15.63 5 
 36.90 1:15.63 
 3 James Keller 48 Crescent Hill 1:17.54 4 
 36.13 1:17.54 
 4 Jeff Stevens 48 Bowling Green 1:39.50 3 
 46.33 1:39.50 
 
 Men 45-49 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 James Randall Hansbrough 47 Bowling Green 33.69 7 
 
 Men 45-49 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Kress 47 Crescent Hill 1:06.50 7 
 31.47 1:06.50 
 2 Mike Phillips 45 Excel 1:10.59 5 
 34.11 1:10.59 
 3 James Randall Hansbrough 47 Bowling Green 1:24.51 4 
 39.07 1:24.51 
 4 Jeff Stevens 48 Bowling Green 1:24.57 3 
 40.22 1:24.57 
 
 Men 45-49 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Kress 47 Crescent Hill 2:23.67 7 
 29.56 1:10.46 1:50.62 2:23.67 
 2 Mike Phillips 45 Excel 2:40.80 5 
 33.66 1:18.47 2:02.75 2:40.80 
 
 Men 50-54 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lynn Olson 54 Bowling Green 25.41 7 
 
 Men 50-54 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lynn Olson 54 Bowling Green 56.60 7 
 27.19 56.60 
 
 Men 50-54 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lynn Olson 54 Bowling Green 2:11.07 7 
 29.87 1:02.87 1:37.23 2:11.07 
 2 Thomas Mester 50 Crescent Hill 2:27.97 5 
 36.18 1:15.18 1:52.39 2:27.97 
 
 Men 50-54 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lynn Olson 54 Bowling Green 6:05.11 7 
 32.53 1:07.92 1:44.60 2:21.43 2:58.29 3:35.19 4:12.86 4:50.51
 5:28.41 6:05.11 
 2 Thomas Mester 50 Crescent Hill 6:33.92 5 
 35.89 1:16.44 1:57.52 2:38.32 3:14.02 3:58.86 4:39.03 5:17.70
 5:56.22 6:33.92 
 
 Men 50-54 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas Mester 50 Crescent Hill 1:22.43 7 
 40.78 1:22.43 
 
 Men 50-54 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Hunt 54 Crescent Hill 35.99 7 
 
 Men 50-54 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Hunt 54 Crescent Hill 1:19.63 7 
 37.45 1:19.63 
 2 Thomas Mester 50 Crescent Hill 1:25.33 5 
 40.22 1:25.33 
 
 Men 50-54 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Hunt 54 Crescent Hill 2:57.36 7 
 39.98 1:25.66 2:12.08 2:57.36 
 
 Men 50-54 100 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Larry Hunt 54 Crescent Hill 1:17.47 7 
 36.49 1:17.47 
 
 Men 50-54 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lynn Olson 54 Bowling Green 1:12.78 7 
 35.20 1:12.78 
 2 Larry Hunt 54 Crescent Hill 1:15.83 5 
 37.37 1:15.83 
 
 Men 50-54 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas Mester 50 Crescent Hill 2:44.79 7 
 34.70 1:19.56 2:07.36 2:44.79 
 
 Men 55-59 50 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joe Byrne 56 Bowling Green 30.45 7 
 2 Oleh Koropey 57 Bowling Green 39.85 5 
 
 Men 55-59 100 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joe Byrne 56 Bowling Green 1:09.80 7 
 33.67 1:09.80 
 2 Pat Gibbs 55 Marlins 1:13.07 5 
 34.77 1:13.07 
 3 David Burgio 58 Wildcats 1:25.60 4 
 41.66 1:25.60 
 4 Oleh Koropey 57 Bowling Green 1:32.82 3 
 43.70 1:32.82 
 
 Men 55-59 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Oleh Koropey 57 Bowling Green 3:35.01 7 
 45.58 1:38.40 2:34.47 3:35.01 
 
 Men 55-59 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John M Graham 56 Crescent Hill 6:16.38 7 
 35.77 1:14.48 1:53.37 2:33.02 3:11.61 3:49.91 4:27.95 5:05.34
 5:41.04 6:16.38 
 2 David Burgio 58 Wildcats 8:14.34 5 
 45.48 1:34.95 2:25.76 3:16.74 4:07.34 4:57.25 5:47.77 6:38.65
 7:28.18 8:14.34 
 
 Men 55-59 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Robert Harvey Johnston 55 Bowling Green 39.65 7 
 2 Joe Byrne 56 Bowling Green 41.25 5 
 3 David Burgio 58 Wildcats 47.33 4 
 
 Men 55-59 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas M Finnegan 55 Lakeside 1:10.39 7 
 33.95 1:10.39 
 2 Robert Harvey Johnston 55 Bowling Green 1:26.43 5 
 41.46 1:26.43 
 
 Men 55-59 200 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Robert Harvey Johnston 55 Bowling Green 3:14.15 7 
 45.65 1:33.78 2:23.88 3:14.15 
 2 David Burgio 58 Wildcats 3:34.00 5 
 51.10 1:45.03 2:40.57 3:34.00 
 
