23rd Lakeside Masters Summer Long Course Invite
                       August 7-8, 1999 Lakeside Swim Club
Team  Rankings Through Event 38 
23rd Lakeside Master 08/07/1999 08/08/1999
Combined
     PL      ID         Team Name-Abbrev                          Points  
-------------------------------------------------------------------------------
      1     502      Lakeside Masters            LAKE             2097.50      
      2     501      Crescent Hill Masters       CHMS             1579         
      3     504      Wildcat Masters             WILD              456         
      4     509      Michigan Masters            MICH              363         
      5     505      Great Ohio Swim Team        GOST              352         
      6     510      Louisville Y Masters        LOUY              182         
      7     506      McDowell Wellness Masters   MWCM              151         
      8     508      Greater Indiana Masters     GRIN              118         
      9     503      Greater Columbus Masters    GCMT              105         
     10     513      Illinois Masters            IM                 61         
     10     514      Music City Masters          MCMS               61         
     12     522      St Louis Masters            SLAM OZ            50         
     13     517      Maryland Masters            MARY               48         
     14     519      Western KY Green Gators     WKGG               41         
     15     507      H2Ouston Swims              H2O                37         
     16     515      Virginia Masters Swim       VMST               34         
     17     521      Marlin Masters Swim Club    MMSC KY            25         
     18     518      Gold Coast Masters          GOLD               20.50      

                 23rd Lakeside Masters Summer Long Course Invite
                       August 7-8, 1999 Lakeside Swim Club

                     Meet Results for Timed Finals-LC Meters
 
 
---  Ages 19 Through 24 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS             30.62        9  
  2     1135       Lara Lasky             24  LOUY             35.00        7  
  3     1111       Tiffany Wells          23  CHMS             37.89        6  
 
Women 100  Free 
  1     1135       Lara Lasky             24  LOUY           1:18.62        9  
  2     1111       Tiffany Wells          23  CHMS           1:30.86        7  
  3     1057       Kristi Luft            21  WILD           1:36.82        6  
 
Women 200  Free 
  1     1051       Jennifer Kroh          20  CHMS           2:48.16        9  
             1:19.75     2:48.16                                               
  2     1057       Kristi Luft            21  WILD           3:40.53        7  
             1:43.72     3:40.53                                               
 
Women 400  Free 
  1     1051       Jennifer Kroh          20  CHMS           5:55.00        9  
             1:22.25     2:52.79     4:24.75     5:55.00                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1051       Jennifer Kroh          20  CHMS          12:15.82        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1051       Jennifer Kroh          20  CHMS          23:18.22        9  
             1:22.24     2:54.41     4:27.25     6:00.20                       
             7:33.94     9:08.13    10:42.27    12:15.82                       
            13:50.65    15:25.97    17:01.48    18:36.85                       
            20:11.64    21:46.73    23:18.22                                   
 
Women 50  Back 
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS             34.55        9  
  2     1135       Lara Lasky             24  LOUY             40.36        7  
  3     1111       Tiffany Wells          23  CHMS             51.28        6  
  4     1057       Kristi Luft            21  WILD             55.78        5  
 
Women 100  Back 
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS           1:13.38        9  
  2     1057       Kristi Luft            21  WILD           2:05.40        7  
 
Women 200  Back 
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS           2:37.22        9  
             1:16.36     2:37.22                                               
  2     1135       Lara Lasky             24  LOUY           3:14.37        7  
             3:14.37     3:14.37                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS             31.76        9  
  2     1135       Lara Lasky             24  LOUY             35.94        7  
  3     1057       Kristi Luft            21  WILD             56.61        6  
 
Women 200  IM
  1     1027       Andrea Gagnon          23  CHMS           2:38.69        9  
             1:12.94     2:38.69                                               
  -     1051       Jennifer Kroh          20  CHMS               DQ         -  
             1:35.13     3:12.21                                               
 
---  Ages 25 Through 29 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1075       Alexandra Nieto        27  CHMS             30.50        9  
  2     1009       Kimberly Cleary        26  LAKE             33.45        7  
  3     1131       Julie Howard           25  CHMS             34.54        6  
  4     1143       Margaret Phillips      26  CHMS             35.04        5  
 
Women 100  Free 
  1     1131       Julie Howard           25  CHMS           1:16.78        9  
  2     1170       Laura Petry            28  CHMS           1:19.51        7  
  3     1143       Margaret Phillips      26  CHMS           1:19.58        6  
 
Women 200  Free 
  1     1075       Alexandra Nieto        27  CHMS           2:22.57        9  
             1:08.04     2:22.57                                               
  2     1170       Laura Petry            28  CHMS           2:50.50        7  
             1:20.20     2:50.50                                               
  3     1143       Margaret Phillips      26  CHMS           3:00.98        6  
             1:25.08     3:00.98                                               
 
Women 400  Free 
  1     1075       Alexandra Nieto        27  CHMS           5:09.20        9  
             1:11.36     2:28.90     3:48.41     5:09.20                       
 
Women 200  Back 
  1     1062       Kim Monaghan           29  MWCM           3:23.20        9  
             1:39.84     3:23.20                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1062       Kim Monaghan           29  MWCM             41.97        9  
  2     1131       Julie Howard           25  CHMS             42.59        7  
  3     1009       Kimberly Cleary        26  LAKE             46.01        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1062       Kim Monaghan           29  MWCM           1:33.66        9  
  2     1131       Julie Howard           25  CHMS           1:38.27        7  
 
Women 200  Breast 
  1     1062       Kim Monaghan           29  MWCM           3:22.85        9  
             1:41.73     3:22.85                                               
  2     1131       Julie Howard           25  CHMS           3:35.93        7  
             1:45.73     3:35.93                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1075       Alexandra Nieto        27  CHMS             31.81        9  
  2     1131       Julie Howard           25  CHMS             37.60        7  
  3     1062       Kim Monaghan           29  MWCM             38.50        6  
  4     1009       Kimberly Cleary        26  LAKE             40.05        5  
  5     1143       Margaret Phillips      26  CHMS             40.26        4  
 
Women 200  IM
  1     1075       Alexandra Nieto        27  CHMS           2:41.94        9  
             1:14.95     2:41.94                                               
  2     1062       Kim Monaghan           29  MWCM           3:13.69        7  
             1:38.07     3:13.69                                               
 
---  Ages 30 Through 34 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1003       Kathy Beckovich        32  CHMS             31.66        9  
  2     1147       Lucy Shearn            31  LAKE             35.35        7  
  3     1091       Bobbi Sipes            32  LAKE             35.76        6  
  4     1117       Polly Blakemore        32  LOUY             36.39        5  
  5     1107       Pamela Wells           33  WILD             42.66        4  
 
Women 100  Free 
  1     1117       Polly Blakemore        32  LOUY           1:21.15        9  
  2     1107       Pamela Wells           33  WILD           1:36.00        7  
 
Women 200  Free 
  1     1108       Michelle Ward          31  CHMS           2:43.70        9  
             1:21.02     2:43.70                                               
  2     1091       Bobbi Sipes            32  LAKE           2:46.64        7  
             1:22.14     2:46.64                                               
  3     1117       Polly Blakemore        32  LOUY           2:59.47        6  
             1:24.14     2:59.47                                               
  4     1107       Pamela Wells           33  WILD           3:37.16        5  
             1:42.83     3:37.16                                               
 
Women 400  Free 
  1     1147       Lucy Shearn            31  LAKE           5:28.06        9  
             1:18.07     2:41.23     4:04.66     5:28.06                       
  2     1091       Bobbi Sipes            32  LAKE           5:39.57        7  
             1:22.54     2:50.52     4:17.63     5:39.57                       
  3     1108       Michelle Ward          31  CHMS           5:41.92        6  
             1:22.50     2:49.02     4:15.41     5:41.92                       
  4     1117       Polly Blakemore        32  LOUY           6:44.92        5  
             1:37.79     3:24.00     5:09.67     6:44.92                       
 
Women 50  Back 
  1     1159       Donna Johnson          32  CHMS             42.02        9  
 
Women 200  Back 
  1     1147       Lucy Shearn            31  LAKE           3:23.41        9  
             1:39.90     3:23.41                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1003       Kathy Beckovich        32  CHMS             45.09        9  
  2     1091       Bobbi Sipes            32  LAKE             45.46        7  
  3     1108       Michelle Ward          31  CHMS             45.91        6  
  4     1159       Donna Johnson          32  CHMS             46.36        5  
  5     1107       Pamela Wells           33  WILD             57.73        4  
 
Women 100  Breast 
  1     1108       Michelle Ward          31  CHMS           1:37.26        9  
  2     1003       Kathy Beckovich        32  CHMS           1:38.09        7  
  3     1147       Lucy Shearn            31  LAKE           1:39.33        6  
 
Women 50  Fly 
  1     1159       Donna Johnson          32  CHMS             36.00        9  
  2     1091       Bobbi Sipes            32  LAKE             39.34        7  
  3     1117       Polly Blakemore        32  LOUY             54.86        6  
 
Women 200  Fly 
  1     1147       Lucy Shearn            31  LAKE           3:14.64        9  
             1:33.72     3:14.64                                               
 
Women 200  IM
  1     1108       Michelle Ward          31  CHMS           3:05.44        9  
             1:32.07     3:05.44                                               
  -     1117       Polly Blakemore        32  LOUY               DQ         -  
             1:55.13     3:40.86                                               
 
Women 400  IM
  1     1003       Kathy Beckovich        32  CHMS           6:03.68        9  
             1:22.64     2:57.65     4:43.00     6:03.68                       
  2     1108       Michelle Ward          31  CHMS           6:36.36        7  
             1:31.12     3:19.91     5:04.76     6:36.36                       
 
---  Ages 35 Through 39 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE             33.63        9  
  2     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM             33.74        7  
  3     1133       Gail Kamenish          38  LAKE             45.18        6  
  -     1125       Gina Marie Gatti       36  CHMS               DQ         -  
 
Women 100  Free 
  1     1155       Janet Zeller           36  CHMS           1:12.87        9  
  2     1011       Marci Casey            35  WILD           1:13.36        7  
  3     1015       Margaret Duncan        37  LAKE           1:14.11        6  
  4     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM           1:16.00        5  
  5     1133       Gail Kamenish          38  LAKE           1:38.95        4  
 
Women 200  Free 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE           2:25.92        9  
             1:09.90     2:25.92                                               
  2     1011       Marci Casey            35  WILD           2:47.75        7  
             1:18.75     2:47.75                                               
 
Women 400  Free 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE           5:03.21        9  
             1:11.06     2:27.97     3:46.15     5:03.21                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE          10:30.08        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE          19:50.47        9  
             1:12.64     2:30.53     3:49.45     5:09.04                       
             6:29.07     7:49.32     9:09.59    10:30.08                       
            11:50.65    13:11.01    14:31.79    15:52.33                       
            17:12.65    18:32.00    19:50.47                                   
 
Women 50  Back 
  1     1011       Marci Casey            35  WILD             40.76        9  
  2     1133       Gail Kamenish          38  LAKE             54.70        7  
 
Women 100  Back 
  1     1011       Marci Casey            35  WILD           1:28.10        9  
  2     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM           1:32.30        7  
  3     1133       Gail Kamenish          38  LAKE           2:01.57        6  
 
Women 50  Breast 
  1     1125       Gina Marie Gatti       36  CHMS             40.44        9  
  2     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM             43.05        7  
  3     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE             43.48        6  
  4     1155       Janet Zeller           36  CHMS             49.66        5  
  5     1133       Gail Kamenish          38  LAKE             58.32        4  
 
