Kentucky Masters

WKGG-Barb Stevens Invitational - 1/27/01

Results

Women 19-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lisa Jackson 23 Music City 28.23 7

2 Ashley Collins 22 Middle TN 33.52 5

3 Mahsa Sharifi 24 TNT 37.57 4

Women 19-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lisa Jackson 23 Music City 1:02.09 7

2 Mahsa Sharifi 24 TNT 1:27.35 5

Women 19-24 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer M Bergant 22 Crescent Hill 2:14.55 7

2 Lisa Jackson 23 Music City 2:17.69 5

Women 19-24 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Ashley Collins 22 Middle TN 7:57.19 7

Women 19-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Alicia McDonald 23 Middle TN 1:07.40 7

Women 19-24 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer M Bergant 22 Crescent Hill 1:08.20 7

2 Lisa Jackson 23 Music City 1:12.28 5

Women 19-24 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer M Bergant 22 Crescent Hill 2:24.59 7

Women 19-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Ashley Collins 22 Middle TN 43.19 7

2 Mahsa Sharifi 24 TNT 52.06 5

3 Alicia McDonald 23 Middle TN 1:02.55 4

Women 19-24 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer M Bergant 22 Crescent Hill 1:11.14 7

Women 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Julie Walker 28 Bowling Green 30.02 7

2 Julie Howard 26 Crescent Hill 30.56 5

Women 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Julie Howard 26 Crescent Hill 1:07.48 7

2 Julie Walker 28 Bowling Green 1:08.90 5

3 Rebecca Robertson 27 TNT 1:22.78 4

Women 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer Guillory 25 Crescent Hill 2:05.62 7

2 Shelly Detwiler 25 Louisville Y 2:12.81 5

3 Julie Walker 28 Bowling Green 2:33.88 4

Women 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer Guillory 25 Crescent Hill 5:36.79 7

2 Elizabeth Vicknair 26 Wildcats 6:08.37 5

Women 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Julie Howard 26 Crescent Hill 37.97 7

2 Rebecca Robertson 27 TNT 42.81 5

Women 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer Guillory 25 Crescent Hill 1:14.92 7

2 Julie Howard 26 Crescent Hill 1:21.12 5

3 Rebecca Robertson 27 TNT 1:35.04 4

Women 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Julie Howard 26 Crescent Hill 2:55.63 7

Women 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Shelly Detwiler 25 Louisville Y 30.72 7

2 Julie Walker 28 Bowling Green 33.29 5

3 Elizabeth Vicknair 26 Wildcats 34.71 4

-- Rebecca Robertson 27 TNT DQ

Women 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer Guillory 25 Crescent Hill 1:04.92 7

2 Shelly Detwiler 25 Louisville Y 1:07.50 5

Women 25-29 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Elizabeth Vicknair 26 Wildcats 1:14.18 7

Women 25-29 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jennifer Guillory 25 Crescent Hill 2:22.12 7

2 Shelly Detwiler 25 Louisville Y 2:34.17 5

3 Elizabeth Vicknair 26 Wildcats 2:38.48 4

Women 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Heather Rietz 32 Music City 27.85 7

2 Mollie Willett 32 Marlins 30.53 5

3 Jenn Simonson 30 Bowling Green 37.85 4

Women 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Michelle Ward 32 Crescent Hill 1:06.97 7

2 Bobbi Sipes 33 Lakeside 1:10.56 5

Women 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Heather Rietz 32 Music City 2:15.61 7

2 Michelle Ward 32 Crescent Hill 2:24.76 5

3 Bobbi Sipes 33 Lakeside 2:32.95 4

4 Mollie Willett 32 Marlins 2:43.03 3

Women 30-34 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Heather Rietz 32 Music City 6:10.59 7

2 Michelle Ward 32 Crescent Hill 6:28.95 5

3 Bobbi Sipes 33 Lakeside 6:40.98 4

4 Nathalie Lemire 33 Louisville Y 7:35.20 3

5 Mollie Willett 32 Marlins 7:38.19 2

Women 30-34 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Ehringer 32 Crescent Hill 34.67 7

Women 30-34 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Ehringer 32 Crescent Hill 1:13.92 7

Women 30-34 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nathalie Lemire 33 Louisville Y 3:08.09 7