 Men 55-59 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas M Finnegan 55 Lakeside 36.26 7 
 2 Joe Byrne 56 Bowling Green 45.46 5 
 
 Men 55-59 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 -- Oleh Koropey 57 Bowling Green DQ 
 49.68 DQ 
 
 Men 55-59 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 -- Oleh Koropey 57 Bowling Green DQ 
 53.31 1:56.96 3:01.85 DQ 
 
 Men 55-59 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John M Graham 56 Crescent Hill 31.49 7 
 2 Pat Gibbs 55 Marlins 33.60 5 
 
 Men 55-59 100 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John M Graham 56 Crescent Hill 1:09.93 7 
 32.30 1:09.93 
 2 Pat Gibbs 55 Marlins 1:19.70 5 
 36.21 1:19.70 
 3 David Burgio 58 Wildcats 1:53.39 4 
 53.18 1:53.39 
 
 Men 55-59 200 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John M Graham 56 Crescent Hill 2:45.19 7 
 38.84 1:22.41 2:04.95 2:45.19 
 2 Pat Gibbs 55 Marlins 3:12.28 5 
 41.17 1:30.41 2:22.11 3:12.28 
 
 Men 55-59 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Joe Byrne 56 Bowling Green 1:25.30 7 
 40.13 1:25.30 
 
 Men 55-59 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John M Graham 56 Crescent Hill 2:42.91 7 
 32.98 1:21.25 2:09.12 2:42.91 
 
 Men 60-64 500 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John Trainer 64 Music City 8:17.82 7 
 41.86 1:31.69 2:23.13 3:15.66 4:06.82 4:58.45 5:50.48 6:41.36
 7:31.88 8:17.82 
 2 Roger Lancina 61 Music City 8:25.94 5 
 44.78 1:33.26 2:22.98 3:14.14 4:05.79 4:57.07 5:49.03 6:41.43
 7:33.87 8:25.94 
 
 Men 60-64 50 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 John Trainer 64 Music City 37.69 7 
 2 Robert W Adams 63 Marlins 38.16 5 
 
 Men 60-64 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 William Powell 64 Bowling Green 1:22.77 7 
 41.37 1:22.77 
 2 Robert W Adams 63 Marlins 1:24.07 5 
 41.53 1:24.07 
 3 John Trainer 64 Music City 1:25.40 4 
 41.80 1:25.40 
 
 Men 60-64 200 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 William Powell 64 Bowling Green 2:58.12 7 
 43.60 1:29.71 2:15.57 2:58.12 
 2 Robert W Adams 63 Marlins 3:04.71 5 
 41.88 1:27.60 2:16.20 3:04.71 
 3 John Trainer 64 Music City 3:10.29 4 
 44.60 1:32.55 2:22.02 3:10.29 
 
 Men 60-64 50 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Ralph G Johanson 61 Crescent Hill 37.60 7 
 2 Roger Lancina 61 Music City 39.62 5 
 3 John Trainer 64 Music City 43.05 4 
 4 Robert W Adams 63 Marlins 43.79 3 
 
 Men 60-64 100 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Ralph G Johanson 61 Crescent Hill 1:26.66 7 
 40.73 1:26.66 
 2 Roger Lancina 61 Music City 1:32.73 5 
 42.44 1:32.73 
 
 Men 60-64 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Ralph G Johanson 61 Crescent Hill 3:18.55 7 
 43.80 1:33.85 2:26.30 3:18.55 
 
 Men 60-64 100 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Ralph G Johanson 61 Crescent Hill 1:27.47 7 
 44.76 1:27.47 
 2 Robert W Adams 63 Marlins 1:29.31 5 
 42.22 1:29.31 
 3 Roger Lancina 61 Music City 1:35.11 4 
 46.55 1:35.11 
 
 Men 75-79 200 Yard Freestyle
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas O Maine 76 Illinois 2:56.99 7 
 39.47 1:24.15 2:10.53 2:56.99 
 
 Men 75-79 200 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas O Maine 76 Illinois 3:26.15 7 
 47.22 1:38.96 2:33.82 3:26.15 
 
 Men 75-79 200 Yard Breaststroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas O Maine 76 Illinois 3:32.07 7 
 48.62 1:42.96 2:38.46 3:32.07 
 
 Men 75-79 200 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas O Maine 76 Illinois 3:17.76 7 
 43.33 1:33.47 2:26.53 3:17.76 
 
 Men 75-79 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Thomas O Maine 76 Illinois 3:17.34 7 
 43.20 1:35.15 2:31.61 3:17.34 
 
 Men 80-84 100 Yard Backstroke
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Herman Forest 80 Music City 2:10.22 7 
 1:03.40 2:10.22 
 
 Men 80-84 50 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Herman Forest 80 Music City 55.73 7 
 
 Men 80-84 100 Yard Butterfly
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Herman Forest 80 Music City 2:09.15 7 
 1:00.73 2:09.15 
 
 Men 80-84 200 Yard IM
 ===============================================================================
 Name Age Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Herman Forest 80 Music City 4:25.83 7 
 1:00.87 2:06.73 3:24.49 4:25.83 
 