Women 100  Breast 
  1     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE           1:35.55        9  
  2     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM           1:36.52        7  
  3     1133       Gail Kamenish          38  LAKE           2:08.03        6  
 
Women 200  Breast 
  1     1125       Gina Marie Gatti       36  CHMS           3:12.27        9  
             1:33.02     3:12.27                                               
  2     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE           3:31.60        7  
             1:41.13     3:31.60                                               
  3     1019       Linda Eldridge         39  CHMS           3:41.42        6  
             1:45.58     3:41.42                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1125       Gina Marie Gatti       36  CHMS             34.29        9  
  2     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE             36.79        7  
  3     1155       Janet Zeller           36  CHMS             43.88        6  
 
Women 100  Fly 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE           1:15.55        9  
  2     1015       Margaret Duncan        37  LAKE           1:26.10        7  
  3     1035       Pamela Haeberlin       36  LAKE           1:27.78        6  
 
Women 200  Fly 
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE           3:04.77        9  
 
Women 200  IM
  1     1079       Amy L. Pope            39  LAKE           2:46.24        9  
             1:18.67     2:46.24                                               
  2     1011       Marci Casey            35  WILD           3:03.97        7  
             1:27.78     3:03.97                                               
  3     1015       Margaret Duncan        37  LAKE           3:08.99        6  
             1:31.74     3:08.99                                               
  4     1088       Jennifer Sinclair-Hutch36  MWCM           3:11.49        5  
             1:32.59     3:11.49                                               
 
---  Ages 40 Through 44 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE             30.00        9  
  2     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ          30.64        7  
  3     1066       Pam Martin             42  LAKE             32.32        6  
  4     1038       Marcia Haver           44  GOST             32.71        5  
  5     1026       Cheryl Gettelfinger    42  GRIN             33.65        4  
  6     1090       Lisa Stearns           42  LAKE             38.00        3  
  7     1086       Meg Smath              43  WILD             40.36        2  
  8     1024       Mary Graves            43  LAKE             43.00        1  
 
Women 100  Free 
  1     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE           1:04.71        9  
  2     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ        1:06.50        7  
  3     1038       Marcia Haver           44  GOST           1:13.75        6  
  4     1026       Cheryl Gettelfinger    42  GRIN           1:15.08        5  
  5     1141       Gail O'Malley          44  WILD           1:30.42        4  
 
Women 200  Free 
  1     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ        2:24.85        9  
             1:10.97     2:24.85                                               
  2     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           2:31.09        7  
             1:12.51     2:31.09                                               
  3     1006       Mag Bowen              41  GCMT           2:41.57        6  
             1:18.91     2:41.57                                               
  4     1106       Laura Wright           41  GCMT           2:51.94        5  
             1:23.20     2:51.94                                               
  5     1047       Amy Jordan             40  CHMS           3:12.56        4  
             1:32.95     3:12.56                                               
  6     1141       Gail O'Malley          44  WILD           3:20.54        3  
             1:40.53     3:20.54                                               
  7     1024       Mary Graves            43  LAKE           3:34.54        2  
             1:44.79     3:34.54                                               
 
Women 400  Free 
  1     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ        5:04.51        9  
             1:13.23     2:31.49     3:48.69     5:04.51                       
  2     1066       Pam Martin             42  LAKE           5:21.81        7  
             1:15.40     2:37.18     3:59.52     5:21.81                       
  3     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE           5:27.38        6  
             1:17.85     2:39.77     4:03.58     5:27.38                       
  4     1115       Pam Beck               42  GCMT           5:38.84        5  
             1:19.96     2:46.96     4:14.66     5:38.84                       
  5     1006       Mag Bowen              41  GCMT           5:42.34        4  
             1:21.78     2:49.00     4:17.01     5:42.34                       
  6     1106       Laura Wright           41  GCMT           6:03.66        3  
             1:25.66     2:58.15     4:31.50     6:03.66                       
  7     1047       Amy Jordan             40  CHMS           6:42.73        2  
             1:35.90     3:18.36     5:01.55     6:42.73                       
  8     1090       Lisa Stearns           42  LAKE           6:44.00        1  
             1:36.95     3:21.95     5:06.14     6:44.00                       
  9     1086       Meg Smath              43  WILD           7:00.89        -  
             1:40.18     3:27.15     5:14.86     7:00.89                       
 10     1050       Janice Kregor          43  WILD           7:12.39        -  
             1:40.61     3:31.29     5:22.74     7:12.39                       
 11     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY           8:01.78        -  
             1:57.15     4:00.53     6:04.16     8:01.78                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1115       Pam Beck               42  GCMT          11:32.10        -  
  2     1006       Mag Bowen              41  GCMT          11:47.06        -  
  3     1106       Laura Wright           41  GCMT          12:29.40        -  
  4     1090       Lisa Stearns           42  LAKE          14:02.68        -  
  5     1050       Janice Kregor          43  WILD          14:29.32        -  
  6     1141       Gail O'Malley          44  WILD          15:02.72        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1115       Pam Beck               42  GCMT          21:54.52        9  
             1:20.08     2:45.44     4:12.23     5:39.07                       
             7:07.01     8:35.08    10:03.81    11:32.10                       
            13:00.17    14:29.04    15:57.72    17:26.74                       
            18:55.58    20:25.49    21:54.52                                   
  2     1006       Mag Bowen              41  GCMT          22:12.76        7  
             1:22.38     2:50.03     4:18.53     5:48.14                       
             7:17.67     8:47.49    10:17.12    11:47.06                       
            13:16.83    14:46.94    16:17.07    17:47.01                       
            19:16.69    20:45.40    22:12.76                                   
  3     1106       Laura Wright           41  GCMT          24:02.72        6  
             1:25.07     2:58.25     4:32.88     6:07.04                       
             7:41.57     9:16.87    10:52.74    12:29.40                       
            14:06.81    15:45.06    17:24.36    19:03.72                       
            20:43.40    22:23.56    24:02.72                                   
  4     1090       Lisa Stearns           42  LAKE          26:26.36        5  
             1:38.18     3:23.55     5:08.47     6:54.68                       
             8:41.23    10:28.32    12:15.96    14:02.68                       
            15:51.24    17:39.63    19:26.41    21:13.54                       
            23:01.26    24:48.74    26:26.36                                   
  5     1050       Janice Kregor          43  WILD          27:20.18        4  
             1:43.45     3:32.87     5:22.47     7:12.92                       
             9:02.52    10:52.24    12:40.51    14:29.32                       
            16:18.11    18:08.44    19:58.34    21:48.21                       
            23:39.32    25:30.22    27:20.18                                   
  6     1141       Gail O'Malley          44  WILD          28:02.22        3  
             1:52.22     3:46.86     5:41.03     7:34.11                       
             9:26.67    11:18.62    13:11.17    15:02.72                       
            16:53.35    18:43.24    20:34.20    22:24.97                       
            24:16.99    26:09.56    28:02.22                                   
 
Women 50  Back 
  1     1006       Mag Bowen              41  GCMT             40.44        9  
  2     1038       Marcia Haver           44  GOST             41.67        7  
  3     1047       Amy Jordan             40  CHMS             46.70        6  
  4     1024       Mary Graves            43  LAKE             47.54        5  
  5     1090       Lisa Stearns           42  LAKE             48.73        4  
  6     1050       Janice Kregor          43  WILD             56.51        3  
 
Women 100  Back 
  1     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           1:19.78        9  
  2     1006       Mag Bowen              41  GCMT           1:25.46        7  
  3     1038       Marcia Haver           44  GOST           1:31.26        6  
  4     1047       Amy Jordan             40  CHMS           1:41.84        5  
  5     1090       Lisa Stearns           42  LAKE           1:42.56        4  
  6     1024       Mary Graves            43  LAKE           1:43.74        3  
  7     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY           2:07.54        2  
 
Women 200  Back 
  1     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           2:56.38        9  
             1:25.36     2:56.38                                               
  2     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE           3:10.56        7  
             1:34.71     3:10.56                                               
  3     1066       Pam Martin             42  LAKE           3:27.61        6  
             1:43.04     3:27.61                                               
  4     1024       Mary Graves            43  LAKE           3:35.29        5  
             1:44.83     3:35.29                                               
  5     1047       Amy Jordan             40  CHMS           3:40.91        4  
             1:48.36     3:40.91                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1026       Cheryl Gettelfinger    42  GRIN             41.03        9  
  2     1106       Laura Wright           41  GCMT             47.22        7  
 
Women 100  Breast 
  1     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           1:30.71        9  
  2     1026       Cheryl Gettelfinger    42  GRIN           1:32.74        7  
  3     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE           1:36.15        6  
  4     1066       Pam Martin             42  LAKE           1:38.18        5  
  5     1086       Meg Smath              43  WILD           1:51.20        4  
  6     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY           1:54.98        3  
  7     1050       Janice Kregor          43  WILD           1:55.22        2  
 
Women 200  Breast 
  1     1106       Laura Wright           41  GCMT           3:40.67        9  
             1:46.90     3:40.67                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ          33.94        9  
  2     1115       Pam Beck               42  GCMT             35.85        7  
  3     1026       Cheryl Gettelfinger    42  GRIN             39.31        6  
  4     1141       Gail O'Malley          44  WILD             45.84        5  
  5     1050       Janice Kregor          43  WILD             50.92        4  
  6     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY             54.09        3  
 
Women 100  Fly 
  1     1115       Pam Beck               42  GCMT           1:22.35        9  
  2     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY           2:10.07        7  
 
Women 200  Fly 
  1     1066       Pam Martin             42  LAKE           2:59.15        9  
             1:21.24     2:59.15                                               
  2     1115       Pam Beck               42  GCMT           3:07.97        7  
             1:28.14     3:07.97                                               
 
Women 200  IM
  1     1173       Lori Payne             40  SLAM OZ        2:44.99        9  
             1:21.34     2:44.99                                               
  2     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           2:47.32        7  
             1:19.60     2:47.32                                               
  3     1092       Melinda Schmitt        41  LAKE           2:53.60        6  
             1:23.94     2:53.60                                               
  4     1115       Pam Beck               42  GCMT           3:00.35        5  
             1:26.80     3:00.35                                               
  5     1090       Lisa Stearns           42  LAKE           3:35.65        4  
             1:47.40     3:35.65                                               
  6     1050       Janice Kregor          43  WILD           3:54.03        3  
             1:57.33     3:54.03                                               
  7     1141       Gail O'Malley          44  WILD           3:54.83        2  
             1:53.24     3:54.83                                               
  8     1121       Sallie Dilaura         41  LOUY           4:13.07        1  
             2:09.82     4:13.07                                               
 
Women 400  IM
  1     1010       Mary Chris Curl        42  LAKE           6:04.17        9  
             1:22.97     2:57.44     4:46.47     6:04.17                       
 
---  Ages 45 Through 49 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY             39.60        9  
  2     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE             46.70        7  
 
Women 100  Free 
  1     1028       Ann H. Guins           46  GOST           1:13.96        9  
  2     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY           1:28.91        7  
  3     1022       Anne M. Frayne         45  GOST           1:30.60        6  
  4     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE           1:47.99        5  
  5     1087       Judy Stanley           48  MWCM           1:54.50        4  
 
Women 200  Free 
  1     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY           3:00.80        9  
             1:29.22     3:00.80                                               
  2     1022       Anne M. Frayne         45  GOST           3:09.32        7  
             1:34.10     3:09.32                                               
  3     1089       Melinda Smith          47  GOST           3:20.48        6  
             1:35.96     3:20.48                                               
  4     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE           4:04.73        5  
             2:01.29     4:04.73                                               
 
