22nd ANNUAL LAKESIDE MASTERS INVITATIONAL
                      AUGUST 8-9, 1998   SANCTION #418-0006

Team  Rankings Through Event 38 
22nd LAKESIDE INVITE 08/08/1998 08/09/1998
Combined
 
     PL      ID         Team Name-Abbrev                          Points  
-------------------------------------------------------------------------------
      1     501      Lakeside Masters            LAKE             2110         
      2     503      Crescent Hill Masters       CHMS             1830         
      3     502      Wildcat Masters             WILD              740         
      4     506      Illinois Masters            IM                395         
      5     509      Greater Indiana Masters     GRIN              351         
      6     510      Great Ohio Swim Team        GOST              344         
      7     504      Louisville Y Masters        LOUY              230         
      8     505      Greater Columbus Masters    GCMT              156         
      9     511      McDowell Wellness Masters   MWCM              121         
     10     517      Dolphin Masters Swimming    DMS                67         
     11     507      Western KY Green Gators     WKGG               46         
     12     508      St. Louis Masters           SLAM               45         
     13     518      Music City Masters          MCMS               39         
     14     514      Virginia Masters Swim       VMST               34         
     15     512      Michigan Masters            MICH               28         
     16     516      Allegheny Mt. Ass'n         AMAM               27         


                    22nd ANNUAL LAKESIDE MASTERS INVITATIONAL
                      AUGUST 8-9, 1998   SANCTION #418-0006

                     Meet Results for Timed Finals-LC Meters
 
 
---  Ages 19 Through 24 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1112     Emilee Causey            19  CHMS             33.83        9  
  2     1185     Julie Howard             24  CHMS             34.24        7  
  3     1193     Kristi L Berg            24  CHMS             34.63        6  
 
Women 100  Free 
  1     1105     Diane Allen              20  CHMS           1:11.98        9  
  2     1185     Julie Howard             24  CHMS           1:20.10        7  
  3     1151     Margaret Phillips        24  CHMS           1:21.33        6  
 
Women 200  Free 
  1     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS           2:44.09        9  
  2     1112     Emilee Causey            19  CHMS           2:55.13        7  
 
Women 400  Free 
  1     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS           5:54.74        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS          12:15.38        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS          23:24.84        9  
 
Women 50  Back 
  1     1131     Kasie Hennessey          19  CHMS             39.08        9  
  2     1112     Emilee Causey            19  CHMS             39.27        7  
 
Women 100  Back 
  1     1112     Emilee Causey            19  CHMS           1:24.45        9  
  2     1131     Kasie Hennessey          19  CHMS           1:25.23        7  
 
Women 200  Back 
  1     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS           3:14.58        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1105     Diane Allen              20  CHMS             42.77        9  
  2     1185     Julie Howard             24  CHMS             42.78        7  
  3     1151     Margaret Phillips        24  CHMS             52.03        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1185     Julie Howard             24  CHMS           1:36.20        9  
  2     1193     Kristi L Berg            24  CHMS           1:42.45        7  
 
Women 200  Breast 
  1     1185     Julie Howard             24  CHMS           3:28.32        9  
  -     1151     Margaret Phillips        24  CHMS               DQ         -  
 
Women 50  Fly 
  1     1131     Kasie Hennessey          19  CHMS             34.55        9  
  2     1185     Julie Howard             24  CHMS             36.88        7  
 
Women 100  Fly 
  1     1131     Kasie Hennessey          19  CHMS           1:24.21        9  
 
Women 200  IM
  1     1105     Diane Allen              20  CHMS           3:01.28        9  
  2     1043     Jennifer Kroh            19  CHMS           3:12.61        7  
 
---  Ages 25 Through 29 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS             32.36        9  
  2     1178     Melissa Thompson         28  GRIN             33.14        7  
  3     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY             33.60        6  
  4     1047     Sandra L. Lehr           28  IM               34.44        5  
  5     1004     Beth Blincoe             27  CHMS             34.87        4  
  6     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY             40.05        3  
 
Women 100  Free 
  1     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS           1:12.39        9  
  2     1004     Beth Blincoe             27  CHMS           1:12.83        7  
  3     1178     Melissa Thompson         28  GRIN           1:13.15        6  
  4     1047     Sandra L. Lehr           28  IM             1:14.29        5  
  5     1169     J. Michell Ward          29  CHMS           1:15.87        4  
  6     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY           1:16.74        3  
  7     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY           1:27.41        2  
 
Women 200  Free 
  1     1004     Beth Blincoe             27  CHMS           2:43.82        9  
  2     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS           2:44.19        7  
  3     1047     Sandra L. Lehr           28  IM             2:45.40        6  
  4     1180     Terri Goard              28  GOST           2:47.37        5  
  5     1169     J. Michell Ward          29  CHMS           2:48.93        4  
  6     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT           3:07.76        3  
  7     1139     Caroline Klingenfus      27  CHMS           3:10.47        2  
 
Women 400  Free 
  1     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT           6:43.11        9  
  2     1139     Caroline Klingenfus      27  CHMS           6:53.74        7  
  3     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY           7:12.64        6  
 
Mixed 800  Free 
  1     1004     Beth Blincoe             27  CHMS          11:54.90        -  
  2     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT          14:35.29        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1004     Beth Blincoe             27  CHMS          22:35.25        9  
  2     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT          27:22.15        7  
 
Women 50  Back 
  1     1130     Jan Howell               26  WILD             34.83        9  
  2     1047     Sandra L. Lehr           28  IM               40.21        7  
  3     1180     Terri Goard              28  GOST             40.79        6  
  4     1004     Beth Blincoe             27  CHMS             42.66        5  
  5     1155     Lisa Rushman             25  GOST             43.70        4  
  6     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY             48.62        3  
  7     1139     Caroline Klingenfus      27  CHMS             53.15        2  
 
Women 100  Back 
  1     1130     Jan Howell               26  WILD           1:14.49        9  
  2     1047     Sandra L. Lehr           28  IM             1:26.32        7  
  3     1180     Terri Goard              28  GOST           1:26.45        6  
  4     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS           1:29.75        5  
  5     1004     Beth Blincoe             27  CHMS           1:32.84        4  
  6     1155     Lisa Rushman             25  GOST           1:32.85        3  
 
Women 200  Back 
  1     1047     Sandra L. Lehr           28  IM             3:09.14        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1014     Denise Duffy             28  IM               45.23        9  
  2     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY             45.71        7  
  3     1139     Caroline Klingenfus      27  CHMS             49.79        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1014     Denise Duffy             28  IM             1:38.78        9  
  2     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY           1:40.54        7  
  3     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS           1:43.93        6  
  4     1139     Caroline Klingenfus      27  CHMS           1:48.72        5  
  -     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY               DQ         -  
 
Women 200  Breast 
  1     1153     Angelyn Rudd             25  LOUY           3:59.07        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1180     Terri Goard              28  GOST             38.37        9  
  2     1178     Melissa Thompson         28  GRIN             38.46        7  
  3     1014     Denise Duffy             28  IM               39.12        6  
  4     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY             40.83        5  
  5     1169     J. Michell Ward          29  CHMS             41.06        4  
 
Women 100  Fly 
  1     1178     Melissa Thompson         28  GRIN           1:29.55        9  
  2     1130     Jan Howell               26  WILD           1:30.05        7  
  3     1169     J. Michell Ward          29  CHMS           1:32.64        6  
 
Women 200  Fly 
  1     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT           3:49.83        9  
 
Women 200  IM
  1     1130     Jan Howell               26  WILD           2:55.36        9  
  2     1179     Flavia Beretta Bader     25  CHMS           3:04.06        7  
  3     1178     Melissa Thompson         28  GRIN           3:08.37        6  
  4     1169     J. Michell Ward          29  CHMS           3:12.10        5  
  5     1186     Tracy Gillilan           27  LOUY           3:26.47        4  
  6     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT           3:34.94        3  
 
Women 400  IM
  1     1068     Ruth E. Perry            29  GCMT           7:54.17        9  
 