2 Mollie Willett 32 Marlins 3:19.14 5

Women 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Bobbi Sipes 33 Lakeside 41.35 7

2 Jenn Simonson 30 Bowling Green 44.51 5

3 Susan Ehringer 32 Crescent Hill 45.07 4

Women 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jenn Simonson 30 Bowling Green 1:37.14 7

Women 30-34 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jenn Simonson 30 Bowling Green 3:29.03 7

Women 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Heather Rietz 32 Music City 31.55 7

2 Bobbi Sipes 33 Lakeside 34.94 5

3 Susan Ehringer 32 Crescent Hill 39.09 4

Women 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nathalie Lemire 33 Louisville Y 1:31.03 7

Women 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Michelle Ward 32 Crescent Hill 1:16.66 7

2 Susan Ehringer 32 Crescent Hill 1:21.22 5

Women 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Heather Rietz 32 Music City 2:39.87 7

2 Michelle Ward 32 Crescent Hill 2:40.92 5

3 Mollie Willett 32 Marlins 3:03.42 4

Women 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Ann Frantz 37 TNT 32.49 7

2 Joan Warrick 35 TNT 32.61 5

3 Sheila Sanders Ferguson 37 Wildcats 34.25 4

Women 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Debbie Janisse 35 TNT 1:02.74 7

2 Pam Kimmel 36 Wildcats 1:12.54 5

3 Sheila Sanders Ferguson 37 Wildcats 1:13.90 4

4 Ann Frantz 37 TNT 1:14.45 3

5 Joan Warrick 35 TNT 1:15.28 2

Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Pam Kimmel 36 Wildcats 2:40.72 7

2 Alice Emberton 38 Music City 2:47.45 5

Women 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Pam Kimmel 36 Wildcats 6:56.97 7

2 Alice Emberton 38 Music City 7:20.38 5

Women 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Alice Emberton 38 Music City 41.49 7

Women 35-39 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Alice Emberton 38 Music City 1:28.57 7

Women 35-39 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Alice Emberton 38 Music City 3:11.13 7

Women 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sheila Sanders Ferguson 37 Wildcats 41.83 7

2 Ann Frantz 37 TNT 42.11 5

Women 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Suzanne Grebe 39 TNT 1:26.37 7

Women 35-39 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Suzanne Grebe 39 TNT 3:02.87 7

Women 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Debbie Janisse 35 TNT 33.14 7

2 Ann Frantz 37 TNT 35.12 5

3 Sheila Sanders Ferguson 37 Wildcats 36.70 4

4 Joan Warrick 35 TNT 39.27 3

Women 35-39 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Debbie Janisse 35 TNT 1:15.77 7

Women 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Debbie Janisse 35 TNT 1:14.54 7

2 Ann Frantz 37 TNT 1:22.96 5

3 Sheila Sanders Ferguson 37 Wildcats 1:25.31 4

4 Suzanne Grebe 39 TNT 1:25.46 3

5 Joan Warrick 35 TNT 1:26.11 2

Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah C Banko 42 Music City 28.74 7

2 Barbara Harris 40 TNT 30.51 5

3 Lisa Stearns 43 Lakeside 35.01 4

4 Angela Curtiss 42 TNT 43.01 3

Women 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Angela Curtiss 42 TNT 1:49.24 7

Women 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Meg Smath 44 Wildcats 7:28.15 7

2 Janice Kregor 44 Wildcats 7:31.78 5

3 Lisa Stearns 43 Lakeside 7:45.79 4

Women 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah C Banko 42 Music City 31.93 7

2 Barbara Harris 40 TNT 41.18 5

3 Lisa Stearns 43 Lakeside 43.12 4

Women 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Ann Boyce 41 Middle TN 1:25.36 7

2 Lisa Stearns 43 Lakeside 1:33.28 5

Women 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Barbara Harris 40 TNT 41.36 7

2 Ann Boyce 41 Middle TN 43.50 5

3 Meg Smath 44 Wildcats 43.71 4

4 Angela Curtiss 42 TNT 59.79 3

Women 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Meg Smath 44 Wildcats 1:37.38 7

2 Janice Kregor 44 Wildcats 1:46.55 5

Women 40-44 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Meg Smath 44 Wildcats 3:33.82 7