Women 400  Free 
  1     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY           6:30.13        9  
             1:36.05     3:16.71     4:54.81     6:30.13                       
  2     1089       Melinda Smith          47  GOST           7:26.09        7  
             1:45.43     3:38.66     5:34.72     7:26.09                       
  3     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE           8:09.03        6  
             1:59.54     4:07.24     6:13.05     8:09.03                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY          13:49.96        -  
  2     1022       Anne M. Frayne         45  GOST          13:52.38        -  
  3     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE          17:52.36        -  
  4     1087       Judy Stanley           48  MWCM          17:54.10        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY          25:48.10        9  
             1:37.46     3:22.20     5:07.73     6:53.64                       
             8:38.57    10:22.59    12:06.28    13:49.96                       
            15:32.89    17:15.74    18:59.05    20:41.68                       
            22:24.04    24:06.63    25:48.10                                   
  2     1022       Anne M. Frayne         45  GOST          26:22.95        7  
             1:36.03     3:18.15     5:01.11     6:47.19                       
             8:32.98    10:19.72    12:06.23    13:52.38                       
            15:37.83    17:24.69    19:11.91    21:00.23                       
            22:49.42    24:37.42    26:22.95                                   
  3     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE          33:30.99        6  
             2:04.70     4:18.94     6:31.08     8:47.33                       
            11:04.88    13:17.82    15:37.76    17:52.36                       
            20:10.75    22:28.20    24:41.69    26:58.33                       
            29:17.61    31:31.16    33:30.99                                   
  4     1087       Judy Stanley           48  MWCM          33:49.75        5  
             2:01.13     4:16.20     6:31.89     8:48.54                       
            11:06.54    13:21.85    15:37.50    17:54.10                       
            20:09.95    22:26.68    24:43.34    27:01.76                       
            29:19.81    31:36.84    33:49.75                                   
 
Women 50  Back 
  1     1028       Ann H. Guins           46  GOST             36.51        9  
  2     1087       Judy Stanley           48  MWCM             57.61        7  
 
Women 100  Back 
  1     1102       Debbie Utz             46  LAKE           1:44.24        9  
 
Women 200  Back 
  1     1028       Ann H. Guins           46  GOST           3:07.46        9  
             1:32.54     3:07.46                                               
  2     1029       Gaylee W Gillim        45  LOUY           3:48.08        7  
             1:53.30     3:48.08                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1110       Alice Wright-Belknap   49  LAKE             41.19        9  
  2     1028       Ann H. Guins           46  GOST             45.45        7  
  3     1089       Melinda Smith          47  GOST             49.12        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1110       Alice Wright-Belknap   49  LAKE           1:33.76        9  
  2     1089       Melinda Smith          47  GOST           1:48.38        7  
 
Women 200  Breast 
  1     1110       Alice Wright-Belknap   49  LAKE           3:31.92        9  
             1:44.17     3:31.92                                               
  2     1102       Debbie Utz             46  LAKE           3:52.24        7  
             1:57.02     3:52.24                                               
  3     1089       Melinda Smith          47  GOST           3:54.43        6  
             1:51.44     3:54.43                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1028       Ann H. Guins           46  GOST             39.24        9  
  2     1089       Melinda Smith          47  GOST             51.76        7  
  3     1087       Judy Stanley           48  MWCM             54.88        6  
  4     1049       Patsy Kaelin           48  LAKE             57.49        5  
 
Women 100  Fly 
  1     1102       Debbie Utz             46  LAKE           1:48.07        9  
 
Women 200  IM
  1     1102       Debbie Utz             46  LAKE           3:30.37        9  
             1:43.77     3:30.37                                               
  2     1022       Anne M. Frayne         45  GOST           3:42.31        7  
             1:51.92     3:42.31                                               
  3     1087       Judy Stanley           48  MWCM           4:35.39        6  
 
Women 400  IM
  1     1102       Debbie Utz             46  LAKE           7:27.05        9  
             1:50.44     3:45.24     5:48.77     7:27.05                       
  2     1022       Anne M. Frayne         45  GOST           7:51.15        7  
             1:55.99     3:58.87     6:04.13     7:51.15                       
 
---  Ages 50 Through 54 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1116       Diane Bellafronto      52  CHMS             43.59        9  
 
Women 100  Free 
  1     1004       Marilyn Blaske-Hull    50  LAKE           1:23.27        9  
  2     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE           1:41.99        7  
 
Women 200  Free 
  1     1004       Marilyn Blaske-Hull    50  LAKE           3:06.76        9  
             1:29.74     3:06.76                                               
  2     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE           3:36.25        7  
             1:47.74     3:36.25                                               
 
Women 400  Free 
  1     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE           7:28.63        9  
             1:49.05     3:42.78     5:37.84     7:28.63                       
 
Women 50  Back 
  1     1004       Marilyn Blaske-Hull    50  LAKE             46.25        9  
  2     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE             51.20        7  
 
Women 100  Back 
  1     1004       Marilyn Blaske-Hull    50  LAKE           1:39.67        9  
  2     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE           1:49.41        7  
 
Women 200  Back 
  1     1036       Linda Hubbuch          54  LAKE           3:50.32        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1037       Anne Huntington        51  CHMS             55.66        9  
  2     1116       Diane Bellafronto      52  CHMS           1:00.68        7  
 
Women 100  Breast 
  1     1037       Anne Huntington        51  CHMS           2:01.36        9  
  2     1116       Diane Bellafronto      52  CHMS           2:13.92        7  
 
---  Ages 55 Through 59 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1046       Sue Jewell             56  LAKE             46.48        9  
 
Women 100  Free 
  1     1046       Sue Jewell             56  LAKE           1:45.48        9  
 
Women 200  Free 
  1     1114       Tita Arnold            58  WILD           3:18.59        9  
             1:36.92     3:18.59                                               
 
Women 400  Free 
  1     1061       Susan Meyers           57  GRIN           6:44.51        9  
             1:30.04     3:16.57     6:44.51     6:44.51                       
  2     1114       Tita Arnold            58  WILD           6:52.56        7  
             1:38.36     3:23.54     5:09.27     6:52.56                       
 
Women 200  Back 
  1     1061       Susan Meyers           57  GRIN           3:38.46        9  
             1:47.23     3:38.46                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1114       Tita Arnold            58  WILD             51.34        9  
  2     1046       Sue Jewell             56  LAKE             53.91        7  
 
Women 100  Breast 
  1     1061       Susan Meyers           57  GRIN           1:51.58        9  
  2     1114       Tita Arnold            58  WILD           1:52.35        7  
 
Women 50  Fly 
  1     1046       Sue Jewell             56  LAKE             49.69        9  
  -     1114       Tita Arnold            58  WILD               DQ         -  
 
Women 200  IM
  1     1114       Tita Arnold            58  WILD           3:41.35        9  
             1:48.80     3:41.35                                               
 
---  Ages 60 Through 64 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH             40.12        9  
 
Women 50  Back 
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH             48.50        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH             50.97        9  
 
Women 100  Breast 
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH           1:47.67        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH             45.62        9  
 
Women 200  IM
  1     1064       Beverly J Myers        64  MICH           3:33.61        9  
             1:43.55     3:33.61                                               
 
---  Ages 65 Through 69 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1023       Carol Ferguson         68  LAKE             43.27        9  
 
Women 100  Free 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE           1:37.16        9  
  2     1023       Carol Ferguson         68  LAKE           1:37.78        7  
  3     1063       Joyce McGuire          67  WILD           2:51.68        6  
 
Women 200  Free 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE           3:40.54        9  
             1:46.81     3:40.54                                               
 
Women 400  Free 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE           7:46.52        9  
             1:48.63     3:48.51     5:49.35     7:46.52                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE          18:17.04        -  
  2     1063       Joyce McGuire          67  WILD          29:25.11        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE          34:10.77        9  
             2:07.55     4:24.79     6:42.51     9:01.11                       
            11:21.08    13:40.08    15:57.87    18:17.04                       
            20:35.41    22:52.34    25:08.76    27:25.82                       
            29:42.79    31:58.08    34:10.77                                   
  2     1063       Joyce McGuire          67  WILD          49:44.09        7  
             3:06.95     6:23.62     9:42.65    12:59.28                       
            16:17.60    19:32.54    22:48.12    29:25.11                       
                        33:09.59    36:20.62    39:36.63                       
            43:17.14                                                           
 
Women 50  Back 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE             55.76        9  
  2     1023       Carol Ferguson         68  LAKE           1:00.39        7  
 
Women 100  Back 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE           2:04.04        9  
 
Women 200  Back 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE           4:13.36        9  
             2:05.84     4:13.36                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE             56.06        9  
  2     1023       Carol Ferguson         68  LAKE             56.75        7  
 
Women 100  Breast 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE           2:01.39        9  
  2     1023       Carol Ferguson         68  LAKE           2:02.90        7  
 
Women 200  Breast 
  1     1034       Mary Ann Haragan       66  LAKE           4:16.65        9  
             2:04.51     4:16.65                                               
  -     1023       Carol Ferguson         68  LAKE               DQ         -  
             2:10.58     4:28.64                                               
 
Women 50  Fly 
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE           1:01.71        9  
 
Women 200  IM
  1     1065       Mary Jane Mullins      68  LAKE           4:37.07        9  
             2:14.10     4:37.07                                               
 
---  Ages 75 Through 79 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH             46.07        9  
  2     1109       Catherine Williams     75  MARY             46.44        7  
 
Women 100  Free 
  1     1109       Catherine Williams     75  MARY           1:45.63        9  
 
Women 50  Back 
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH             57.56        9  
  2     1109       Catherine Williams     75  MARY             58.81        7  
 
Women 100  Back 
  1     1109       Catherine Williams     75  MARY           2:17.48        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH           1:01.02        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1109       Catherine Williams     75  MARY           1:10.89        9  
 
Women 200  Fly 
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH           4:22.74        9  
             2:03.89     4:22.74                                               
 
Women 200  IM
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH           4:15.17        9  
             1:59.13     4:15.17                                               
  2     1109       Catherine Williams     75  MARY           5:06.70        7  
             2:27.83     5:06.70                                               
 
Women 400  IM
  1     1076       Lois Kivi Nochman      75  MICH           9:02.37        9  
             2:04.94     4:20.36     6:52.35     9:02.37                       
 
---  Ages 80 Through 84 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  Back 
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH           5:50.38        9  
             5:50.38     5:50.38                                               
 
Women 50  Breast 
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH           1:15.76        9  
 
Women 100  Breast 
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH           2:43.43        9  
 
Women 200  Breast 
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH           5:58.75        9  
             2:53.00     5:58.75                                               
 
Women 100  Fly 
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH           3:14.94        9  
 
Women 400  IM
  1     1025       Edith Glusac           81  MICH          12:52.34        9  
             3:20.36    12:52.34                12:52.34                       
 
---  Ages 19 Through 24 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1083       Chad Riegle            24  WILD             27.63        9  
  2     1142       Travis Perkins         24  UNAT             39.45        7  
 
Men 100  Free 
  1     1083       Chad Riegle            24  WILD             59.33        9  
 
Men 200  Free 
  1     1083       Chad Riegle            24  WILD           2:18.51        9  
             1:05.84     2:18.51                                               
 
Men 400  Free 
  1     1148       Travis J Tedder        23  IM             5:19.50        9  
                         2:35.14     5:19.50     5:19.50                       
 
Men 100  Breast 
  1     1148       Travis J Tedder        23  IM             1:20.26        9  
 
Men 200  Breast 
  1     1148       Travis J Tedder        23  IM             2:57.77        9  
             1:25.66     2:57.77                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1083       Chad Riegle            24  WILD             30.06        9  
  2     1148       Travis J Tedder        23  IM               32.40        7  
  3     1142       Travis Perkins         24  UNAT             34.18        6  
 