---  Ages 30 Through 34 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS             33.55        9  
  2     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE             34.00        7  
  3     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM             34.22        6  
  4     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE             34.66        5  
 
Women 100  Free 
  1     1010     Tina Childress-Brown     34  GRIN           1:05.02        9  
  2     1173     Anne Welage              32  GRIN           1:09.15        7  
  3     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS           1:11.91        6  
  4     1009     Michelle Childress       32  GRIN           1:13.06        5  
  5     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE           1:16.12        4  
  6     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM           1:17.26        3  
  7     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE           1:17.43        2  
  8     1189     Marcy Casey              34  WILD           1:19.04        1  
  9     1106     Polly Blakemore          31  LOUY           1:25.32        -  
 
Women 200  Free 
  1     1010     Tina Childress-Brown     34  GRIN           2:23.06        9  
  2     1038     Donna Johnson            30  CHMS           2:24.84        7  
  3     1173     Anne Welage              32  GRIN           2:30.00        6  
  4     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS           2:42.28        5  
  5     1009     Michelle Childress       32  GRIN           2:44.72        4  
  6     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE           2:46.89        3  
  7     1077     Susan Smar               34  IM             3:02.13        2  
 
Women 400  Free 
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS           5:12.63        9  
  2     1123     Angela Fox               32  CHMS           5:16.73        7  
  3     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS           5:28.49        6  
 
Mixed 800  Free 
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS          10:08.73        -  
  2     1123     Angela Fox               32  CHMS          10:52.47        -  
  3     1173     Anne Welage              32  GRIN          11:13.70        -  
  4     1076     Lucy Shearn              30  LAKE          11:30.24        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS          19:11.63        9  
  2     1123     Angela Fox               32  CHMS          20:17.90        7  
  3     1173     Anne Welage              32  GRIN          20:50.51        6  
  4     1076     Lucy Shearn              30  LAKE          21:50.90        5  
 
Women 50  Back 
  1     1189     Marcy Casey              34  WILD             42.46        9  
 
Women 100  Back 
  1     1077     Susan Smar               34  IM             1:45.59        9  
  -     1106     Polly Blakemore          31  LOUY               DQ         -  
 
Women 200  Back 
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS           2:56.97        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE             42.89        9  
  2     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE             43.13        7  
  3     1076     Lucy Shearn              30  LAKE             43.67        6  
  4     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM             43.82        5  
  5     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS             45.37        4  
 
Women 100  Breast 
  1     1076     Lucy Shearn              30  LAKE           1:30.96        9  
  2     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE           1:35.25        7  
  3     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE           1:36.39        6  
  4     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM           1:39.23        5  
 
Women 200  Breast 
  1     1076     Lucy Shearn              30  LAKE           3:18.20        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1077     Susan Smar               34  IM               35.74        9  
  2     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE             36.29        7  
  3     1063     Bridget Nastasi          31  CHMS             37.53        6  
  4     1157     Bobbi Sipes              31  LAKE             38.38        5  
  5     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM             39.27        4  
  6     1009     Michelle Childress       32  GRIN             41.27        3  
 
Women 100  Fly 
  1     1126     Pamela Haeberlin         34  LAKE           1:28.69        9  
  2     1077     Susan Smar               34  IM             1:29.52        7  
 
Women 200  IM
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS           2:45.13        9  
  2     1010     Tina Childress-Brown     34  GRIN           2:50.57        7  
  3     1076     Lucy Shearn              30  LAKE           2:57.29        6  
  4     1160     Jenny Sinclair-Hutchins  34  MWCM           3:15.57        5  
  5     1077     Susan Smar               34  IM             3:28.30        4  
 
Women 400  IM
  1     1038     Donna Johnson            30  CHMS           5:52.25        9  
  2     1076     Lucy Shearn              30  LAKE           6:29.46        7  
 
---  Ages 35 Through 39 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE             29.99        9  
  2     1177     Janet Zeller             35  CHMS             32.56        7  
  3     1136     Gail Kamenish            37  LAKE             47.38        6  
 
Women 100  Free 
  1     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE           1:04.53        9  
  2     1177     Janet Zeller             35  CHMS           1:10.72        7  
  3     1128     Jeannie Harrington       37  MCMS           1:11.35        6  
  4     1022     Ann Gartner              39  GOST           1:22.98        5  
  5     1136     Gail Kamenish            37  LAKE           1:45.46        4  
 
Women 200  Free 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE           2:23.03        9  
  2     1177     Janet Zeller             35  CHMS           2:36.43        7  
  3     1132     Bobbi Heidorf            35  CHMS           3:08.59        6  
  4     1022     Ann Gartner              39  GOST           3:16.38        5  
  5     1039     Amy Jordan               39  LOUY           3:20.20        4  
  6     1122     Marisa J. Ford           38  LAKE           3:26.50        3  
  7     1136     Gail Kamenish            37  LAKE           3:54.05        2  
 
Women 400  Free 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE           5:00.99        9  
  2     1177     Janet Zeller             35  CHMS           5:27.34        7  
  3     1192     Paula Meyer Goedde       39  GRIN           6:10.41        6  
  4     1039     Amy Jordan               39  LOUY           7:01.36        5  
  5     1122     Marisa J. Ford           38  LAKE           7:14.71        4  
  6     1136     Gail Kamenish            37  LAKE           8:10.26        3  
 
Mixed 800  Free 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE          10:18.44        -  
  2     1120     Liza Dicken              36  WILD          14:18.53        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE          19:30.30        9  
  2     1120     Liza Dicken              36  WILD          26:30.64        7  
 
Women 50  Back 
  1     1128     Jeannie Harrington       37  MCMS             37.75        9  
  2     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE             39.14        7  
  3     1039     Amy Jordan               39  LOUY             49.35        6  
  4     1136     Gail Kamenish            37  LAKE           1:02.65        5  
 
Women 100  Back 
  1     1128     Jeannie Harrington       37  MCMS           1:21.06        9  
  2     1016     Caroline Donnelly        36  LAKE           1:22.57        7  
  3     1039     Amy Jordan               39  LOUY           1:48.16        6  
 
Women 200  Back 
  1     1016     Caroline Donnelly        36  LAKE           2:57.43        9  
  2     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE           3:09.51        7  
  3     1192     Paula Meyer Goedde       39  GRIN           3:16.77        6  
  4     1039     Amy Jordan               39  LOUY           3:48.82        5  
 
Women 50  Breast 
  1     1132     Bobbi Heidorf            35  CHMS             45.83        9  
  2     1022     Ann Gartner              39  GOST             48.77        7  
 
Women 100  Breast 
  1     1016     Caroline Donnelly        36  LAKE           1:30.50        9  
 
Women 200  Breast 
  1     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE           3:22.81        9  
  2     1132     Bobbi Heidorf            35  CHMS           3:34.53        7  
 
Women 50  Fly 
  1     1128     Jeannie Harrington       37  MCMS             32.02        9  
  2     1165     Melinda Schmitt          39  LAKE             33.03        7  
  3     1177     Janet Zeller             35  CHMS             37.79        6  
  4     1022     Ann Gartner              39  GOST             43.81        5  
 
Women 100  Fly 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE           1:12.96        9  
  2     1016     Caroline Donnelly        36  LAKE           1:20.66        7  
  3     1128     Jeannie Harrington       37  MCMS           1:23.84        6  
 
Women 200  Fly 
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE           3:00.91        9  
 
Women 200  IM
  1     1071     Amy L. Pope              37  LAKE           2:44.90        9  
  2     1016     Caroline Donnelly        36  LAKE           2:55.03        7  
  3     1132     Bobbi Heidorf            35  CHMS           3:13.00        6  
 
---  Ages 40 Through 44 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1054     Pam Martin               40  LAKE             30.84        9  
  2     1023     Cheryl Gettelfinger      40  GRIN             33.80        7  
  3     1119     Sarajane Doty            42  WILD             38.02        6  
  4     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY             39.09        5  
  5     1065     Gail O'Malley            43  WILD             39.13        4  
  6     1078     Meg Smath                41  WILD             39.81        3  
  7     1042     Janice Kregor            42  WILD             40.25        2  
  8     1069     Deb Peterson             43  CHMS             44.57        1  
 