2 Janice Kregor 44 Wildcats 3:46.08 5

Women 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Janice Kregor 44 Wildcats 42.86 7

Women 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah C Banko 42 Music City 1:13.22 7

2 Meg Smath 44 Wildcats 1:31.47 5

Women 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lisa Stearns 43 Lakeside 3:12.23 7

2 Janice Kregor 44 Wildcats 3:25.12 5

Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Pam Cobb 47 Music City 29.72 7

2 Gaylee W Gillim 46 Louisville Y 36.51 5

3 Christi Ensch 48 TNT 37.23 4

4 Nancy H McIntyre 48 Marlins 44.41 3

Women 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Pam Cobb 47 Music City 1:06.12 7

2 Gaylee W Gillim 46 Louisville Y 1:19.13 5

3 Nancy H McIntyre 48 Marlins 1:42.05 4

Women 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Pam Cobb 47 Music City 2:36.40 7

2 Gaylee W Gillim 46 Louisville Y 2:50.89 5

3 Lyndell Weeks 48 Music City 3:07.32 4

-- Nancy H McIntyre 48 Marlins DQ

Women 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Gaylee W Gillim 46 Louisville Y 7:32.35 7

2 Lyndell Weeks 48 Music City 8:18.21 5

Women 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nancy Nichols Williams 46 Wildcats 38.35 7

2 Christi Ensch 48 TNT 50.56 5

3 Nancy H McIntyre 48 Marlins 1:07.46 4

Women 45-49 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nancy Nichols Williams 46 Wildcats 1:22.23 7

2 Gaylee W Gillim 46 Louisville Y 1:37.30 5

Women 45-49 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lyndell Weeks 48 Music City 3:28.97 7

Women 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nancy Nichols Williams 46 Wildcats 42.87 7

2 Christi Ensch 48 TNT 48.29 5

Women 45-49 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lyndell Weeks 48 Music City 3:21.89 7

Women 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nancy Nichols Williams 46 Wildcats 1:23.69 7

2 Christi Ensch 48 TNT 1:38.73 5

Women 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Nancy Nichols Williams 46 Wildcats 3:03.91 7

2 Lyndell Weeks 48 Music City 3:24.97 5

Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Janet S Scheeline 50 Wildcats 37.46 7

2 Sarah Olson 50 Music City 40.33 5

Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah Olson 50 Music City 1:26.79 7

2 Janet S Scheeline 50 Wildcats 1:27.15 5

Women 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah Olson 50 Music City 3:08.42 7

2 Janet S Scheeline 50 Wildcats 3:30.48 5

Women 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Elizabeth Leech 53 Music City 7:31.31 7

2 Janet S Scheeline 50 Wildcats 9:26.69 5

Women 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah Olson 50 Music City 52.14 7

2 Janet S Scheeline 50 Wildcats 53.84 5

Women 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Sarah Olson 50 Music City 1:49.95 7

Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Elizabeth Leech 53 Music City 46.92 7

Women 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tita Arnold 59 Wildcats 7:27.34 7

Women 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tita Arnold 59 Wildcats 45.33 7

Women 55-59 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tita Arnold 59 Wildcats 1:37.82 7

Women 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tita Arnold 59 Wildcats 1:35.75 7

Women 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tita Arnold 59 Wildcats 3:22.19 7

Women 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Bradley Cox 63 Wildcats 34.63 7

Women 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Bradley Cox 63 Wildcats 1:15.32 7

2 Barbara Dillard 62 Music City 1:25.49 5

Women 60-64 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Bradley Cox 63 Wildcats 2:41.59 7

2 Barbara Dillard 62 Music City 3:16.77 5

Women 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Susan Bradley Cox 63 Wildcats 7:14.03 7

Women 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Barbara Dillard 62 Music City 44.11 7

Women 60-64 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Barbara Dillard 62 Music City 1:38.00 7

Women 60-64 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Barbara Dillard 62 Music City 3:27.64 7

Women 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lois G Barnes 69 Music City 54.96 7

Women 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lois G Barnes 69 Music City 10:55.96 7

Women 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lois G Barnes 69 Music City 1:04.72 7

Women 65-69 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lois G Barnes 69 Music City 2:16.83 7

Women 65-69 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lois G Barnes 69 Music City 4:46.22 7