---  Ages 25 Through 29 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1156       Paul Widman            26  CHMS             26.97        9  
  2     1128       Grant C Hansen         29  GOLD             27.66        6.5
  2     1172       Douglas Montanus       28  LAKE             27.66        6.5
  4     1096       Brad Schmied           27  CHMS             28.32        5  
  5     1084       Christophe Rushman     28  GOST             30.70        4  
  6     1113       Kyle Wiggins           27  UNAT             41.05        3  
 
Men 100  Free 
  1     1172       Douglas Montanus       28  LAKE           1:00.97        9  
  2     1128       Grant C Hansen         29  GOLD           1:01.94        7  
  3     1156       Paul Widman            26  CHMS           1:04.19        6  
  4     1175       John Fero              29  WKGG           1:04.60        5  
  5     1068       Chris Meadows          29  CHMS           1:17.45        4  
 
Men 200  Free 
  1     1172       Douglas Montanus       28  LAKE           2:15.52        9  
             1:06.05     2:15.52                                               
  2     1128       Grant C Hansen         29  GOLD           2:23.33        7  
             1:07.10     2:23.33                                               
  3     1084       Christophe Rushman     28  GOST           2:28.54        6  
             1:12.51     2:28.54                                               
  4     1068       Chris Meadows          29  CHMS           3:00.61        5  
             1:25.61     3:00.61                                               
  5     1140       Shon Newton            25  WILD           3:38.95        4  
             1:45.41     3:38.95                                               
 
Men 400  Free 
  1     1084       Christophe Rushman     28  GOST           5:22.51        9  
             1:16.86     2:38.97     4:01.33     5:22.51                       
  2     1156       Paul Widman            26  CHMS           5:45.24        7  
             1:18.22     2:46.81     4:16.08     5:45.24                       
  3     1096       Brad Schmied           27  CHMS           5:46.34        6  
             1:18.87     2:48.78     4:18.26     5:46.34                       
 
Men 50  Back 
  1     1096       Brad Schmied           27  CHMS             32.57        9  
  2     1068       Chris Meadows          29  CHMS             45.36        7  
 
Men 100  Back 
  1     1096       Brad Schmied           27  CHMS           1:13.27        9  
  2     1140       Shon Newton            25  WILD           2:00.88        7  
 
Men 200  Back 
  1     1096       Brad Schmied           27  CHMS           3:05.22        9  
             1:27.49     3:05.22                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1084       Christophe Rushman     28  GOST             36.07        9  
  2     1096       Brad Schmied           27  CHMS             38.40        7  
  3     1068       Chris Meadows          29  CHMS             48.20        6  
  4     1140       Shon Newton            25  WILD           1:19.30        5  
 
Men 100  Breast 
  1     1084       Christophe Rushman     28  GOST           1:21.04        9  
 
Men 200  Breast 
  1     1084       Christophe Rushman     28  GOST           3:02.89        9  
             1:24.98     3:02.89                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1172       Douglas Montanus       28  LAKE             30.05        9  
  2     1156       Paul Widman            26  CHMS             30.26        7  
  3     1068       Chris Meadows          29  CHMS             46.55        6  
  4     1140       Shon Newton            25  WILD             55.24        5  
 
Men 100  Fly 
  1     1175       John Fero              29  WKGG           1:11.48        9  
 
Men 200  IM
  1     1175       John Fero              29  WKGG           2:47.79        9  
             1:15.10     2:47.79                                               
  -     1140       Shon Newton            25  WILD               DQ         -  
 
---  Ages 30 Through 34 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1059       James G Luebbe         32  LAKE             26.64        9  
  2     1130       Jeff Hogg              34  CHMS             26.92        7  
  3     1171       Dana Delsignore        30  LAKE             29.74        6  
  4     1085       Brent Runkle           34  CHMS             30.10        5  
 
Men 100  Free 
  1     1056       Matt Keller            30  IM               59.16        9  
  2     1059       James G Luebbe         32  LAKE           1:00.18        7  
  3     1085       Brent Runkle           34  CHMS           1:07.89        6  
 
Men 200  Free 
  1     1056       Matt Keller            30  IM             2:09.45        9  
             1:02.02     2:09.45                                               
  2     1070       Dale Mercker           32  LAKE           2:10.53        7  
             1:03.16     2:10.53                                               
 
Men 400  Free 
  1     1056       Matt Keller            30  IM             4:39.18        9  
             1:05.53     2:16.30     3:27.20     4:39.18                       
  2     1070       Dale Mercker           32  LAKE           4:45.51        7  
             1:07.66     2:19.52     3:32.52     4:45.51                       
  3     1059       James G Luebbe         32  LAKE           5:27.20        6  
             1:19.80     2:44.86     4:07.32     5:27.20                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1070       Dale Mercker           32  LAKE          10:11.73        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1070       Dale Mercker           32  LAKE          18:57.46        9  
             1:11.15     2:27.82     3:45.77     5:03.69                       
             6:21.32     7:38.57     8:55.28    10:11.73                       
            11:27.40    12:43.00    13:58.89    15:14.40                       
            16:29.24    17:44.18    18:57.46                                   
 
Men 50  Back 
  1     1059       James G Luebbe         32  LAKE             36.90        9  
  2     1130       Jeff Hogg              34  CHMS             37.34        7  
  3     1085       Brent Runkle           34  CHMS             39.22        6  
 
Men 100  Back 
  1     1174       Steve Fero             32  GRIN           1:30.92        9  
 
Men 50  Breast 
  1     1070       Dale Mercker           32  LAKE             33.55        9  
  2     1059       James G Luebbe         32  LAKE             34.46        7  
  3     1085       Brent Runkle           34  CHMS             37.94        6  
  4     1130       Jeff Hogg              34  CHMS             41.29        5  
  5     1093       John P Short           34  UNAT           1:00.41        4  
 
Men 100  Breast 
  1     1070       Dale Mercker           32  LAKE           1:13.69        9  
  2     1085       Brent Runkle           34  CHMS           1:24.34        7  
  3     1171       Dana Delsignore        30  LAKE           1:29.94        6  
  4     1093       John P Short           34  UNAT           2:21.56        5  
 
Men 200  Breast 
  1     1070       Dale Mercker           32  LAKE           2:43.44        9  
             1:17.65     2:43.44                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1130       Jeff Hogg              34  CHMS             29.61        9  
  2     1085       Brent Runkle           34  CHMS             30.25        7  
  3     1174       Steve Fero             32  GRIN             30.56        6  
 
Men 100  Fly 
  1     1174       Steve Fero             32  GRIN           1:16.17        9  
 
Men 200  IM
  1     1174       Steve Fero             32  GRIN           3:06.70        9  
             1:26.26     3:06.70                                               
 
---  Ages 35 Through 39 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1146       Norman Schippert       36  CHMS             26.78        8  
  1     1139       Michael Neal           35  CHMS             26.78        8  
  3     1030       John R Jr Gleason      39  LAKE             28.76        6  
  4     1074       John Marshall          36  MCMS             29.39        5  
  5     1020       Rich Eisenbrei         38  CHMS             30.70        4  
  6     1137       John Mandrola          36  LAKE             32.37        3  
  7     1123       David C Emery          35  CHMS             32.74        2  
  8     1120       Robert Busack          35  LOUY             33.79        1  
 
Men 100  Free 
  1     1139       Michael Neal           35  CHMS             59.29        9  
  2     1030       John R Jr Gleason      39  LAKE           1:02.94        7  
  3     1074       John Marshall          36  MCMS           1:07.27        6  
  4     1020       Rich Eisenbrei         38  CHMS           1:10.05        5  
  5     1137       John Mandrola          36  LAKE           1:12.76        4  
  6     1123       David C Emery          35  CHMS           1:19.96        3  
 
Men 200  Free 
  1     1139       Michael Neal           35  CHMS           2:12.80        9  
             1:05.37     2:12.80                                               
  2     1119       Kirk Buese             39  LAKE           2:23.48        7  
             1:10.64     2:23.48                                               
  3     1132       Michael Johmann        37  CHMS           2:29.58        6  
             1:14.28     2:29.58                                               
  4     1020       Rich Eisenbrei         38  CHMS           2:44.71        5  
             1:18.78     2:44.71                                               
  5     1137       John Mandrola          36  LAKE           2:48.42        4  
             1:22.34     2:48.42                                               
 
Men 400  Free 
  1     1119       Kirk Buese             39  LAKE           5:03.40        9  
             1:12.24     2:28.94     3:46.64     5:03.40                       
  2     1132       Michael Johmann        37  CHMS           5:06.34        7  
             1:12.87     2:30.62     3:48.80     5:06.34                       
  3     1020       Rich Eisenbrei         38  CHMS           5:54.11        6  
             1:18.90     2:52.78     4:24.26     5:54.11                       
  4     1137       John Mandrola          36  LAKE           6:05.56        5  
             1:21.55     2:55.16     4:29.32     6:05.56                       
  5     1031       Mark Gleason           38  LAKE           7:21.37        4  
             1:37.13     3:29.55     5:26.38     7:21.37                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1132       Michael Johmann        37  CHMS          10:40.93        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1132       Michael Johmann        37  CHMS          20:28.28        9  
             1:13.68     2:32.22     3:51.21     5:11.86                       
             6:32.91     7:54.93     9:17.48    10:40.93                       
            12:04.47    13:27.55    14:51.26    16:14.90                       
            17:39.06    19:03.81    20:28.28                                   
  2     1123       David C Emery          35  CHMS          26:53.66        7  
             1:31.34     3:17.27     5:03.54     6:49.01                       
            26:53.66                            26:53.66                       
 
Men 50  Back 
  1     1030       John R Jr Gleason      39  LAKE             32.66        9  
  2     1132       Michael Johmann        37  CHMS             35.15        7  
 
Men 100  Back 
  1     1030       John R Jr Gleason      39  LAKE           1:13.68        9  
  2     1132       Michael Johmann        37  CHMS           1:17.34        7  
  -     1123       David C Emery          35  CHMS               DQ         -  
 
Men 200  Back 
  1     1030       John R Jr Gleason      39  LAKE           2:46.48        9  
             1:18.92     2:46.48                                               
  2     1132       Michael Johmann        37  CHMS           2:48.93        7  
             1:22.60     2:48.93                                               
  3     1031       Mark Gleason           38  LAKE           3:22.43        6  
             1:36.24     3:22.43                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1137       John Mandrola          36  LAKE             46.34        9  
 
Men 100  Breast 
  1     1139       Michael Neal           35  CHMS           1:18.65        9  
  2     1119       Kirk Buese             39  LAKE           1:24.84        7  
  3     1146       Norman Schippert       36  CHMS           1:35.86        6  
  4     1031       Mark Gleason           38  LAKE           1:39.03        5  
  5     1137       John Mandrola          36  LAKE           1:46.29        4  
 
Men 50  Fly 
  1     1146       Norman Schippert       36  CHMS             28.13        9  
  2     1139       Michael Neal           35  CHMS             30.68        7  
  3     1020       Rich Eisenbrei         38  CHMS             34.42        6  
  4     1074       John Marshall          36  MCMS             34.49        5  
 
Men 100  Fly 
  1     1146       Norman Schippert       36  CHMS           1:06.11        9  
  2     1119       Kirk Buese             39  LAKE           1:06.46        7  
 
Men 200  IM
  1     1139       Michael Neal           35  CHMS           2:31.90        9  
             1:12.28     2:31.90                                               
  2     1119       Kirk Buese             39  LAKE           2:36.25        7  
             1:14.49     2:36.25                                               
 