Women 100  Free 
  1     1023     Cheryl Gettelfinger      40  GRIN           1:13.52        9  
  2     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY           1:24.43        7  
  3     1065     Gail O'Malley            43  WILD           1:24.63        6  
  4     1119     Sarajane Doty            42  WILD           1:24.88        5  
  5     1042     Janice Kregor            42  WILD           1:28.10        4  
 
Women 200  Free 
  1     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           2:47.92        9  
  2     1055     Wendy Medley             44  LAKE           2:53.48        7  
  3     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY           3:03.75        6  
  4     1019     Anne M. Frayne           44  GOST           3:04.77        5  
  5     1065     Gail O'Malley            43  WILD           3:12.11        4  
  6     1119     Sarajane Doty            42  WILD           3:13.04        3  
  7     1032     Mary Graves              41  LAKE           3:40.43        2  
 
Women 400  Free 
  1     1054     Pam Martin               40  LAKE           5:17.71        9  
  2     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           5:52.39        7  
  3     1055     Wendy Medley             44  LAKE           6:08.83        6  
  4     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY           6:23.59        5  
  5     1065     Gail O'Malley            43  WILD           6:39.90        4  
  6     1119     Sarajane Doty            42  WILD           6:41.53        3  
  7     1078     Meg Smath                41  WILD           6:56.80        2  
  8     1042     Janice Kregor            42  WILD           7:03.30        1  
  9     1032     Mary Graves              41  LAKE           7:57.32        -  
 
Mixed 800  Free 
  1     1001     Pam Beck                 41  GCMT          12:06.29        -  
  2     1019     Anne M. Frayne           44  GOST          13:33.42        -  
  3     1119     Sarajane Doty            42  WILD          13:58.95        -  
  4     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY          14:04.68        -  
  5     1078     Meg Smath                41  WILD          14:16.11        -  
  6     1042     Janice Kregor            42  WILD          14:25.19        -  
  7     1065     Gail O'Malley            43  WILD          14:48.95        -  
  8     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY          16:50.75        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1001     Pam Beck                 41  GCMT          22:52.34        9  
  2     1019     Anne M. Frayne           44  GOST          25:39.96        7  
  3     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY          26:18.28        6  
  4     1119     Sarajane Doty            42  WILD          26:22.79        5  
  5     1065     Gail O'Malley            43  WILD          26:59.05        4  
  6     1042     Janice Kregor            42  WILD          27:06.90        3  
  7     1078     Meg Smath                41  WILD          27:11.99        2  
  8     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY          30:59.57        1  
 
Women 50  Back 
  1     1032     Mary Graves              41  LAKE             42.36        9  
  2     1069     Deb Peterson             43  CHMS             52.23        7  
 
Women 100  Back 
  1     1032     Mary Graves              41  LAKE           1:38.59        9  
 
Women 200  Back 
  1     1055     Wendy Medley             44  LAKE           3:35.56        9  
  2     1032     Mary Graves              41  LAKE           3:41.62        7  
 
Women 50  Breast 
  1     1023     Cheryl Gettelfinger      40  GRIN             41.08        9  
  2     1054     Pam Martin               40  LAKE             43.69        7  
  3     1078     Meg Smath                41  WILD             49.27        6  
  4     1042     Janice Kregor            42  WILD             50.95        5  
 
Women 100  Breast 
  1     1023     Cheryl Gettelfinger      40  GRIN           1:32.86        9  
  2     1054     Pam Martin               40  LAKE           1:35.11        7  
  3     1055     Wendy Medley             44  LAKE           1:46.32        6  
  4     1078     Meg Smath                41  WILD           1:51.41        5  
  5     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY           1:54.58        4  
 
Women 200  Breast 
  1     1023     Cheryl Gettelfinger      40  GRIN           3:15.70        9  
  2     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           3:17.65        7  
  3     1055     Wendy Medley             44  LAKE           3:47.13        6  
  4     1019     Anne M. Frayne           44  GOST           3:52.58        5  
  5     1078     Meg Smath                41  WILD           4:02.14        4  
  6     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY           4:19.14        3  
 
Women 50  Fly 
  1     1054     Pam Martin               40  LAKE             32.64        9  
  2     1001     Pam Beck                 41  GCMT             37.94        7  
  3     1024     Gaylee W. Gillim         44  LOUY             47.17        6  
  4     1042     Janice Kregor            42  WILD             50.09        5  
  5     1119     Sarajane Doty            42  WILD             51.84        4  
  6     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY             57.30        3  
 
Women 100  Fly 
  1     1054     Pam Martin               40  LAKE           1:14.07        9  
  2     1001     Pam Beck                 41  GCMT           1:28.57        7  
  3     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           1:36.52        6  
  4     1019     Anne M. Frayne           44  GOST           1:54.52        5  
 
Women 200  IM
  1     1001     Pam Beck                 41  GCMT           3:03.81        9  
  2     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           3:05.42        7  
  3     1019     Anne M. Frayne           44  GOST           3:33.42        6  
  4     1118     Sallie Dilaura           40  LOUY           4:13.56        5  
 
Women 400  IM
  1     1001     Pam Beck                 41  GCMT           6:35.51        9  
  2     1102     Pam J. Allen             42  GCMT           6:44.92        7  
  3     1055     Wendy Medley             44  LAKE           7:00.52        6  
 
---  Ages 45 Through 49 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1028     Ann H. Guins             45  GOST             32.06        9  
  2     1161     Melinda Smith            45  GOST             38.93        7  
  3     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM             40.67        6  
  4     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM             46.26        5  
  5     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE             49.02        4  
 
Women 100  Free 
  1     1116     Paige Clemmens           46  GOST           1:18.73        9  
  2     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM           1:36.37        7  
  3     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE           1:42.78        6  
  4     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM           1:51.60        5  
 
Women 200  Free 
  1     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE           3:49.83        9  
 
Women 400  Free 
  1     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE           8:17.37        9  
  2     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM           8:56.25        7  
 
Mixed 800  Free 
  1     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE          17:25.16        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE          32:11.41        9  
 
Women 50  Back 
  1     1028     Ann H. Guins             45  GOST             35.79        9  
  2     1082     Mary Ann Stevens         45  GRIN             38.68        7  
  3     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM             50.39        6  
  4     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM           1:01.50        5  
 
Women 100  Back 
  1     1028     Ann H. Guins             45  GOST           1:21.23        9  
  2     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM           1:55.26        7  
  -     1082     Mary Ann Stevens         45  GRIN               DQ         -  
 
Women 200  Back 
  1     1028     Ann H. Guins             45  GOST           3:03.82        9  
  2     1089     Debbie Utz               45  LAKE           3:46.54        7  
 
Women 50  Breast 
  1     1097     Alice Wright-Belknap     47  LAKE             40.29        9  
  2     1161     Melinda Smith            45  GOST             50.39        7  
  3     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM             55.23        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1097     Alice Wright-Belknap     47  LAKE           1:30.53        9  
  2     1089     Debbie Utz               45  LAKE           1:52.15        7  
  3     1161     Melinda Smith            45  GOST           1:53.15        6  
  4     1113     Mary Duke Connell        47  MWCM           2:04.56        5  
 
Women 200  Breast 
  1     1097     Alice Wright-Belknap     47  LAKE           3:14.96        9  
  2     1161     Melinda Smith            45  GOST           4:00.59        7  
 
Women 50  Fly 
  1     1082     Mary Ann Stevens         45  GRIN             33.70        9  
  2     1028     Ann H. Guins             45  GOST             38.32        7  
  3     1116     Paige Clemmens           46  GOST             43.24        6  
  4     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM             51.11        5  
  5     1041     Patsy Kaelin             47  LAKE             57.11        4  
 
Women 100  Fly 
  1     1082     Mary Ann Stevens         45  GRIN           1:14.43        9  
  2     1089     Debbie Utz               45  LAKE           1:47.34        7  
 