Men 19-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jerrod Kappler 23 Crescent Hill 20.66 7

2 Dana Adkins 23 Music City 24.95 5

3 Matt Robinson 23 Louisville Y 27.58 4

Men 19-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jerrod Kappler 23 Crescent Hill 45.82 7

2 Dana Adkins 23 Music City 55.06 5

3 Matt Robinson 23 Louisville Y 1:04.36 4

Men 19-24 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jerrod Kappler 23 Crescent Hill 4:55.46 7

Men 19-24 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jerrod Kappler 23 Crescent Hill 55.45 7

Men 19-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Matt Robinson 23 Louisville Y 34.48 7

2 Dana Adkins 23 Music City 35.67 5

Men 19-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Matt Robinson 23 Louisville Y 1:15.31 7

Men 19-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jerrod Kappler 23 Crescent Hill 23.02 7

2 Brandon Ghrist 20 Crescent Hill 27.46 5

3 Dana Adkins 23 Music City 28.22 4

Men 19-24 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Brandon Ghrist 20 Crescent Hill 59.33 7

Men 19-24 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Dana Adkins 23 Music City 2:20.45 7

Men 19-24 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Brandon Ghrist 20 Crescent Hill 1:03.10 7

Men 19-24 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Brandon Ghrist 20 Crescent Hill 2:19.57 7

Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Guillermo Bez 28 Bowling Green 26.77 7

Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Guillermo Bez 28 Bowling Green 54.20 7

Men 25-29 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Guillermo Bez 28 Bowling Green 26.80 7

Men 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Guillermo Bez 28 Bowling Green 55.66 7

Men 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Guillermo Bez 28 Bowling Green 2:06.56 7

Men 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Patrick Krueger 30 Music City 23.60 7

2 Russ Shemberger 34 Marlins 27.78 5

Men 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Patrick Krueger 30 Music City 51.61 7

2 James Luebbe 33 Lakeside 54.06 5

Men 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Patrick Krueger 30 Music City 1:53.78 7

Men 30-34 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 James Luebbe 33 Lakeside 6:00.95 7

Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 James Luebbe 33 Lakeside 31.21 7

2 Russ Shemberger 34 Marlins 37.47 5

Men 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 James Luebbe 33 Lakeside 1:10.09 7

2 Russ Shemberger 34 Marlins 1:22.44 5

Men 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Patrick Krueger 30 Music City 57.46 7

Men 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Russ Shemberger 34 Marlins 1:19.92 7

Men 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Patrick Krueger 30 Music City 2:07.80 7

Men 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Eric Smith 37 Bowling Green 24.96 7

2 Robert C Holmes 38 Crescent Hill 25.88 5

3 Scott Aiken 35 TNT 26.47 4

4 Andre Valk 36 Bowling Green 32.23 3

Men 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Eric Smith 37 Bowling Green 55.44 7

2 Robert C Holmes 38 Crescent Hill 56.47 5

3 Scott Aiken 35 TNT 59.80 4

4 John Maple 38 Music City 1:06.68 3

5 Dan Perry 37 TNT 1:10.21 2

-- Andre Valk 36 Bowling Green DQ

Men 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Robert C Holmes 38 Crescent Hill 2:04.35 7

2 Eric Smith 37 Bowling Green 2:12.02 5

3 Andre Valk 36 Bowling Green 2:46.27 4

Men 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Andre Valk 36 Bowling Green 7:27.60 7

Men 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John R Marshall 37 Music City 32.84 7

2 Scott Aiken 35 TNT 36.05 5

3 Dan Perry 37 TNT 36.31 4

4 Andre Valk 36 Bowling Green 38.41 3

Men 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Dan Perry 37 TNT 1:19.78 7

Men 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John R Marshall 37 Music City 27.77 7

2 Robert C Holmes 38 Crescent Hill 29.02 5

3 Dan Perry 37 TNT 39.21 4

Men 35-39 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John R Marshall 37 Music City 1:06.01 7

Men 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John R Marshall 37 Music City 1:06.58 7

2 John Maple 38 Music City 1:20.89 5

Men 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John R Marshall 37 Music City 2:32.08 7

Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Steve E Franklin 43 TNT 24.13 7