---  Ages 40 Through 44 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1082       Brian Reed             43  WILD             27.57        9  
  2     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE             29.25        7  
  3     1071       Charles Miesner        44  LAKE             29.51        6  
  4     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH             29.66        5  
  5     1072       Jimbo Martin           41  LAKE             30.30        4  
  6     1160       Michael Graves         44  LAKE             30.60        3  
  7     1134       Jim Knox               44  CHMS             32.14        2  
  8     1124       Charley Francke        43  CHMS             33.18        1  
 
Men 100  Free 
  1     1105       John Voorhees          41  CHMS           1:01.04        9  
  2     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE           1:02.98        7  
  3     1080       Matthew A Painter      40  WILD           1:05.31        6  
  4     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH           1:07.37        5  
  5     1071       Charles Miesner        44  LAKE           1:07.40        4  
  6     1048       David Jackson          43  LOUY           1:10.31        3  
  7     1104       George Vieth           44  CHMS           1:10.89        2  
 
Men 200  Free 
  1     1082       Brian Reed             43  WILD           2:21.74        9  
             1:08.37     2:21.74                                               
  2     1080       Matthew A Painter      40  WILD           2:21.91        7  
             1:06.99     2:21.91                                               
  3     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE           2:24.07        6  
             1:10.76     2:24.07                                               
  4     1060       Michael Lemke          42  CHMS           2:26.84        5  
             1:13.00     2:26.84                                               
  5     1118       Sam Blythe             40  LAKE           2:27.93        4  
             1:12.88     2:27.93                                               
  6     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH           2:35.49        3  
             1:15.95     2:35.49                                               
  7     1048       David Jackson          43  LOUY           2:51.54        2  
             1:22.72     2:51.54                                               
 
Men 400  Free 
  1     1072       Jimbo Martin           41  LAKE           5:15.97        9  
             1:15.88     2:36.86     3:57.10     5:15.97                       
  2     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE           5:16.51        7  
             1:15.15     2:35.86     3:56.96     5:16.51                       
  3     1124       Charley Francke        43  CHMS           5:42.70        6  
             1:13.67     2:39.78     4:09.48     5:42.70                       
  4     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH           5:46.33        5  
             1:19.18     2:48.01     4:19.91     5:46.33                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1018       Luke L Daniel          43  H2O           11:43.33        -  
  2     1048       David Jackson          43  LOUY          13:08.17        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1018       Luke L Daniel          43  H2O           22:05.27        9  
             1:21.52     2:48.95     4:17.90     5:46.17                       
             7:14.67     8:44.12    10:14.02    11:43.33                       
            13:13.17    14:42.80    16:12.46    17:41.98                       
            19:11.10    20:40.54    22:05.27                                   
  2     1048       David Jackson          43  LOUY          24:53.92        7  
             1:25.43     3:01.58     4:42.11     6:23.00                       
             8:05.06     9:47.04    11:28.73    13:08.17                       
            14:48.81    16:30.20    18:11.96    19:52.45                       
            21:33.88    23:15.83    24:53.92                                   
 
Men 50  Back 
  1     1071       Charles Miesner        44  LAKE             36.10        9  
  2     1082       Brian Reed             43  WILD             36.40        7  
  3     1048       David Jackson          43  LOUY             37.65        6  
  4     1001       Steve Auden            43  LAKE             39.77        5  
 
Men 100  Back 
  1     1080       Matthew A Painter      40  WILD           1:11.71        9  
  2     1048       David Jackson          43  LOUY           1:26.18        7  
  3     1001       Steve Auden            43  LAKE           1:30.22        6  
 
Men 200  Back 
  1     1080       Matthew A Painter      40  WILD           2:38.48        9  
             1:15.84     2:38.48                                               
  2     1072       Jimbo Martin           41  LAKE           3:11.08        7  
             1:36.16     3:11.08                                               
  3     1001       Steve Auden            43  LAKE           3:22.15        6  
             1:37.62     3:22.15                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1105       John Voorhees          41  CHMS             35.06        9  
  2     1001       Steve Auden            43  LAKE             41.13        7  
  3     1071       Charles Miesner        44  LAKE             42.23        6  
  -     1080       Matthew A Painter      40  WILD               DQ         -  
 
Men 100  Breast 
  1     1105       John Voorhees          41  CHMS           1:18.82        9  
  2     1072       Jimbo Martin           41  LAKE           1:29.87        7  
  3     1001       Steve Auden            43  LAKE           1:37.66        6  
 
Men 200  Breast 
  1     1001       Steve Auden            43  LAKE           3:34.05        9  
             1:40.73     3:34.05                                               
  2     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE           3:44.82        7  
             1:50.11     3:44.82                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1105       John Voorhees          41  CHMS             29.37        9  
  2     1082       Brian Reed             43  WILD             30.46        7  
  3     1118       Sam Blythe             40  LAKE             30.47        6  
  4     1071       Charles Miesner        44  LAKE             30.83        5  
  5     1104       George Vieth           44  CHMS             31.41        4  
  6     1060       Michael Lemke          42  CHMS             31.47        3  
  7     1094       Kevin Scarborough      44  LAKE             31.70        2  
  8     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH             32.31        1  
  9     1160       Michael Graves         44  LAKE             35.27        -  
 
Men 100  Fly 
  1     1060       Michael Lemke          42  CHMS           1:08.06        9  
  2     1104       George Vieth           44  CHMS           1:16.36        7  
  3     1018       Luke L Daniel          43  H2O            1:16.91        6  
 
Men 200  Fly 
  1     1060       Michael Lemke          42  CHMS           2:34.92        9  
             1:15.26     2:34.92                                               
  2     1018       Luke L Daniel          43  H2O            3:01.11        7  
             1:27.75     3:01.11                                               
  3     1072       Jimbo Martin           41  LAKE           3:12.91        6  
             1:28.79     3:12.91                                               
  4     1160       Michael Graves         44  LAKE           4:04.27        5  
             1:58.29     4:04.27                                               
 
Men 200  IM
  1     1118       Sam Blythe             40  LAKE           2:46.14        9  
             1:17.07     2:46.14                                               
  2     1040       Harvey A. Hoffmaster   43  MICH           2:56.42        7  
             1:25.27     2:56.42                                               
  3     1018       Luke L Daniel          43  H2O            3:04.36        6  
             1:32.66     3:04.36                                               
 
Men 400  IM
  1     1018       Luke L Daniel          43  H2O            6:35.02        9  
             1:21.78     3:18.00     5:09.81     6:35.02                       
 
---  Ages 45 Through 49 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1044       James Huguenard        45  CHMS             29.78        9  
  2     1153       Steve Waterfill        49  CHMS             30.14        7  
  3     1002       Carlton Arnold         46  CHMS             31.75        6  
  4     1101       Dale Thompson          49  GOST             32.28        5  
  5     1154       Charley Wade           47  WILD             32.34        4  
  6     1126       Tom Grant              48  LAKE             32.54        3  
  7     1005       Rick Blondell          47  LAKE             33.76        2  
  8     1067       Allen Marcum           49  WILD             40.03        1  
 
Men 100  Free 
  1     1101       Dale Thompson          49  GOST           1:10.96        9  
 
Men 200  Free 
  1     1149       Frank L Thompson       48  MICH           2:30.56        9  
             1:13.36     2:30.56                                               
  2     1150       William Tingley        49  LAKE           2:34.53        7  
             1:16.36     2:34.53                                               
  3     1138       Thomas Mester          48  CHMS           2:38.61        6  
             1:17.34     2:38.61                                               
  4     1012       Charles Carter         47  LAKE           2:43.27        5  
             2:43.27     2:43.27                                               
  5     1005       Rick Blondell          47  LAKE           2:49.75        4  
             1:20.48     2:49.75                                               
  6     1154       Charley Wade           47  WILD           2:56.15        3  
             1:23.04     2:56.15                                               
  7     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS           3:22.78        2  
             1:39.28     3:22.78                                               
 
Men 400  Free 
  1     1149       Frank L Thompson       48  MICH           5:12.27        9  
             1:14.25     2:34.59     3:54.74     5:12.27                       
  2     1138       Thomas Mester          48  CHMS           5:32.69        7  
             1:19.70     2:45.37     4:09.35     5:32.69                       
  3     1150       William Tingley        49  LAKE           5:46.61        6  
             1:22.92     2:52.50     4:22.31     5:46.61                       
  4     1005       Rick Blondell          47  LAKE           6:06.97        5  
             1:20.64     2:53.10     4:31.27     6:06.97                       
  5     1154       Charley Wade           47  WILD           6:21.52        4  
             1:21.54     2:59.39     4:41.13     6:21.52                       
  6     1126       Tom Grant              48  LAKE           6:26.40        3  
             1:34.14     3:13.89     4:52.56     6:26.40                       
  7     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS           7:18.99        2  
             1:37.28     3:29.10     5:23.06     7:18.99                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1138       Thomas Mester          48  CHMS          11:34.65        -  
  2     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS          16:59.86        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1138       Thomas Mester          48  CHMS          21:44.68        9  
             1:22.69     2:49.91     4:18.17     5:45.69                       
             7:13.48     8:41.09    10:08.01    11:34.65                       
            13:01.64    14:28.91    15:56.38    17:24.06                       
                        21:44.68    21:44.68                                   
  2     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS          29:14.06        7  
                                                                               
                        29:14.06                29:14.06                       
 
Men 50  Back 
  1     1150       William Tingley        49  LAKE             34.66        9  
  2     1101       Dale Thompson          49  GOST             36.61        7  
  3     1012       Charles Carter         47  LAKE             40.05        6  
  4     1044       James Huguenard        45  CHMS             40.55        5  
 
Men 100  Back 
  1     1150       William Tingley        49  LAKE           1:14.51        9  
  2     1149       Frank L Thompson       48  MICH           1:15.81        7  
  3     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS           2:08.29        6  
 
Men 200  Back 
  1     1150       William Tingley        49  LAKE           2:45.24        9  
             1:19.91     2:45.24                                               
  2     1149       Frank L Thompson       48  MICH           2:45.84        7  
             1:23.22     2:45.84                                               
  3     1126       Tom Grant              48  LAKE           3:26.13        6  
             1:41.42     3:26.13                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1044       James Huguenard        45  CHMS             36.07        9  
  2     1055       Larry Kress            45  CHMS             37.20        7  
  3     1008       Robert Burns           47  GOST             38.53        6  
  4     1041       Steve Hansen           48  MICH             38.58        5  
  5     1012       Charles Carter         47  LAKE             41.32        4  
  6     1067       Allen Marcum           49  WILD             41.95        3  
  7     1138       Thomas Mester          48  CHMS             43.66        2  
 
Men 100  Breast 
  1     1044       James Huguenard        45  CHMS           1:18.31        9  
  2     1041       Steve Hansen           48  MICH           1:25.20        7  
  3     1008       Robert Burns           47  GOST           1:26.01        6  
  4     1067       Allen Marcum           49  WILD           1:39.37        5  
  5     1005       Rick Blondell          47  LAKE           1:45.06        4  
  6     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS           2:07.48        3  
 
Men 200  Breast 
  1     1044       James Huguenard        45  CHMS           2:53.70        9  
             1:22.67     2:53.70                                               
  2     1041       Steve Hansen           48  MICH           3:06.03        7  
             1:30.14     3:06.03                                               
  3     1055       Larry Kress            45  CHMS           3:11.75        6  
             1:31.54     3:11.75                                               
  4     1067       Allen Marcum           49  WILD           3:39.82        5  
             1:46.44     3:39.82                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1002       Carlton Arnold         46  CHMS             32.82        9  
  2     1012       Charles Carter         47  LAKE             33.48        7  
  3     1008       Robert Burns           47  GOST             33.98        6  
  4     1138       Thomas Mester          48  CHMS             34.27        5  
  5     1005       Rick Blondell          47  LAKE             37.78        4  
 