Women 200  Fly 
  1     1089     Debbie Utz               45  LAKE           3:52.65        9  
 
Women 200  IM
  1     1082     Mary Ann Stevens         45  GRIN           2:51.19        9  
  2     1116     Paige Clemmens           46  GOST           3:26.96        7  
  3     1089     Debbie Utz               45  LAKE           3:28.35        6  
  4     1163     Judy D. Stanley          47  MWCM           4:30.09        5  
 
Women 400  IM
  1     1089     Debbie Utz               45  LAKE           7:25.01        9  
 
---  Ages 50 Through 54 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 400  Free 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM             6:09.60        9  
 
Women 50  Back 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM               43.65        9  
 
Women 100  Back 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM             1:32.36        9  
 
Women 200  Back 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM             3:18.74        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM               54.79        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1070     Mary Pohlmann            53  IM               42.32        9  
 
---  Ages 55 Through 59 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1134     Sue Jewell               55  LAKE             46.82        9  
  2     1184     Cindy Todd               55  WILD             49.08        7  
 
Women 100  Free 
  1     1145     Susan Meyers             56  GRIN           1:23.95        9  
  2     1184     Cindy Todd               55  WILD           1:44.60        7  
  3     1044     Mary S. Kurz             55  IM             2:06.52        6  
 
Women 200  Free 
  1     1044     Mary S. Kurz             55  IM             3:49.83        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1017     Sandy S. Etnyre          56  GRIN          15:17.94        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1017     Sandy S. Etnyre          56  GRIN          28:40.65        9  
 
Women 50  Back 
  1     1184     Cindy Todd               55  WILD             57.35        9  
  2     1044     Mary S. Kurz             55  IM             1:08.09        7  
 
Women 100  Back 
  1     1184     Cindy Todd               55  WILD           2:00.27        9  
 
Women 200  Back 
  1     1184     Cindy Todd               55  WILD           4:07.18        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1145     Susan Meyers             56  GRIN             48.62        9  
  2     1134     Sue Jewell               55  LAKE             55.01        7  
  3     1044     Mary S. Kurz             55  IM             1:17.81        6  
 
Women 100  Breast 
  1     1134     Sue Jewell               55  LAKE           2:01.47        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1145     Susan Meyers             56  GRIN             43.70        9  
  2     1017     Sandy S. Etnyre          56  GRIN             46.96        7  
  3     1134     Sue Jewell               55  LAKE             52.35        6  
 
Women 100  Fly 
  1     1145     Susan Meyers             56  GRIN           2:00.34        9  
 
Women 200  IM
  1     1017     Sandy S. Etnyre          56  GRIN           3:42.30        9  
  2     1134     Sue Jewell               55  LAKE           4:11.05        7  
 
Women 400  IM
  1     1145     Susan Meyers             56  GRIN           7:49.48        9  
 
---  Ages 60 Through 64 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE             43.55        9  
  2     1099     Kathleen W York          62  CHMS             50.52        7  
 
Women 100  Free 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE           1:38.71        9  
  2     1099     Kathleen W York          62  CHMS           2:02.08        7  
 
Women 200  Free 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE           3:38.62        9  
  2     1099     Kathleen W York          62  CHMS           4:27.58        7  
 
Women 400  Free 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE           7:52.19        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1006     Susan Bradley-Cox        60  WILD          13:20.29        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1006     Susan Bradley-Cox        60  WILD          25:10.66        9  
 
Women 50  Back 
  1     1099     Kathleen W York          62  CHMS           1:19.19        9  
 
Women 100  Back 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE           2:17.63        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1092     Joyce L. Voit            63  LAKE             58.85        9  
 
Women 100  Breast 
  1     1037     Mary Ann Haragan         64  LAKE           2:04.60        9  
 
Women 200  Breast 
  1     1034     Margie Heineman          61  GRIN           4:05.83        9  
  2     1092     Joyce L. Voit            63  LAKE           4:35.31        7  
 
Women 50  Fly 
  1     1092     Joyce L. Voit            63  LAKE           1:21.52        9  
 
Women 200  IM
  -     1092     Joyce L. Voit            63  LAKE               DQ         -  
 
Women 400  IM
  -     1092     Joyce L. Voit            63  LAKE               DQ         -  
 
---  Ages 65 Through 69 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1021     Carol Ferguson           66  LAKE             41.82        9  
  2     1062     Joyce D. McGuire         66  WILD           1:10.58        7  
 
Women 100  Free 
  1     1021     Carol Ferguson           66  LAKE           1:40.17        9  
  2     1062     Joyce D. McGuire         66  WILD           2:40.83        7  
 
Women 400  Free 
  1     1062     Joyce D. McGuire         66  WILD          12:27.94        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1062     Joyce D. McGuire         66  WILD          26:27.40        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1062     Joyce D. McGuire         66  WILD          48:55.16        9  
 
Women 50  Back 
  1     1060     Mary Jane Mullins        67  LAKE             56.52        9  
  2     1021     Carol Ferguson           66  LAKE             58.59        7  
 
Women 100  Back 
  1     1060     Mary Jane Mullins        67  LAKE           1:59.71        9  
 
Women 200  Back 
  1     1060     Mary Jane Mullins        67  LAKE           4:09.39        9  
 
Women 50  Breast 
  1     1021     Carol Ferguson           66  LAKE             55.32        9  
 
Women 200  Breast 
  1     1021     Carol Ferguson           66  LAKE           4:25.01        9  
 
Women 50  Fly 
  1     1060     Mary Jane Mullins        67  LAKE           1:05.05        9  
 
---  Ages 70 Through 74 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 50  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM               54.97        9  
 
Women 100  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM             2:00.41        9  
 
Women 200  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM             4:17.26        9  
  2     1052     Rosemary Lennertz        72  GOST           5:45.72        7  
 
Women 400  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM             9:00.56        9  
  2     1052     Rosemary Lennertz        72  GOST          12:06.40        7  
 
Mixed 800  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM            18:30.07        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1079     Clara E. Sotak           73  IM            34:59.92        9  
 
Women 50  Back 
  1     1052     Rosemary Lennertz        72  GOST           1:17.78        9  
 
Women 100  Back 
  1     1052     Rosemary Lennertz        72  GOST           2:49.24        9  
 
Women 200  Back 
  1     1052     Rosemary Lennertz        72  GOST           6:02.81        9  
 



MEN
-------------------------------------------------------------------------------

---  Ages 19 Through 24 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1111     Steve Brigance           23  CHMS             27.18        9  
  2     1152     Chad Riegle              23  WILD             27.79        7  
 
Men 100  Free 
  1     1111     Steve Brigance           23  CHMS             59.82        9  
  2     1152     Chad Riegle              23  WILD           1:00.31        7  
 
Men 200  Free 
  1     1152     Chad Riegle              23  WILD           2:26.88        9  
 
Men 400  Free 
  1     1111     Steve Brigance           23  CHMS           5:37.89        9  
  2     1171     Gus Wathen               19  LAKE           6:16.69        7  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1171     Gus Wathen               19  LAKE          27:51.64        9  
 
Men 200  Back 
  1     1152     Chad Riegle              23  WILD           3:21.93        9  
 
Men 100  Breast 
  1     1152     Chad Riegle              23  WILD           1:28.06        9  
  2     1111     Steve Brigance           23  CHMS           1:36.90        7  
 
Men 200  Breast 
  1     1188     Patrick Bever            21  DMS            2:55.30        9  
 
Men 50  Fly 
  1     1111     Steve Brigance           23  CHMS             29.01        9  
  2     1152     Chad Riegle              23  WILD             30.65        7  
  3     1188     Patrick Bever            21  DMS              31.97        6  
 
Men 100  Fly 
  1     1111     Steve Brigance           23  CHMS           1:08.09        9  
 
Men 400  IM
  1     1188     Patrick Bever            21  DMS            5:45.73        9  
 