2 John Gleason Jr 40 Lakeside 25.64 5

3 Clay Lewis 40 TNT 28.69 4

4 Tim Martin 42 Marlins 30.37 3

Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Steve E Franklin 43 TNT 53.89 7

2 Keith Shepherd 41 Unattached 55.38 5

3 Tim Martin 42 Marlins 1:07.46 4

4 Clay Lewis 40 TNT 1:14.90 3

Men 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Mace Linde 40 TNT 2:20.19 7

Men 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tim Martin 42 Marlins 7:21.25 7

Men 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Mark Gleason 40 Lakeside 32.84 7

2 Clay Lewis 40 TNT 34.32 5

Men 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Gleason Jr 40 Lakeside 1:03.68 7

2 Mark Gleason 40 Lakeside 1:14.78 5

3 Clay Lewis 40 TNT 1:16.74 4

Men 40-44 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Gleason Jr 40 Lakeside 2:22.98 7

2 Clay Lewis 40 TNT 2:53.93 5

3 Mark Gleason 40 Lakeside 2:56.10 4

Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Keith Shepherd 41 Unattached 32.07 7

Men 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Keith Shepherd 41 Unattached 1:10.60 7

2 Mace Linde 40 TNT 1:18.87 5

Men 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Steve E Franklin 43 TNT 27.19 7

2 Keith Shepherd 41 Unattached 28.85 5

3 Mace Linde 40 TNT 32.33 4

Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Keith Shepherd 41 Unattached 1:03.42 7

Men 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Mace Linde 40 TNT 2:38.49 7

Men 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Howard Fuchs 45 Music City 25.69 7

2 Bob Stickney 45 TNT 26.90 5

3 James R Hansbrough 46 Bowling Green 28.21 4

Men 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Howard Fuchs 45 Music City 57.08 7

2 Steve Schmidt 47 Middle TN 1:00.29 5

3 Bob Stickney 45 TNT 1:01.45 4

4 James R Hansbrough 46 Bowling Green 1:06.14 3

5 Jeff Stevens 47 Bowling Green 1:09.25 2

Men 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Bob Stickney 45 TNT 2:22.82 7

2 Tom Mester 49 Crescent Hill 2:23.12 5

3 James R Hansbrough 46 Bowling Green 2:35.17 4

Men 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Steve Schmidt 47 Middle TN 6:13.81 7

2 Tom Mester 49 Crescent Hill 6:17.29 5

3 Jeff Stevens 47 Bowling Green 7:27.79 4

Men 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Howard Fuchs 45 Music City 30.04 7

2 Bob Stickney 45 TNT 33.50 5

3 James R Hansbrough 46 Bowling Green 41.10 4

Men 45-49 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tom Mester 49 Crescent Hill 1:20.09 7

Men 45-49 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Tom Mester 49 Crescent Hill 1:23.51 7

2 Jeff Stevens 47 Bowling Green 1:35.26 5

Men 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Howard Fuchs 45 Music City 28.65 7

2 Carlton Arnold 48 Crescent Hill 29.46 5

3 Bob Stickney 45 TNT 32.31 4

4 Jeff Stevens 47 Bowling Green 32.64 3

Men 45-49 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Carlton Arnold 48 Crescent Hill 1:05.88 7

Men 45-49 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Carlton Arnold 48 Crescent Hill 2:39.80 7

Men 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Howard Fuchs 45 Music City 1:04.42 7

2 Jeff Stevens 47 Bowling Green 1:21.38 5

Men 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Steve Schmidt 47 Middle TN 2:36.71 7

2 Tom Mester 49 Crescent Hill 2:41.87 5

Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lynn D Olson 53 Bowling Green 25.13 7

2 James H Cross 53 Crescent Hill 36.68 5

3 Tom Carroll 54 Bowling Green 40.06 4

Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lynn D Olson 53 Bowling Green 54.78 7

2 James H Cross 53 Crescent Hill 1:25.49 5

3 Tom Carroll 54 Bowling Green 1:32.18 4

Men 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lynn D Olson 53 Bowling Green 2:05.61 7

2 Tom Carroll 54 Bowling Green 3:32.19 5

Men 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lynn D Olson 53 Bowling Green 5:48.27 7

2 Tom Carroll 54 Bowling Green 9:28.67 5

Men 50-54 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 James H Cross 53 Crescent Hill 51.23 7