Men 100  Fly 
  1     1041       Steve Hansen           48  MICH           1:17.63        9  
  -     1002       Carlton Arnold         46  CHMS               DQ         -  
 
Men 200  Fly 
  1     1041       Steve Hansen           48  MICH           3:00.63        9  
             1:26.50     3:00.63                                               
  2     1002       Carlton Arnold         46  CHMS           3:09.32        7  
             1:32.73     3:09.32                                               
  -     1101       Dale Thompson          49  GOST               DQ         -  
             1:38.92     3:45.13                                               
 
Men 200  IM
  1     1055       Larry Kress            45  CHMS           2:43.69        9  
             1:19.75     2:43.69                                               
  2     1044       James Huguenard        45  CHMS           2:46.23        7  
             1:23.06     2:46.23                                               
  3     1149       Frank L Thompson       48  MICH           2:48.81        6  
             1:21.83     2:48.81                                               
  4     1008       Robert Burns           47  GOST           2:52.38        5  
             1:24.94     2:52.38                                               
  5     1138       Thomas Mester          48  CHMS           2:59.90        4  
             1:25.56     2:59.90                                               
  6     1012       Charles Carter         47  LAKE           3:01.10        3  
             1:24.18     3:01.10                                               
  7     1154       Charley Wade           47  WILD           3:15.73        2  
             1:28.52     3:15.73                                               
  8     1067       Allen Marcum           49  WILD           3:33.75        1  
             1:39.55     3:33.75                                               
  9     1097       Mark Stambaugh         45  CHMS           4:04.03        -  
             2:04.63     4:04.03                                               
 
Men 400  IM
  1     1149       Frank L Thompson       48  MICH           6:07.82        9  
             1:18.83     3:00.99     4:49.40     6:07.82                       
  2     1041       Steve Hansen           48  MICH           6:29.61        7  
             1:25.81     3:15.87     4:56.54     6:29.61                       
  3     1154       Charley Wade           47  WILD           7:10.20        6  
             1:27.16     3:23.74     5:34.51     7:10.20                       
  4     1002       Carlton Arnold         46  CHMS           7:18.20        5  
             1:30.03     3:34.86     5:54.53     7:18.20                       
  5     1005       Rick Blondell          47  LAKE           7:18.31        4  
                         3:45.74     7:18.31     7:18.31                       
 
---  Ages 50 Through 54 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE             29.35        9  
  2     1158       Dennis Hamilton        52  WILD             30.32        7  
  3     1073       Eric R Miller          52  VMST             30.43        6  
  4     1039       Glenn Hubbuch          54  LAKE             32.32        5  
  5     1032       Russ Goodwin           54  MWCM             36.34        4  
  6     1100       Woody Turrentine       51  LAKE             40.43        3  
 
Men 100  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE           1:04.19        9  
  2     1099       Randy Simons           51  GOST           1:06.97        7  
  3     1158       Dennis Hamilton        52  WILD           1:07.45        6  
  4     1073       Eric R Miller          52  VMST           1:11.23        5  
  5     1039       Glenn Hubbuch          54  LAKE           1:13.58        4  
  6     1032       Russ Goodwin           54  MWCM           1:20.85        3  
  7     1013       Norvin L Casper        53  CHMS           1:23.28        2  
  8     1016       Randall R Dufour       53  LAKE           1:24.85        1  
  9     1100       Woody Turrentine       51  LAKE           1:25.54        -  
 10     1144       Mark Rodgers           53  WKGG           1:33.50        -  
 
Men 200  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE           2:25.65        9  
             1:10.78     2:25.65                                               
  2     1099       Randy Simons           51  GOST           2:34.98        7  
             1:16.03     2:34.98                                               
  3     1122       George T Dodge         54  CHMS           2:38.11        6  
             1:17.29     2:38.11                                               
  4     1039       Glenn Hubbuch          54  LAKE           2:45.88        5  
             1:19.59     2:45.88                                               
  5     1032       Russ Goodwin           54  MWCM           3:03.17        4  
             1:24.14     3:03.17                                               
  6     1013       Norvin L Casper        53  CHMS           3:08.50        3  
             1:31.01     3:08.50                                               
  7     1100       Woody Turrentine       51  LAKE           3:10.36        2  
             1:33.96     3:10.36                                               
  8     1016       Randall R Dufour       53  LAKE           3:25.14        1  
             1:35.68     3:25.14                                               
  9     1144       Mark Rodgers           53  WKGG           3:29.81        -  
             1:36.08     3:29.81                                               
 
Men 400  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE           5:10.25        9  
             1:13.60     2:33.18     3:53.34     5:10.25                       
  2     1033       John M. Graham         54  CHMS           5:47.56        7  
             1:22.62     2:54.63     4:24.28     5:47.56                       
  3     1122       George T Dodge         54  CHMS           5:51.53        6  
             1:23.59     2:55.47     4:26.48     5:51.53                       
  4     1158       Dennis Hamilton        52  WILD           5:52.49        5  
             1:21.72     2:54.55     4:25.40     5:52.49                       
  5     1039       Glenn Hubbuch          54  LAKE           6:03.34        4  
             1:21.67     2:55.86     4:29.88     6:03.34                       
  6     1032       Russ Goodwin           54  MWCM           6:22.61        3  
             1:23.59     3:01.08     4:41.04     6:22.61                       
  7     1100       Woody Turrentine       51  LAKE           6:38.06        2  
             1:29.56     3:13.61     4:55.69     6:38.06                       
  8     1017       Frank J. Diebold       51  LAKE           6:43.79        1  
             1:27.65     3:12.25     4:57.51     6:43.79                       
  9     1013       Norvin L Casper        53  CHMS           6:48.84        -  
             1:33.16     3:20.56     5:05.73     6:48.84                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE          10:43.52        -  
  2     1100       Woody Turrentine       51  LAKE          13:39.99        -  
  3     1017       Frank J. Diebold       51  LAKE          14:03.78        -  
  4     1127       Jim Goodwin            52  LAKE          14:05.68        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1077       John Nolan             51  LAKE          20:19.56        9  
             1:14.71     2:35.76     3:57.23     5:19.00                       
             6:40.24     8:01.50     9:22.56    10:43.52                       
            12:05.30    13:27.70    14:49.59    16:12.32                       
            17:35.63    18:58.93    20:19.56                                   
  2     1100       Woody Turrentine       51  LAKE          25:41.19        7  
                         3:17.24     4:59.53     6:42.39                       
             8:26.40    10:10.53    11:55.38    13:39.99                       
            15:24.06    17:09.51    18:53.14    20:36.38                       
            22:19.47    25:41.19    25:41.19                                   
  3     1127       Jim Goodwin            52  LAKE          26:13.20        6  
             1:31.34     3:16.76     5:04.39     6:51.74                       
             8:39.73    10:28.91    12:19.27    14:05.68                       
            15:51.94    17:39.41    19:23.72    21:05.94                       
            22:50.10    24:34.40    26:13.20                                   
  4     1017       Frank J. Diebold       51  LAKE          26:33.93        5  
             1:37.39     3:22.66     5:08.28     6:56.39                       
             8:43.77    10:30.96    12:18.04    14:03.78                       
            15:50.10    17:37.13    19:25.84    21:13.03                       
            23:01.04    24:50.14    26:33.93                                   
 
Men 50  Back 
  1     1073       Eric R Miller          52  VMST             39.42        9  
  2     1099       Randy Simons           51  GOST             39.64        7  
  3     1013       Norvin L Casper        53  CHMS             44.63        6  
  4     1144       Mark Rodgers           53  WKGG             52.92        5  
  5     1016       Randall R Dufour       53  LAKE             53.77        4  
 
Men 100  Back 
  1     1073       Eric R Miller          52  VMST           1:28.15        9  
  2     1013       Norvin L Casper        53  CHMS           1:47.45        7  
  3     1144       Mark Rodgers           53  WKGG           1:56.29        6  
 
Men 200  Back 
  1     1017       Frank J. Diebold       51  LAKE           3:52.00        9  
             1:55.15     3:52.00                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1045       Larry Hunt             52  CHMS             39.63        9  
  2     1122       George T Dodge         54  CHMS             41.20        7  
  3     1016       Randall R Dufour       53  LAKE             50.34        6  
 
Men 100  Breast 
  1     1122       George T Dodge         54  CHMS           1:28.94        9  
  2     1045       Larry Hunt             52  CHMS           1:31.42        7  
  3     1017       Frank J. Diebold       51  LAKE           1:52.51        6  
 
Men 200  Breast 
  1     1045       Larry Hunt             52  CHMS           3:27.76        9  
             1:41.18     3:27.76                                               
  -     1122       George T Dodge         54  CHMS               DQ         -  
 
Men 50  Fly 
  1     1158       Dennis Hamilton        52  WILD             31.18        9  
  2     1099       Randy Simons           51  GOST             31.41        7  
  3     1039       Glenn Hubbuch          54  LAKE             32.99        6  
  4     1073       Eric R Miller          52  VMST             33.15        5  
  5     1033       John M. Graham         54  CHMS             34.83        4  
  6     1016       Randall R Dufour       53  LAKE             38.64        3  
  7     1032       Russ Goodwin           54  MWCM             39.53        2  
  8     1100       Woody Turrentine       51  LAKE             47.70        1  
 
Men 100  Fly 
  1     1158       Dennis Hamilton        52  WILD           1:19.28        9  
  2     1033       John M. Graham         54  CHMS           1:22.81        7  
 
Men 200  Fly 
  1     1033       John M. Graham         54  CHMS           3:17.12        9  
             1:32.80     3:17.12                                               
  -     1122       George T Dodge         54  CHMS               DQ         -  
             1:32.64     3:15.08                                               
 
Men 200  IM
  1     1045       Larry Hunt             52  CHMS           3:16.62        9  
             1:38.01     3:16.62                                               
  2     1144       Mark Rodgers           53  WKGG           4:18.34        7  
             1:57.01     4:18.34                                               
  -     1033       John M. Graham         54  CHMS               DQ         -  
             1:32.50     3:06.25                                               
 
Men 400  IM
  1     1045       Larry Hunt             52  CHMS           7:03.99        9  
             1:44.16     3:40.46     5:28.74     7:03.99                       
 
---  Ages 55 Through 59 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS             29.62        9  
  2     1052       Donald J Kroeger       56  MICH             31.48        7  
  3     1095       Richard Scheu          59  LAKE             38.00        6  
  4     1145       Hank Savitch           59  LAKE             39.97        5  
 
Men 100  Free 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS           1:08.55        9  
  2     1053       Larry Keaton           56  LAKE           1:10.76        7  
  3     1095       Richard Scheu          59  LAKE           1:26.29        6  
  4     1007       David Burgio           56  WILD           1:36.51        5  
 
Men 200  Free 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS           2:39.71        9  
             1:18.04     2:39.71                                               
  2     1095       Richard Scheu          59  LAKE           3:15.34        7  
             1:33.38     3:15.34                                               
  3     1007       David Burgio           56  WILD           3:40.39        6  
             1:45.07     3:40.39                                               
 