---  Ages 25 Through 29 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1020     Eric Fors                27  CHMS             25.78        9  
  2     1094     Paul Widman              25  CHMS             26.66        7  
  3     1115     Chad Cummins             25  LAKE             27.58        6  
  4     1073     Brad Schmied             26  CHMS             27.89        5  
  5     1114     Brian Cunningham         25  IM               27.94        4  
  6     1154     Christophe Rushman       27  GOST             30.93        3  
 
Men 100  Free 
  1     1020     Eric Fors                27  CHMS             57.56        9  
  2     1162     Abraham Solano           28  CHMS             58.02        7  
  3     1074     Kevin J. Scott           28  UNAT             58.28        6  
  4     1115     Chad Cummins             25  LAKE           1:00.49        5  
  5     1094     Paul Widman              25  CHMS           1:01.82        4  
  6     1154     Christophe Rushman       27  GOST           1:06.26        3  
 
Men 200  Free 
  1     1074     Kevin J. Scott           28  UNAT           2:10.21        9  
  2     1114     Brian Cunningham         25  IM             2:17.36        7  
  3     1150     William F. Polk          29  CHMS           2:27.27        6  
  4     1154     Christophe Rushman       27  GOST           2:27.73        5  
  5     1073     Brad Schmied             26  CHMS           2:31.56        4  
  6     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT           2:49.43        3  
 
Men 400  Free 
  1     1114     Brian Cunningham         25  IM             4:56.23        9  
  2     1150     William F. Polk          29  CHMS           5:13.90        7  
  3     1094     Paul Widman              25  CHMS           5:37.75        6  
  4     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT           6:03.01        5  
 
Mixed 800  Free 
  1     1074     Kevin J. Scott           28  UNAT          10:31.79        -  
  2     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT          12:57.16        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1074     Kevin J. Scott           28  UNAT          20:08.01        9  
  2     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT          24:42.74        7  
 
Men 50  Back 
  1     1073     Brad Schmied             26  CHMS             32.00        9  
  2     1020     Eric Fors                27  CHMS             32.61        7  
 
Men 200  Back 
  1     1162     Abraham Solano           28  CHMS           2:26.90        9  
  2     1073     Brad Schmied             26  CHMS           2:41.64        7  
 
Men 50  Breast 
  1     1117     Eric J. Davis            27  AMAM             34.34        9  
  2     1020     Eric Fors                27  CHMS             34.93        7  
  3     1073     Brad Schmied             26  CHMS             38.07        6  
  4     1150     William F. Polk          29  CHMS             38.71        5  
  5     1094     Paul Widman              25  CHMS             38.78        4  
 
Men 100  Breast 
  1     1117     Eric J. Davis            27  AMAM           1:18.80        9  
  2     1154     Christophe Rushman       27  GOST           1:21.98        7  
  3     1020     Eric Fors                27  CHMS           1:22.84        6  
  4     1150     William F. Polk          29  CHMS           1:31.40        5  
 
Men 200  Breast 
  1     1117     Eric J. Davis            27  AMAM           2:57.55        9  
  2     1154     Christophe Rushman       27  GOST           3:05.58        7  
 
Men 50  Fly 
  1     1020     Eric Fors                27  CHMS             27.53        9  
  2     1094     Paul Widman              25  CHMS             29.07        7  
  3     1074     Kevin J. Scott           28  UNAT             29.25        6  
  4     1115     Chad Cummins             25  LAKE             29.67        5  
  5     1073     Brad Schmied             26  CHMS             30.97        4  
  6     1150     William F. Polk          29  CHMS             32.38        3  
 
Men 100  Fly 
  1     1162     Abraham Solano           28  CHMS           1:02.97        9  
  2     1115     Chad Cummins             25  LAKE           1:05.55        7  
  3     1114     Brian Cunningham         25  IM             1:06.12        6  
 
Men 200  Fly 
  1     1162     Abraham Solano           28  CHMS           2:22.61        9  
  2     1115     Chad Cummins             25  LAKE           2:30.89        7  
  3     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT           3:41.70        6  
 
Men 200  IM
  1     1085     Todd Radel               25  GOST           2:29.48        9  
  2     1115     Chad Cummins             25  LAKE           2:30.37        7  
  3     1114     Brian Cunningham         25  IM             2:33.22        6  
  4     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT           3:21.72        5  
 
Men 400  IM
  1     1085     Todd Radel               25  GOST           5:27.77        9  
  2     1094     Paul Widman              25  CHMS           6:19.17        7  
  3     1067     Andrew M. Perry          29  GCMT           7:25.99        6  
 
---  Ages 30 Through 34 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1146     Michael Neal             34  CHMS             26.43        9  
  2     1035     Jeff Hogg                33  CHMS             26.60        7  
  3     1051     Jim Luebbe               31  LAKE             27.40        6  
  4     1100     David Ackermann          32  IM               27.87        5  
  5     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS             36.53        4  
 
Men 100  Free 
  1     1051     Jim Luebbe               31  LAKE           1:01.59        9  
  2     1093     Ken Weingard             30  IM             1:09.92        7  
  3     1142     John Mandrola            34  LAKE           1:18.10        6  
  4     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS           1:23.21        5  
 
Men 200  Free 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE           2:09.06        9  
  2     1035     Jeff Hogg                33  CHMS           2:18.36        7  
  3     1051     Jim Luebbe               31  LAKE           2:31.62        6  
  4     1142     John Mandrola            34  LAKE           3:00.45        5  
 
Men 400  Free 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE           4:41.78        9  
  2     1100     David Ackermann          32  IM             5:01.11        7  
  3     1035     Jeff Hogg                33  CHMS           5:01.62        6  
  4     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS           7:09.07        5  
 
Mixed 800  Free 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE          10:15.07        -  
  2     1144     Thomas McCullough        34  WILD          13:50.11        -  
  3     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS          16:10.90        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE          18:58.92        9  
  2     1144     Thomas McCullough        34  WILD          26:14.26        7  
  3     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS          30:01.16        6  
 
Men 50  Back 
  1     1187     Mark Peiser              32  IM               46.83        9  
  2     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS           1:04.51        7  
  -     1093     Ken Weingard             30  IM                 DQ         -  
 
Men 200  Back 
  1     1146     Michael Neal             34  CHMS           2:39.55        9  
 
Men 50  Breast 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE             34.57        9  
  2     1051     Jim Luebbe               31  LAKE             36.74        7  
  3     1093     Ken Weingard             30  IM               36.91        6  
  4     1035     Jeff Hogg                33  CHMS             39.96        5  
  5     1064     Joseph Nastasi           34  CHMS           1:11.14        4  
 
Men 100  Breast 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE           1:13.91        9  
  2     1146     Michael Neal             34  CHMS           1:19.68        7  
  3     1051     Jim Luebbe               31  LAKE           1:28.69        6  
 
Men 200  Breast 
  1     1058     Dale Mercker             31  LAKE           2:41.74        9  
  2     1093     Ken Weingard             30  IM             3:09.16        7  
 
Men 50  Fly 
  1     1035     Jeff Hogg                33  CHMS             29.40        9  
  2     1100     David Ackermann          32  IM               29.83        7  
  3     1051     Jim Luebbe               31  LAKE             31.11        6  
 
Men 100  Fly 
  1     1146     Michael Neal             34  CHMS           1:09.11        9  
  2     1100     David Ackermann          32  IM             1:09.17        7  
 
Men 200  Fly 
  1     1187     Mark Peiser              32  IM             3:42.99        9  
 
Men 200  IM
  1     1146     Michael Neal             34  CHMS           2:28.72        9  
  2     1035     Jeff Hogg                33  CHMS           2:41.16        7  
  3     1187     Mark Peiser              32  IM             3:31.96        6  
  4     1142     John Mandrola            34  LAKE           3:38.64        5  
 
Men 400  IM
  1     1146     Michael Neal             34  CHMS           5:24.31        9  
 
---  Ages 35 Through 39 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1164     Norman Schippert         35  CHMS             26.70        9  
  2     1072     Matthew A. Painter       39  WILD             27.49        7  
  3     1149     Tab Quisenberry          38  UNAT             28.56        6  
  4     1109     David Buttery            39  LAKE             28.67        5  
  5     1030     John R. Gleason          38  LAKE             28.69        4  
  6     1107     Sam Blythe               39  LAKE             29.41        3  
  7     1141     Scott Liu                36  CHMS             29.43        2  
  8     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE             29.89        1  
 