Men 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Larry Hunt 53 Crescent Hill 36.05 7

Men 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Larry Hunt 53 Crescent Hill 1:18.00 7

2 Tom Carroll 54 Bowling Green 1:56.18 5

Men 50-54 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Larry Hunt 53 Crescent Hill 2:49.92 7

Men 50-54 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Larry Hunt 53 Crescent Hill 1:15.82 7

Men 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Lynn D Olson 53 Bowling Green 1:09.67 7

2 Larry Hunt 53 Crescent Hill 1:14.74 5

Men 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Norman Scott 56 Crescent Hill 25.48 7

2 Richard V Collins 57 Bowling Green 29.43 5

3 Joe Byrne 55 Bowling Green 30.61 4

Men 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Norman Scott 56 Crescent Hill 57.34 7

2 Joe Byrne 55 Bowling Green 1:08.81 5

3 Richard V Collins 57 Bowling Green 1:08.97 4

Men 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Joe Byrne 55 Bowling Green 2:34.06 7

Men 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Norman Scott 56 Crescent Hill 6:04.60 7

2 John M Graham 55 Crescent Hill 6:15.95 5

3 David Burgio 57 Wildcats 8:37.96 4

Men 55-59 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Richard V Collins 57 Bowling Green 38.83 7

2 Joe Byrne 55 Bowling Green 39.62 5

Men 55-59 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Norman Scott 56 Crescent Hill 1:17.40 7

2 David Burgio 57 Wildcats 1:42.97 5

Men 55-59 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Norman Scott 56 Crescent Hill 2:45.77 7

2 David Burgio 57 Wildcats 3:46.68 5

Men 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Richard V Collins 57 Bowling Green 32.21 7

Men 55-59 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John M Graham 55 Crescent Hill 1:10.25 7

2 David Burgio 57 Wildcats 1:50.71 5

Men 55-59 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John M Graham 55 Crescent Hill 2:46.84 7

2 David Burgio 57 Wildcats 3:58.61 5

Men 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Richard V Collins 57 Bowling Green 1:24.48 7

2 Joe Byrne 55 Bowling Green 1:28.17 5

Men 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John M Graham 55 Crescent Hill 2:38.48 7

Men 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Roger Lancina 60 Music City 35.48 7

Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Trainer 63 Music City 1:13.64 7

2 Jon Jepson 64 Music City 1:25.07 5

Men 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Roger Lancina 60 Music City 8:11.73 7

Men 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Trainer 63 Music City 36.24 7

Men 60-64 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Trainer 63 Music City 1:21.49 7

Men 60-64 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Trainer 63 Music City 2:58.74 7

Men 60-64 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Roger Lancina 60 Music City 39.93 7

Men 60-64 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Roger Lancina 60 Music City 1:31.29 7

Men 60-64 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Roger Lancina 60 Music City 3:32.45 7

Men 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 Jon Jepson 64 Music City 48.70 7

Men 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

Name Age Team Finals Points

===============================================================================

1 John Trainer 63 Music City 1:24.78 7

2 Jon Jepson 64 Music City 1:46.59 5

Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 The Natators Of Tennessee 'B' 2:07.75 14

1) Rebecca Robertson 27 2) Debbie Janisse 35

3) Joan Warrick 35 4) Barbara Harris 40

2 Wildcat Masters 'A' 2:14.88 10

1) Sheila Sanders Ferguson 37 2) Meg Smath 44

3) Pam Kimmel 36 4) Elizabeth Vicknair 26

Women 25+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Wildcat Masters 'B' 2:27.60 14

1) Nancy Nichols Williams 46 2) Meg Smath 44

3) Elizabeth Vicknair 26 4) Pam Kimmel 36

2 The Natators Of Tennessee 'C' 2:46.29 10

1) Christi Ensch 48 2) Rebecca Robertson 27

3) Ann Frantz 37 4)

Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Music City Masters Swimmers 'A' 2:13.14 14