Men 400  Free 
  1     1052       Donald J Kroeger       56  MICH           6:01.95        9  
             1:20.91     2:55.76     4:31.42     6:01.95                       
  2     1095       Richard Scheu          59  LAKE           7:02.62        7  
             1:37.73     3:27.48     5:17.65     7:02.62                       
  3     1007       David Burgio           56  WILD           7:47.86        6  
             1:48.86     3:50.94     5:50.85     7:47.86                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1053       Larry Keaton           56  LAKE          12:56.48        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1053       Larry Keaton           56  LAKE          24:31.07        9  
             1:23.99     2:58.32     4:35.13     6:13.79                       
             7:53.02     9:33.81    11:14.97    12:56.48                       
            14:36.71    16:17.91    17:57.75    19:37.39                       
            21:17.30    22:55.98    24:31.07                                   
 
Men 50  Back 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS             38.72        9  
  2     1053       Larry Keaton           56  LAKE             47.73        7  
 
Men 100  Back 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS           1:24.10        9  
  2     1053       Larry Keaton           56  LAKE           1:43.53        7  
 
Men 200  Back 
  1     1098       E. Norman Scott        55  CHMS           3:04.32        9  
             1:29.44     3:04.32                                               
 
Men 50  Breast 
  1     1052       Donald J Kroeger       56  MICH             41.65        9  
  2     1136       Robert Lyon            57  LAKE             51.19        7  
 
Men 100  Breast 
  1     1052       Donald J Kroeger       56  MICH           1:37.78        9  
  2     1043       Ken Heuck              55  GOST           1:51.51        7  
 
Men 200  Breast 
  1     1052       Donald J Kroeger       56  MICH           3:32.01        9  
             1:43.28     3:32.01                                               
  2     1053       Larry Keaton           56  LAKE           3:51.20        7  
             1:51.96     3:51.20                                               
  3     1043       Ken Heuck              55  GOST           4:05.48        6  
             1:59.06     4:05.48                                               
  4     1136       Robert Lyon            57  LAKE           4:15.62        5  
             2:02.35     4:15.62                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1095       Richard Scheu          59  LAKE             50.16        9  
 
Men 100  Fly 
  1     1043       Ken Heuck              55  GOST           1:45.30        9  
 
Men 200  Fly 
  1     1043       Ken Heuck              55  GOST           3:54.37        9  
             1:53.32     3:54.37                                               
 
Men 400  IM
  1     1052       Donald J Kroeger       56  MICH           7:23.45        9  
             1:49.78     3:50.71     5:51.12     7:23.45                       
  2     1043       Ken Heuck              55  GOST           8:32.30        7  
                         4:21.94     8:32.30     8:32.30                       
 
---  Ages 60 Through 64 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1069       Bob Miller             64  LAKE             42.27        9  
 
Men 100  Free 
  1     1151       John Trainer           62  MCMS           1:18.95        9  
  2     1069       Bob Miller             64  LAKE           1:34.04        7  
 
Men 200  Free 
  1     1151       John Trainer           62  MCMS           3:13.31        9  
             1:32.14     3:13.31                                               
  2     1069       Bob Miller             64  LAKE           3:32.96        7  
             1:42.70     3:32.96                                               
 
Men 400  Free 
  1     1069       Bob Miller             64  LAKE           7:24.16        9  
             1:39.78     3:36.01     5:33.15     7:24.16                       
 
Mixed 800  Free 
  1     1069       Bob Miller             64  LAKE          15:06.49        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1069       Bob Miller             64  LAKE          28:29.35        9  
             1:44.35     3:39.02     5:33.96     7:27.93                       
             9:22.45    11:17.85    13:12.33    15:06.49                       
            17:01.21    18:56.21    20:51.52    22:46.69                       
            24:41.72    26:37.22    28:29.35                                   
  2     1042       John Hochstrasser      61  GOST          32:15.28        7  
             1:51.37     3:56.70     6:04.81     8:13.80                       
            10:25.28    12:36.73    14:48.94    16:59.86                       
            19:10.91    21:23.54    23:35.23    25:48.50                       
            28:00.85    32:15.28    32:15.28                                   
 
Men 50  Back 
  1     1151       John Trainer           62  MCMS             43.26        9  
  2     1169       Robert Adams           61  MMSC KY          43.87        7  
  3     1042       John Hochstrasser      61  GOST             45.43        6  
  4     1014       David Cornwell         60  MWCM             55.48        5  
 
Men 100  Back 
  1     1169       Robert Adams           61  MMSC KY        1:37.25        9  
  2     1042       John Hochstrasser      61  GOST           1:38.87        7  
 
Men 50  Breast 
  1     1014       David Cornwell         60  MWCM             54.27        9  
 
Men 200  Breast 
  1     1151       John Trainer           62  MCMS           3:56.25        9  
             3:56.25     3:56.25                                               
 
Men 50  Fly 
  1     1151       John Trainer           62  MCMS             41.69        9  
 
Men 200  IM
  1     1169       Robert Adams           61  MMSC KY        3:48.87        9  
             1:55.72     3:48.87                                               
 
---  Ages 65 Through 69 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1078       Yoshi Oyakawa          66  GOST             30.52        9  
 
Men 100  Free 
  1     1081       Timothy A Reiman       67  GRIN           1:34.95        9  
 
Men 50  Back 
  1     1081       Timothy A Reiman       67  GRIN             54.52        9  
 
Men 100  Back 
  1     1081       Timothy A Reiman       67  GRIN           1:58.66        9  
 
Men 200  Back 
  1     1078       Yoshi Oyakawa          66  GOST           3:06.58        9  
             1:30.14     3:06.58                                               
 
---  Ages 70 Through 74 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 100  Free 
  1     1054       Herbert B. Klopfenstein71  GOST           1:56.49        9  
 
Men 200  Free 
  1     1054       Herbert B. Klopfenstein71  GOST           4:21.71        9  
 
Men 50  Breast 
  -     1054       Herbert B. Klopfenstein71  GOST               DQ         -  
 
---  Ages 85 Through 89 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 100  Free 
  1     1112       Gary Weisenthal        86  LAKE           1:48.98        9  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1112       Gary Weisenthal        86  LAKE          35:14.53        9  
 
Men 50  Back 
  1     1112       Gary Weisenthal        86  LAKE             56.68        9  
 
Men 100  Back 
  1     1112       Gary Weisenthal        86  LAKE           2:14.52        9  
 
---  Ages 76 Through 99 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3070       CHMS   W-76                CHMS           2:10.67       18  
 Andrea Gagnon-23   Julie Howard-25    Alexandra Nieto-27 Jennifer Kroh-20     
    1:04.89            2:10.67                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3039       CHMS   W-76                CHMS           2:21.92       18  
 Andrea Gagnon-23   Julie Howard-25    Alexandra Nieto-27 Jennifer Kroh-20     
    1:16.33            2:21.92                                                 
 
---  Ages 100 Through 119 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3071       CHMS   W-100               CHMS           2:20.51       18  
 Tiffany Wells-23   Kathy Beckovich-32 Michelle Ward-31   M. Phillips-26       
    1:10.25            2:20.51                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3038       CHMS   W-100               CHMS           2:49.74       18  
 Tiffany Wells-23   Kathy Beckovich-32 Michelle Ward-31   Laura Petry-28       
    1:35.19            2:49.74                                                 
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3026       LAKE   W-120               LAKE           2:21.56       18  
 P. Haeberlin-36    Lucy Shearn-31     Bobbi Sipes-32     Kimberly Cleary-26   
    1:12.30            2:21.56                                                 
  2     3074       LOUY   W-120               LOUY           2:35.06       14  
 Sallie Dilaura-41  Gaylee W Gillim-45 Polly Blakemore-32 Lara Lasky-24        
    2:35.06            2:35.06                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3040       CHMS A W-120               CHMS           2:43.24       18  
 Amy Jordan-40      Linda Eldridge-39  G. Gatti-36        Janet Zeller-36      
    1:33.19            2:43.24                                                 
  2     3041       CHMS B W-120               CHMS           2:49.67       14  
 Donna Johnson-32   Anne Huntington-51 M. Phillips-26     D. Bellafronto-52    
    1:28.33            2:49.67                                                 
  3     3043       WILD   W-120               WILD           3:07.58       12  
 Kristi Luft-21     Janice Kregor-43   Marci Casey-35     Pamela Wells-33      
    1:46.14            3:07.58                                                 
  -     3042       LOUY   W-120               LOUY               DQ         -  
 Lara Lasky-24      Gaylee W Gillim-45 Sallie Dilaura-41  Polly Blakemore-32   
    1:28.57            2:58.04                                                 
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3025       LAKE   W-160               LAKE           2:03.59       18  
 Mary Chris Curl-42 Pam Martin-42      Melinda Schmitt-41 Amy L. Pope-39       
    1:03.55            2:03.59                                                 
  2     3073       WILD   W-160               WILD           2:48.87       14  
 Meg Smath-43       Tita Arnold-58     Pamela Wells-33    Janice Kregor-43     
    1:25.89            2:48.87                                                 
  -     3072       CHMS   W-160               CHMS               DQ         -  
 D. Bellafronto-52  G. Gatti-36        Anne Huntington-51 Donna Johnson-32     
    1:20.72            2:33.14                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3001       LAKE   W-160               LAKE           2:19.43       18  
 Mary Chris Curl-42 WRIGHT-BELKNAP -49 Amy L. Pope-39     Melinda Schmitt-41   
    1:17.51            2:19.43                                                 
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3028       LAKE   W-200               LAKE           2:49.18       18  
 Linda Hubbuch-54   Sue Jewell-56      WRIGHT-BELKNAP -49 Lisa Stearns-42      
    2:49.18            2:49.18                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3004       LAKE   W-200               LAKE           3:17.58       18  
 Linda Hubbuch-54   Lisa Stearns-42    Debbie Utz-46      Joyce Voit-65        
    1:53.65            3:17.58                                                 
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3027       LAKE   W-240               LAKE           3:05.22       18  
 Carol Ferguson-68  M. Haragan-66      M. Mullins-68      Gail Kamenish-38     
    1:35.48            3:05.22                                                 
 
Women 200  R-Medley 
  1     3002       LAKE   W-240               LAKE           3:23.40       18  
 M. Blaske-Hull-50  M. Haragan-66      M. Mullins-68      Carol Ferguson-68    
    3:23.40            3:23.40                                                 
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3075       CHMS A M-120               CHMS           1:46.47       18  
 Jeff Hogg-34       Michael Neal-35    Brad Schmied-27    Paul Widman-26       
      52.92            1:46.47                                                 
  2     3020       LAKE   M-120               LAKE           1:49.40       14  
 Kirk Buese-39      Dale Mercker-32    James G Luebbe-32  D. Montanus-28       
      54.35            1:49.40                                                 
  3     3076       WILD A M-120               WILD           1:51.20       12  
 Dennis Hamilton-52 Brian Reed-43      M. Painter-40      Chad Riegle-24       
      56.92            1:51.20                                                 
  4     3077       CHMS B M-120               CHMS           1:55.38       10  
 Rich Eisenbrei-38  John Voorhees-41   N. Schippert-36    Brent Runkle-34      
    1:00.12            1:55.38                                                 
 