 Women 19+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Excel Aquatics Masters 'A' 2:08.89 14 
 1) Karen Schwartz 22 2) Jennifer Fernandez 28 
 3) Andrea Morrison 28 4) Heather Rietz 33 
 34.73 1:09.48 1:39.07 2:08.89 
 
 Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Excel Aquatics Masters 'A' 1:55.86 14 
 1) Andrea Morrison 28 2) Suzanne Grebe 40 
 3) Heather Rietz 33 4) Jennifer Fernandez 28 
 27.92 1:01.53 1:29.69 1:55.86 
 2 Western Ky. Green Gators 'A' 2:09.41 10 
 1) Julie Walker 29 2) Lilly Hughes 41 
 3) Beth Bryant 39 4) Julie Winner 33 
 30.58 1:03.55 1:38.78 2:09.41 
 
 Women 25+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Western Ky. Green Gators 'A' 2:30.17 14 
 1) Beth Bryant 39 2) Julie Walker 29 
 3) Julie Winner 33 4) Lilly Hughes 41 
 42.77 1:23.27 2:21.84 2:30.17 
 
 Women 35+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Excel Aquatics Masters 'A' 2:50.86 14 
 1) Christi Ensch 49 2) Suzanne Grebe 40 
 3) Joni Childress 45 4) Angela Curtiss 43 
 55.20 1:30.59 2:14.98 2:50.86 
 
 Men 19+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Lakeside Masters 'A' 1:51.13 14 
 1) John Gleason 42 2) Donald Smith 23 
 3) James Luebbe 34 4) Thomas M Finnegan 55 
 28.92 56.96 1:24.62 1:51.13 
 
 Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Western Ky. Green Gators 'A' 1:42.51 14 
 1) Eric Dustin Owens 25 2) Eric Smith 38 
 3) Lynn Olson 54 4) Guillermo Bez 29 
 26.34 51.21 1:17.02 1:42.51 
 2 Huntsville Swim Association 'A' 1:51.92 10 
 1) Scott Brown 34 2) Eric Edwards 39 
 3) Robert Crook 41 4) Donald Masterson 41 
 29.44 57.37 1:26.96 1:51.92 
 
 Men 25+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Western Ky. Green Gators 'A' 2:01.04 14 
 1) Guillermo Bez 29 2) Lynn Olson 54 
 3) Eric Smith 38 4) Eric Dustin Owens 25 
 28.44 1:06.20 1:34.60 2:01.04 
 2 Huntsville Swim Association 'A' 2:07.22 10 
 1) Robert Crook 41 2) Scott Brown 34 
 3) Donald Masterson 41 4) Eric Edwards 39 
 35.66 1:09.79 1:39.04 2:07.22 
 
 Men 35+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Western Ky. Green Gators 'A' 2:32.05 14 
 1) Robert Harvey Johnston 55 2) Andre Valk 37 
 3) Jeff Stevens 48 4) Oleh Koropey 57 
 40.06 1:20.44 1:55.00 2:32.05 
 
 Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:55.82 14 
 1) Larry Kress 47 2) James Keller 48 
 3) John M Graham 56 4) Larry Hunt 54 
 30.02 57.81 1:27.69 1:55.82 
 -- Western Ky. Green Gators 'A' DQ 
 1) Jeff Stevens 48 2) James Randall Hansbrough 47 
 3) Joe Byrne 56 4) Oleh Koropey 57 
 32.02 1:03.63 1:36.78 DQ 
 
 Men 45+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 2:14.73 14 
 1) Larry Kress 47 2) Ralph G Johanson 61 
 3) John M Graham 56 4) Larry Hunt 54 
 33.59 1:12.80 1:44.74 2:14.73 
 
 Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:48.27 14 
 1) Christine Simatacolos 30 2) Gina Gatti Vice 38 
 3) Michael Murphy 39 4) Scott Rogers 32 
 25.79 53.51 1:23.12 1:48.27 
 2 Crescent Hill Masters Swimmers 'B' 2:15.88 10 
 1) Margaret Schauer 28 2) Diane Bellafronto 54 
 3) Ralph G Johanson 61 4) David C Emery 37 
 30.61 1:07.73 1:45.32 2:15.88 
 
 Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 2:03.40 14 
 1) Michael Murphy 39 2) Christine Simatacolos 30 
 3) Scott Rogers 32 4) Gina Gatti Vice 38 
 30.86 1:05.75 1:34.39 2:03.40 
 2 Crescent Hill Masters Swimmers 'B' 2:17.57 10 
 1) Michelle Ward 33 2) James Keller 48 
 3) Margaret Schauer 28 4) David C Emery 37 
 39.01 1:14.24 1:48.48 2:17.57 
 
 Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
 ===============================================================================
 Team Finals Points 
 ===============================================================================
 -- Excel Aquatics Masters 'A' X2:18.92 
 1) Joni Childress 45 2) Angela Curtiss 43 
 3) Christi Ensch 49 4) Mike Phillips 45 
 35.72 1:14.54 1:51.17 2:18.92