1) Pam Cobb 47 2) Lyndell Weeks 48

3) Alice Emberton 38 4) Sarah C Banko 42

2 The Natators Of Tennessee 'C' 2:25.17 10

1) Suzanne Grebe 39 2) Christi Ensch 48

3) Angela Curtiss 42 4) Ann Frantz 37

3 Wildcat Masters 'A' 2:29.72 8

1) Tita Arnold 59 2) Janet S Scheeline 50

3) Janice Kregor 44 4) Nancy Nichols Williams 46

Women 35+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 The Natators Of Tennessee 'B' 2:26.66 14

1) Barbara Harris 40 2) Suzanne Grebe 39

3) Debbie Janisse 35 4) Joan Warrick 35

2 Music City Masters Swimmers 'A' 2:30.59 10

1) Sarah C Banko 42 2) Lyndell Weeks 48

3) Pam Cobb 47 4) Elizabeth Leech 53

3 Wildcat Masters 'A' 3:00.28 8

1) Janice Kregor 44 2) Tita Arnold 59

3) Susan Bradley Cox 63 4) Janet S Scheeline 50

Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Western Ky. Green Gators 'A' 1:42.60 14

1) Lynn D Olson 53 2) James R Hansbrough 46

3) Guillermo Bez 28 4) Eric Smith 37

Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 The Natators Of Tennessee 'A' 1:52.68 14

1) Bob Stickney 45 2) Scott Aiken 35

3) Mace Linde 40 4) Dan Perry 37

2 Western Ky. Green Gators 'A' 2:02.99 10

1) Richard V Collins 57 2) Joe Byrne 55

3) Jeff Stevens 47 4) Andre Valk 36

Men 35+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 The Natators Of Tennessee 'A' 2:08.70 14

1) Clay Lewis 40 2) Mace Linde 40

3) Bob Stickney 45 4) Scott Aiken 35

Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:59.83 14

1) John M Graham 55 2) James H Cross 53

3) Larry Hunt 53 4) Norman Scott 56

2 Music City Masters Swimmers 'A' 2:10.33 10

1) Jon Jepson 64 2) Roger Lancina 60

3) John Trainer 63 4) Howard Fuchs 45

Men 45+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 2:10.89 14

1) Tom Mester 49 2) Larry Hunt 53

3) John M Graham 55 4) Norman Scott 56

2 Music City Masters Swimmers 'A' 2:21.93 10

1) John Trainer 63 2) Roger Lancina 60

3) Howard Fuchs 45 4) Jon Jepson 64

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Music City Masters Swimmers 'A' 1:45.16 14

1) Dana Adkins 23 2) Heather Rietz 32

3) Lisa Jackson 23 4) Patrick Krueger 30

2 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:59.51 10

1) Tom Mester 49 2) Jennifer M Bergant 22

3) Susan Ehringer 32 4) Brandon Ghrist 20

Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:55.78 14

1) Jennifer M Bergant 22 2) Jennifer Guillory 25

3) Jerrod Kappler 23 4) Brandon Ghrist 20

2 Music City Masters Swimmers 'A' 2:02.99 10

1) Lisa Jackson 23 2) Heather Rietz 32

3) Patrick Krueger 30 4) Dana Adkins 23

-- Louisville YMCA 'A' DQ

1) Nathalie Lemire 33 2) Matt Robinson 23

3) Shelly Detwiler 25 4) Gaylee W Gillim 46

Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 1:57.21 14

1) Carlton Arnold 48 2) Julie Howard 26

3) Michelle Ward 32 4) Robert C Holmes 38

2 Owensboro Mercy Marlins 'A' 2:17.16 10

1) Nancy H McIntyre 48 2) Mollie Willett 32

3) Tim Martin 42 4) Russ Shemberger 34

Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Crescent Hill Masters Swimmers 'A' 2:08.59 14

1) Susan Ehringer 32 2) Julie Howard 26

3) Carlton Arnold 48 4) Robert C Holmes 38

2 Owensboro Mercy Marlins 'A' 2:55.60 10

1) Nancy H McIntyre 48 2) Russ Shemberger 34

3) Mollie Willett 32 4) Tim Martin 42

Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Music City Masters Swimmers 'A' 2:14.02 14

1) Sarah Olson 50 2) Barbara Dillard 62

3) John Maple 38 4) John R Marshall 37

Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Team Finals Points

===============================================================================

1 Music City Masters Swimmers 'A' 2:29.17 14

1) Barbara Dillard 62 2) John Maple 38

3) John R Marshall 37 4) Alice Emberton 38