Men 100  Free 
  1     1127     Tom Hammergren           37  GOST           1:00.46        9  
  2     1091     John Voorhees            39  CHMS           1:00.72        7  
  3     1164     Norman Schippert         35  CHMS           1:01.74        6  
  4     1129     William M. Hofacre       36  GOST           1:10.22        5  
  5     1049     Jim Lewis                39  GRIN           1:10.75        4  
 
Men 200  Free 
  1     1072     Matthew A. Painter       39  WILD           2:18.13        9  
  2     1091     John Voorhees            39  CHMS           2:18.84        7  
  3     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE           2:19.03        6  
  4     1135     Michael Johmann          36  CHMS           2:25.96        5  
  5     1050     Mike Lewis               37  GRIN           2:27.35        4  
  6     1129     William M. Hofacre       36  GOST           2:28.89        3  
  7     1049     Jim Lewis                39  GRIN           2:48.16        2  
 
Men 400  Free 
  1     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE           4:56.37        9  
  2     1091     John Voorhees            39  CHMS           5:03.55        7  
  3     1072     Matthew A. Painter       39  WILD           5:05.85        6  
  4     1135     Michael Johmann          36  CHMS           5:07.70        5  
  5     1030     John R. Gleason          38  LAKE           5:16.17        4  
 
Mixed 800  Free 
  1     1050     Mike Lewis               37  GRIN          10:49.98        -  
  2     1072     Matthew A. Painter       39  WILD          11:16.05        -  
  3     1158     Thomas Scully            38  WILD          14:24.40        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1050     Mike Lewis               37  GRIN          20:33.13        9  
  2     1072     Matthew A. Painter       39  WILD          21:21.58        7  
  3     1158     Thomas Scully            38  WILD          27:17.91        6  
 
Men 50  Back 
  1     1135     Michael Johmann          36  CHMS             34.88        9  
  2     1107     Sam Blythe               39  LAKE             36.31        7  
 
Men 100  Back 
  1     1072     Matthew A. Painter       39  WILD           1:11.29        9  
  2     1135     Michael Johmann          36  CHMS           1:17.12        7  
  3     1129     William M. Hofacre       36  GOST           1:28.73        6  
 
Men 200  Back 
  1     1072     Matthew A. Painter       39  WILD           2:36.73        9  
  2     1030     John R. Gleason          38  LAKE           2:42.63        7  
  3     1135     Michael Johmann          36  CHMS           2:49.17        6  
 
Men 50  Breast 
  1     1127     Tom Hammergren           37  GOST             36.06        9  
  2     1091     John Voorhees            39  CHMS             36.17        7  
  3     1141     Scott Liu                36  CHMS             38.74        6  
  4     1107     Sam Blythe               39  LAKE             39.99        5  
 
Men 100  Breast 
  1     1091     John Voorhees            39  CHMS           1:19.78        9  
  2     1141     Scott Liu                36  CHMS           1:25.77        7  
 
Men 200  Breast 
  1     1141     Scott Liu                36  CHMS           3:16.03        9  
 
Men 50  Fly 
  1     1164     Norman Schippert         35  CHMS             27.79        9  
  2     1091     John Voorhees            39  CHMS             29.83        7  
  3     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE             29.87        6  
  4     1107     Sam Blythe               39  LAKE             30.58        5  
  5     1141     Scott Liu                36  CHMS             32.54        4  
  6     1129     William M. Hofacre       36  GOST             33.37        3  
 
Men 100  Fly 
  1     1164     Norman Schippert         35  CHMS           1:03.97        9  
  2     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE           1:05.84        7  
  3     1141     Scott Liu                36  CHMS           1:15.48        6  
  4     1050     Mike Lewis               37  GRIN           1:17.65        5  
  5     1049     Jim Lewis                39  GRIN           1:20.32        4  
 
Men 200  IM
  1     1108     Kirk W. Buese            38  LAKE           2:35.34        9  
  2     1127     Tom Hammergren           37  GOST           2:37.39        7  
  3     1135     Michael Johmann          36  CHMS           2:47.64        6  
  4     1049     Jim Lewis                39  GRIN           3:11.60        5  
 
Men 400  IM
  1     1050     Mike Lewis               37  GRIN           6:06.23        9  
 
---  Ages 40 Through 44 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1087     Bryan Reed               42  WILD             27.42        9  
  2     1002     Boyd E. Black            41  IM               28.80        7  
  3     1159     Kevin Scarborough        43  LAKE             29.15        6  
  4     1181     Charles Miesner          43  LAKE             29.46        5  
  5     1137     Jim Knox                 43  CHMS             32.44        4  
  6     1098     Larry Wolfberg           41  IM               39.45        3  
 
Men 100  Free 
  1     1087     Bryan Reed               42  WILD           1:01.32        9  
  2     1159     Kevin Scarborough        43  LAKE           1:03.93        7  
  3     1002     Boyd E. Black            41  IM             1:04.84        6  
  4     1140     Chuck Lambert            41  LAKE           1:05.31        5  
  5     1138     Larry Kress              43  DMS            1:05.64        4  
  6     1090     George Vieth             42  CHMS           1:09.18        3  
  7     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS           1:29.45        2  
 
Men 200  Free 
  1     1027     Jim Grubbs               43  CHMS           2:25.20        9  
  2     1159     Kevin Scarborough        43  LAKE           2:26.34        7  
  3     1002     Boyd E. Black            41  IM             2:27.72        6  
  4     1048     Michael Lemke            41  CHMS           2:29.22        5  
  5     1140     Chuck Lambert            41  LAKE           2:29.49        4  
  6     1133     David Jackson            41  LOUY           2:43.55        3  
  7     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS           3:18.59        2  
  8     1098     Larry Wolfberg           41  IM             3:52.53        1  
 
Men 400  Free 
  1     1027     Jim Grubbs               43  CHMS           5:00.52        9  
  2     1059     Jimbo Martin             40  LAKE           5:20.89        7  
  3     1181     Charles Miesner          43  LAKE           5:41.44        6  
  4     1133     David Jackson            41  LOUY           6:05.71        5  
  5     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS           6:58.86        4  
 
Mixed 800  Free 
  1     1059     Jimbo Martin             40  LAKE          11:11.74        -  
  2     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS          14:44.87        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1059     Jimbo Martin             40  LAKE          21:20.93        9  
  2     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS          27:49.27        7  
 
Men 50  Back 
  1     1002     Boyd E. Black            41  IM               35.03        9  
  2     1140     Chuck Lambert            41  LAKE             37.20        7  
  3     1133     David Jackson            41  LOUY             37.32        6  
  4     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE             40.41        5  
  5     1103     Steve M. Auden           42  LAKE             41.38        4  
 
Men 100  Back 
  1     1002     Boyd E. Black            41  IM             1:15.65        9  
  2     1140     Chuck Lambert            41  LAKE           1:18.90        7  
  3     1181     Charles Miesner          43  LAKE           1:20.03        6  
  4     1133     David Jackson            41  LOUY           1:24.14        5  
  5     1103     Steve M. Auden           42  LAKE           1:32.75        4  
  6     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS           2:00.23        3  
  7     1098     Larry Wolfberg           41  IM             2:27.00        2  
 
Men 200  Back 
  1     1002     Boyd E. Black            41  IM             2:48.83        9  
  2     1140     Chuck Lambert            41  LAKE           2:53.67        7  
  3     1133     David Jackson            41  LOUY           3:08.79        6  
  4     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE           3:20.77        5  
  5     1080     Mark Stambaugh           43  CHMS           4:10.33        4  
 
Men 50  Breast 
  1     1138     Larry Kress              43  DMS              36.00        9  
  2     1087     Bryan Reed               42  WILD             38.12        7  
  3     1048     Michael Lemke            41  CHMS             42.62        6  
  4     1103     Steve M. Auden           42  LAKE             43.48        5  
  5     1098     Larry Wolfberg           41  IM               44.29        4  
 