Men 200  R-Medley 
  1     3005       LAKE   M-120               LAKE           2:01.07       18  
 J. Gleason-39      Dale Mercker-32    James G Luebbe-32  D. Montanus-28       
    1:05.07            2:01.07                                                 
  2     3045       CHMS A M-120               CHMS           2:02.52       14  
 Brad Schmied-27    Michael Neal-35    Jeff Hogg-34       Paul Widman-26       
    1:07.66            2:02.52                                                 
  3     3044       CHMS B M-120               CHMS           2:11.60       12  
 Michael Johmann-37 John Voorhees-41   N. Schippert-36    Rich Eisenbrei-38    
    1:12.15            2:11.60                                                 
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3021       LAKE   M-160               LAKE           1:58.38       18  
 Charles Miesner-44 K. Scarborough-44  Jimbo Martin-41    J. Gleason-39        
      58.89            1:58.38                                                 
  2     3079       CHMS   M-160               CHMS           2:05.99       14  
 Charley Francke-43 James Huguenard-45 Michael Lemke-42   Carlton Arnold-46    
    1:03.50            2:05.99                                                 
  3     3024       LAKE B M-160               LAKE           2:12.59       12  
 Steve Auden-43     Mark Gleason-38    John Mandrola-36   Michael Graves-44    
    1:06.91            2:12.59                                                 
  4     3080       CHMS B M-160               CHMS           2:16.36       10  
 David C Emery-35   Mark Stambaugh-45  Larry Hunt-52      John M. Graham-54    
    1:03.24            2:16.36                                                 
 
Men 200  R-Medley 
  1     3006       LAKE A M-160               LAKE           2:12.75       18  
 Charles Miesner-44 K. Scarborough-44  Kirk Buese-39      Sam Blythe-40        
    1:13.33            2:12.75                                                 
  2     3049       MICH   M-160               MICH           2:19.75       14  
 F. Thompson-48     Steve Hansen-48    H. Hoffmaster-43   D. Kroeger-56        
    1:14.00            2:19.75                                                 
  3     3048       CHMS A M-160               CHMS           2:21.13       12  
 Thomas Mester-48   James Huguenard-45 Michael Lemke-42   George Vieth-44      
    1:18.68            2:21.13                                                 
  4     3047       CHMS B M-160               CHMS           2:47.65       10  
 Mark Stambaugh-45  Larry Kress-45     Carlton Arnold-46  David C Emery-35     
    1:40.07            2:47.65                                                 
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3022       LAKE   M-200               LAKE           2:02.71       18  
 John Nolan-51      William Tingley-49 Glenn Hubbuch-54   Rick Blondell-47     
    1:02.84            2:02.71                                                 
  2     3023       LAKE B M-200               LAKE           2:37.87       14  
 Hank Savitch-59    Richard Scheu-59   Bob Miller-64      W. Turrentine-51     
    1:17.89            2:37.87                                                 
  -     3078       CHMS   M-200               CHMS               DQ         -  
 E. Norman Scott-55 George T Dodge-54  Jim Knox-44        Steve Waterfill-49   
    1:00.13            2:01.18                                                 
 
Men 200  R-Medley 
  1     3008       LAKE A M-200               LAKE           2:15.08       18  
 William Tingley-49 Jim Goodwin-52     Glenn Hubbuch-54   John Nolan-51        
    1:13.04            2:15.08                                                 
  2     3046       CHMS   M-200               CHMS           2:25.00       14  
 E. Norman Scott-55 George T Dodge-54  John M. Graham-54  Larry Hunt-52        
    1:17.67            2:25.00                                                 
  3     3009       LAKE B M-200               LAKE           2:55.36       12  
 Richard Scheu-59   Larry Keaton-56    R. Dufour-53       Bob Miller-64        
    1:38.40            2:55.36                                                 
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Medley 
  1     3007       LAKE   M-240               LAKE           3:03.26       18  
 W. Turrentine-51   Robert Lyon-57     Charles Carter-47  Gary Weisenthal-86   
    1:43.01            3:03.26                                                 
 
---  Ages 76 Through 99 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3054       CHMS   X-76                CHMS           1:59.71       18  
 Brad Schmied-27M   Andrea Gagnon-23W  Jennifer Kroh-20W  Paul Widman-26M      
      58.13            1:59.71                                                 
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3063       CHMS   X-76                CHMS           2:18.03       18  
 Brad Schmied-27M   Jennifer Kroh-20W  Paul Widman-26M    Andrea Gagnon-23W    
    1:19.77            2:18.03                                                 
 
---  Ages 100 Through 119 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3053       CHMS   X-100               CHMS           2:07.12       18  
 Jeff Hogg-34M      Julie Howard-25W   Tiffany Wells-23W  Brent Runkle-34M     
    1:00.00            2:07.12                                                 
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3064       CHMS   X-100               CHMS           2:30.40       18  
 Tiffany Wells-23W  Julie Howard-25W   Brent Runkle-34M   Jeff Hogg-34M        
    1:33.62            2:30.40                                                 
  2     3029       LAKE   X-100               LAKE           2:30.61       14  
 Kimberly Cleary-26WLucy Shearn-31W    D. Montanus-28M    James G Luebbe-32M   
    1:28.59            2:30.61                                                 
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3055       CHMS A X-120               CHMS           1:52.57       18  
 Michael Neal-35M   Alexandra Nieto-27WKathy Beckovich-32WN. Schippert-36M     
      52.21            1:52.57                                                 
  2     3052       CHMS C X-120               CHMS           2:03.32       14  
 Donna Johnson-32W  G. Gatti-36W       James Huguenard-45MJohn Voorhees-41M    
    1:06.05            2:03.32                                                 
  3     3014       LAKE A X-120               LAKE           2:08.69       12  
 James G Luebbe-32M Dale Mercker-32M   Bobbi Sipes-32W    P. Haeberlin-36W     
    1:03.36            2:08.69                                                 
  4     3059       CHMS B X-120               CHMS           2:13.47       10  
 Michael Johmann-37MM. Phillips-26W    Michael Lemke-42M  Michelle Ward-31W    
    1:11.92            2:13.47                                                 
  5     3062       LOUY   X-120               LOUY           2:21.01        8  
 David Jackson-43M  Polly Blakemore-32WRobert Busack-35M  Gaylee W Gillim-45W  
  6     3057       WILD M X-120               WILD           2:25.17        6  
 Marci Casey-35W    Chad Riegle-24M    Allen Marcum-49M   Janice Kregor-43W    
    1:22.30            2:25.17                                                 
  -     3061       WILD K X-120               WILD               DQ         -  
 Gail O'Malley-44W  Kristi Luft-21W    Shon Newton-25M    David Burgio-56M     
                       2:54.57                                                 
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3030       LAKE   X-120               LAKE           2:09.42       18  
 J. Gleason-39M     Dale Mercker-32M   Pam Martin-42W     Melinda Schmitt-41W  
    1:06.91            2:09.42                                                 
  2     3065       CHMS A X-120               CHMS           2:11.79       14  
 Alexandra Nieto-27WMichael Neal-35M   N. Schippert-36M   Kathy Beckovich-32W  
    1:11.84            2:11.79                                                 
  3     3066       CHMS B X-120               CHMS           2:31.19       12  
 Michael Johmann-37MMichelle Ward-31W  John Voorhees-41M  M. Phillips-26W      
    1:25.40            2:31.19                                                 
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3013       LAKE A X-160               LAKE           2:01.87       18  
 Kirk Buese-39M     K. Scarborough-44M Mary Chris Curl-42WAmy L. Pope-39W      
    1:01.65            2:01.87                                                 
  2     3015       LAKE B X-160               LAKE           2:08.62       14  
 Charles Miesner-44MSam Blythe-40M     Margaret Duncan-37WWRIGHT-BELKNAP -49W  
    1:02.89            2:08.62                                                 
  3     3051       CHMS   X-160               CHMS           2:10.18       12  
 Laura Petry-28W    Janet Zeller-36W   John M. Graham-54M George Vieth-44M     
    1:07.86            2:10.18                                                 
  4     3018       LAKE C X-160               LAKE           2:18.80       10  
 John Mandrola-36M  Charles Carter-47M Debbie Utz-46W     Lisa Stearns-42W     
  5     3058       WILD   X-160               WILD           2:20.99        8  
 M. Painter-40M     Dennis Hamilton-52MTita Arnold-58W    Pamela Wells-33W     
    1:10.00            2:20.99                                                 
  6     3050       MWCM   X-160               MWCM           2:30.84        6  
 SINCLAIR-HUTCHI-36WKim Monaghan-29W   David Cornwell-60M Russ Goodwin-54M     
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3031       LAKE A X-160               LAKE           2:20.12       18  
 Amy L. Pope-39W    Mary Chris Curl-42WCharles Miesner-44MK. Scarborough-44M   
    1:21.44            2:20.12                                                 
  2     3035       LAKE B X-160               LAKE           2:27.64       14  
 Kirk Buese-39M     P. Haeberlin-36W   Glenn Hubbuch-54M  Bobbi Sipes-32W      
    1:20.59            2:27.64                                                 
  3     3067       CHMS   X-160               CHMS           2:36.00       12  
 Jim Knox-44M       G. Gatti-36W       Steve Waterfill-49MDonna Johnson-32W    
    1:29.94            2:36.00                                                 
  4     3036       LAKE C X-160               LAKE           2:49.60       10  
 Mary Graves-43W    Gail Kamenish-38W  Michael Graves-44M Jimbo Martin-41M     
    1:41.44            2:49.60                                                 
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3011       LAKE A X-200               LAKE           2:18.26       18  
 John Nolan-51M     William Tingley-49MM. Blaske-Hull-50W Carol Ferguson-68W   
    1:06.66            2:18.26                                                 
  2     3060       CHMS   X-200               CHMS           2:33.89       14  
 Anne Huntington-51WD. Bellafronto-52W Larry Hunt-52M     E. Norman Scott-55M  
    1:30.92            2:33.89                                                 
  3     3017       LAKE B X-200               LAKE           2:48.17       12  
 Richard Scheu-59M  W. Turrentine-51M  Sue Jewell-56W     Patsy Kaelin-48W     
    1:32.65            2:48.17                                                 
  -     3019       LAKE C X-200               LAKE               DQ         -  
 Glenn Hubbuch-54M  Larry Keaton-56M   Linda Hubbuch-54W  Mary Graves-43W      
  -     3016       LAKE D X-200               LAKE               DQ         -  
 Rick Blondell-47M  R. Dufour-53M      Gail Kamenish-38W  Joyce Voit-65W       
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3032       LAKE A X-200               LAKE           2:31.20       18  
 William Tingley-49MWRIGHT-BELKNAP -49WJohn Nolan-51M     Carol Ferguson-68W   
    1:16.31            2:31.20                                                 
  2     3069       WILD   X-200               WILD           2:45.22       14  
 Tita Arnold-58W    Meg Smath-43W      Dennis Hamilton-52MAllen Marcum-49M     
    1:33.06            2:45.22                                                 
  3     3034       LAKE B X-200               LAKE           3:11.84       12  
 Linda Hubbuch-54W  Rick Blondell-47M  W. Turrentine-51M  Sue Jewell-56W       
    1:39.61            3:11.84                                                 
  4     3037       LAKE C X-200               LAKE           3:18.36       10  
 Richard Scheu-59M  Lisa Stearns-42W   W. Turrentine-51M  Patsy Kaelin-48W     
    3:18.36            3:18.36                                                 
  -     3068       CHMS   X-200               CHMS               DQ         -  
 E. Norman Scott-55MAnne Huntington-51WGeorge T Dodge-54M D. Bellafronto-52W   
    1:32.83            2:54.80                                                 
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3056       MICH   X-240               MICH           2:36.64       18  
 D. Kroeger-56M     L. Nochman-75W     Beverly J Myers-64WF. Thompson-48M      
    1:31.30            2:36.64                                                 
  2     3012       LAKE   X-240               LAKE           2:45.49       14  
 Gary Weisenthal-86MBob Miller-64M     M. Haragan-66W     Kimberly Cleary-26W  
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3033       LAKE   X-240               LAKE           3:22.94       18  
 Tom Grant-48M      M. Haragan-66W     M. Mullins-68W     Bob Miller-64M       
    1:39.45            3:22.94