Men 100  Breast 
  1     1059     Jimbo Martin             40  LAKE           1:30.99        9  
  2     1140     Chuck Lambert            41  LAKE           1:31.82        7  
  3     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE           1:35.68        6  
  4     1098     Larry Wolfberg           41  IM             1:38.59        5  
 
Men 200  Breast 
  1     1138     Larry Kress              43  DMS            3:06.23        9  
  2     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE           3:28.82        7  
  3     1103     Steve M. Auden           42  LAKE           3:39.75        6  
 
Men 50  Fly 
  1     1087     Bryan Reed               42  WILD             29.74        9  
  2     1181     Charles Miesner          43  LAKE             30.16        7  
  3     1027     Jim Grubbs               43  CHMS             30.41        6  
  4     1159     Kevin Scarborough        43  LAKE             31.54        5  
  5     1048     Michael Lemke            41  CHMS             31.74        4  
  6     1090     George Vieth             42  CHMS             31.98        3  
  7     1133     David Jackson            41  LOUY             37.24        2  
  8     1098     Larry Wolfberg           41  IM               48.54        1  
 
Men 100  Fly 
  1     1027     Jim Grubbs               43  CHMS           1:07.90        9  
  2     1048     Michael Lemke            41  CHMS           1:09.56        7  
  3     1181     Charles Miesner          43  LAKE           1:10.21        6  
  4     1090     George Vieth             42  CHMS           1:18.51        5  
 
Men 200  Fly 
  1     1048     Michael Lemke            41  CHMS           2:42.60        9  
  2     1059     Jimbo Martin             40  LAKE           3:27.77        7  
 
Men 200  IM
  1     1027     Jim Grubbs               43  CHMS           2:39.08        9  
  2     1138     Larry Kress              43  DMS            2:47.91        7  
  3     1059     Jimbo Martin             40  LAKE           2:54.03        6  
  4     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE           3:37.05        5  
 
Men 400  IM
  1     1027     Jim Grubbs               43  CHMS           5:58.22        9  
  2     1059     Jimbo Martin             40  LAKE           6:20.65        7  
  3     1066     Adrian J. Pellegrini     40  LAKE           6:47.06        6  
 
---  Ages 45 Through 49 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1170     Steve Waterfill          47  CHMS             29.57        9  
  2     1012     Charles Carter           46  LAKE             30.04        7  
  3     1147     John Nolan               49  LAKE             30.28        6  
  4     1013     Carlton Arnold           45  LOUY             32.31        5  
  5     1026     Tom Grant                47  LAKE             32.65        4  
  6     1176     Charley Wade             45  WILD             33.79        3  
  7     1005     Rick Blondell            45  LAKE             34.10        2  
 
Men 100  Free 
  1     1147     John Nolan               49  LAKE           1:05.38        9  
 
Men 200  Free 
  1     1124     Jim Fox                  45  GRIN           2:23.76        9  
  2     1147     John Nolan               49  LAKE           2:27.06        7  
  3     1056     Thomas Mester            47  CHMS           2:39.97        6  
  4     1012     Charles Carter           46  LAKE           2:42.53        5  
  5     1005     Rick Blondell            45  LAKE           2:57.26        4  
  6     1176     Charley Wade             45  WILD           2:57.90        3  
  7     1175     William Wittig           48  LAKE           3:56.13        2  
 
Men 400  Free 
  1     1147     John Nolan               49  LAKE           5:17.84        9  
  2     1056     Thomas Mester            47  CHMS           5:31.46        7  
  3     1167     William Tingley          48  LAKE           5:39.81        6  
  4     1012     Charles Carter           46  LAKE           6:04.13        5  
  5     1176     Charley Wade             45  WILD           6:22.29        4  
  6     1005     Rick Blondell            45  LAKE           6:26.95        3  
  7     1061     Allen Marcum             48  WILD           7:05.73        2  
 
Mixed 800  Free 
  1     1056     Thomas Mester            47  CHMS          11:21.37        -  
  2     1026     Tom Grant                47  LAKE          13:38.56        -  
  3     1175     William Wittig           48  LAKE          18:10.20        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1056     Thomas Mester            47  CHMS          21:27.78        9  
  2     1026     Tom Grant                47  LAKE          25:37.67        7  
  3     1175     William Wittig           48  LAKE          32:04.08        6  
 
Men 50  Back 
  1     1167     William Tingley          48  LAKE             34.75        9  
  2     1026     Tom Grant                47  LAKE             41.10        7  
 
Men 100  Back 
  1     1167     William Tingley          48  LAKE           1:14.24        9  
  2     1124     Jim Fox                  45  GRIN           1:25.92        7  
  3     1026     Tom Grant                47  LAKE           1:30.84        6  
 
Men 200  Back 
  1     1167     William Tingley          48  LAKE           2:47.64        9  
  2     1026     Tom Grant                47  LAKE           3:25.38        7  
  3     1061     Allen Marcum             48  WILD           3:42.83        6  
 
Men 50  Breast 
  1     1170     Steve Waterfill          47  CHMS             36.75        9  
  2     1167     William Tingley          48  LAKE             40.67        7  
  3     1061     Allen Marcum             48  WILD             41.61        6  
  -     1005     Rick Blondell            45  LAKE               DQ         -  
 
Men 100  Breast 
  1     1124     Jim Fox                  45  GRIN           1:26.11        9  
  2     1170     Steve Waterfill          47  CHMS           1:33.08        7  
  3     1056     Thomas Mester            47  CHMS           1:35.62        6  
  4     1167     William Tingley          48  LAKE           1:37.37        5  
  5     1061     Allen Marcum             48  WILD           1:39.60        4  
 
Men 200  Breast 
  1     1061     Allen Marcum             48  WILD           3:41.54        9  
 
Men 50  Fly 
  1     1013     Carlton Arnold           45  LOUY             32.52        9  
  2     1012     Charles Carter           46  LAKE             33.16        7  
  3     1147     John Nolan               49  LAKE             33.33        6  
  4     1056     Thomas Mester            47  CHMS             33.91        5  
  5     1005     Rick Blondell            45  LAKE             39.85        4  
 
Men 100  Fly 
  1     1124     Jim Fox                  45  GRIN           1:13.31        9  
  2     1013     Carlton Arnold           45  LOUY           1:14.05        7  
 
Men 200  Fly 
  1     1013     Carlton Arnold           45  LOUY           2:57.74        9  
  2     1124     Jim Fox                  45  GRIN           3:04.37        7  
 
Men 200  IM
  1     1124     Jim Fox                  45  GRIN           2:48.28        9  
  2     1012     Charles Carter           46  LAKE           3:02.26        7  
  3     1176     Charley Wade             45  WILD           3:09.46        6  
  4     1061     Allen Marcum             48  WILD           3:32.10        5  
 
Men 400  IM
  1     1056     Thomas Mester            47  CHMS           6:24.62        9  
  2     1012     Charles Carter           46  LAKE           6:48.48        7  
  3     1176     Charley Wade             45  WILD           7:00.13        6  
  4     1013     Carlton Arnold           45  LOUY           7:20.66        5  
  5     1005     Rick Blondell            45  LAKE           7:34.62        4  
 
---  Ages 50 Through 54 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1121     Thomas M. Finnegan       52  LAKE             30.54        9  
  2     1057     Eric R. Miller           51  VMST             30.58        7  
  3     1075     E. Norman Scott          53  CHMS             31.19        6  
  4     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE             31.36        5  
  5     1029     James Goodwin            51  LAKE             32.17        4  
  6     1031     Russ Goodwin             53  MWCM             35.73        3  
  7     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE             36.92        2  
  8     1168     Woody Turrentine         50  LAKE             39.74        1  
 
Men 100  Free 
  1     1086     Randy Simons             50  GOST           1:04.15        9  
  2     1183     Dennis Hamilton          51  WILD           1:07.17        7  
  3     1057     Eric R. Miller           51  VMST           1:10.17        6  
  4     1046     Larry Keaton             54  LAKE           1:10.61        5  
  5     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE           1:12.72        4  
  6     1036     Larry Hunt               51  CHMS           1:16.03        3  
  7     1031     Russ Goodwin             53  MWCM           1:19.67        2  
  8     1110     Joe Byrne                52  WKGG           1:24.92        1  
  9     1168     Woody Turrentine         50  LAKE           1:27.46        -  
 
Men 200  Free 
  1     1086     Randy Simons             50  GOST           2:25.35        9  
  2     1183     Dennis Hamilton          51  WILD           2:40.46        7  
  3     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE           2:46.06        6  
  4     1046     Larry Keaton             54  LAKE           2:52.02        5  
  5     1031     Russ Goodwin             53  MWCM           3:02.01        4  
  6     1168     Woody Turrentine         50  LAKE           3:11.01        3  
  7     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS           3:20.37        2  
  8     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE           3:26.82        1  
 
Men 400  Free 
  1     1025     John M. Graham           52  CHMS           5:39.45        9  
  2     1045     Donald J. Kroeger        54  MICH           5:42.43        7  
  3     1075     E. Norman Scott          53  CHMS           5:59.02        6  
  4     1029     James Goodwin            51  LAKE           6:07.24        5  
  5     1036     Larry Hunt               51  CHMS           6:13.90        4  
  6     1168     Woody Turrentine         50  LAKE           6:31.22        3  
  7     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS           7:06.53        2  
  8     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE           7:24.85        1  
 
Mixed 800  Free 
  1     1025     John M. Graham           52  CHMS          11:54.95        -  
  2     1046     Larry Keaton             54  LAKE          12:42.23        -  
  3     1121     Thomas M. Finnegan       52  LAKE          13:13.04        -  
  4     1029     James Goodwin            51  LAKE          13:13.33        -  
  5     1168     Woody Turrentine         50  LAKE          13:49.77        -  
  6     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE          15:31.87        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1025     John M. Graham           52  CHMS          22:28.17        9  
  2     1046     Larry Keaton             54  LAKE          24:25.03        7  
  3     1121     Thomas M. Finnegan       52  LAKE          24:49.26        6  
  4     1029     James Goodwin            51  LAKE          24:49.85        5  
  5     1168     Woody Turrentine         50  LAKE          25:44.98        4  
  6     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE          29:02.10        3  
 
Men 50  Back 
  1     1121     Thomas M. Finnegan       52  LAKE             35.96        9  
  2     1086     Randy Simons             50  GOST             38.15        7  
  3     1057     Eric R. Miller           51  VMST             39.64        6  
  4     1045     Donald J. Kroeger        54  MICH             43.28        5  
  5     1029     James Goodwin            51  LAKE             43.49        4  
  6     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS             43.76        3  
  7     1046     Larry Keaton             54  LAKE             44.11        2  
  8     1083     Bill Sturm               54  WILD             45.78        1  
  9     1110     Joe Byrne                52  WKGG             47.29        -  
 
Men 100  Back 
  1     1057     Eric R. Miller           51  VMST           1:27.68        9  
  2     1045     Donald J. Kroeger        54  MICH           1:37.11        7  
  3     1083     Bill Sturm               54  WILD           1:43.52        6  
  4     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS           1:51.05        5  
 
Men 200  Back 
  1     1075     E. Norman Scott          53  CHMS           3:18.58        9  
  2     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE           3:20.40        7  
 
Men 50  Breast 
  1     1036     Larry Hunt               51  CHMS             39.23        9  
  2     1045     Donald J. Kroeger        54  MICH             44.65        7  
  3     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS             44.77        6  
  4     1083     Bill Sturm               54  WILD             45.24        5  
  5     1031     Russ Goodwin             53  MWCM             46.26        4  
  6     1046     Larry Keaton             54  LAKE             49.83        3  
  7     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE             52.36        2  
 
Men 100  Breast 
  1     1036     Larry Hunt               51  CHMS           1:32.76        9  
  2     1008     Norvin Jr Casper         51  CHMS           1:46.27        7  
 
Men 200  Breast 
  1     1036     Larry Hunt               51  CHMS           3:24.69        9  
  2     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE           3:30.58        7  
 
Men 50  Fly 
  1     1086     Randy Simons             50  GOST             30.10        9  
  2     1183     Dennis Hamilton          51  WILD             30.74        7  
  3     1057     Eric R. Miller           51  VMST             33.92        6  
  4     1029     James Goodwin            51  LAKE             34.81        5  
  5     1083     Bill Sturm               54  WILD             42.38        4  
  6     1031     Russ Goodwin             53  MWCM             43.01        3  
  7     1045     Donald J. Kroeger        54  MICH             43.12        2  
  8     1015     Randall R. Dufour        51  LAKE             43.14        1  
 
Men 100  Fly 
  1     1025     John M. Graham           52  CHMS           1:19.57        9  
 
Men 200  IM
  1     1025     John M. Graham           52  CHMS           3:06.29        9  
  2     1036     Larry Hunt               51  CHMS           3:06.37        7  
  -     1172     Theodore M Wathen        51  LAKE               DQ         -  
  -     1168     Woody Turrentine         50  LAKE               DQ         -  
 
Men 400  IM
  -     1025     John M. Graham           52  CHMS               DQ         -  
 
---  Ages 55 Through 59 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD             32.07        9  
  2     1148     Martin O'Toole           58  LAKE             36.46        7  
  3     1084     Richard V. Scheu         57  LAKE             38.48        6  
  4     1040     Ralph Johanson           58  CHMS             40.95        5  
 
Men 100  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD           1:12.89        9  
  2     1148     Martin O'Toole           58  LAKE           1:22.93        7  
  3     1084     Richard V. Scheu         57  LAKE           1:24.07        6  
 
Men 200  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD           2:47.86        9  
  2     1084     Richard V. Scheu         57  LAKE           3:11.61        7  
 
Men 400  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD           5:40.31        9  
  2     1084     Richard V. Scheu         57  LAKE           6:56.61        7  
 
Mixed 800  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD          11:45.46        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD          22:09.32        9  
 
Men 50  Back 
  1     1040     Ralph Johanson           58  CHMS             52.01        9  
 
Men 200  Back 
  1     1040     Ralph Johanson           58  CHMS           3:57.01        9  
 
Men 50  Breast 
  1     1040     Ralph Johanson           58  CHMS             42.85        9  
  2     1148     Martin O'Toole           58  LAKE             44.53        7  
 
Men 100  Breast 
  1     1040     Ralph Johanson           58  CHMS           1:38.78        9  
  2     1148     Martin O'Toole           58  LAKE           1:46.31        7  
 
Men 200  Breast 
  1     1040     Ralph Johanson           58  CHMS           3:42.41        9  
  2     1148     Martin O'Toole           58  LAKE           3:55.55        7  
 
Men 50  Fly 
  1     1088     Robert Tesch             57  WILD             33.80        9  
  2     1084     Richard V. Scheu         57  LAKE             46.92        7  
 
---  Ages 60 Through 64 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1143     Frank McVey              63  WILD             55.69        9  
 
Men 100  Free 
  1     1143     Frank McVey              63  WILD           2:07.45        9  
 
Men 400  Free 
  1     1143     Frank McVey              63  WILD           9:45.72        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1011     Dick Chisholm            63  GOST          14:16.43        -  
  2     1143     Frank McVey              63  WILD          20:38.38        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1011     Dick Chisholm            63  GOST          26:45.27        9  
  2     1143     Frank McVey              63  WILD          38:42.86        7  
 
Men 50  Back 
  1     1101     Robert W. Adams          60  WKGG             42.22        9  
 
Men 100  Back 
  1     1101     Robert W. Adams          60  WKGG           1:35.39        9  
 
Men 200  Back 
  1     1101     Robert W. Adams          60  WKGG           3:32.45        9  
 
Men 50  Breast 
  1     1101     Robert W. Adams          60  WKGG             50.43        9  
 
Men 100  Breast 
  1     1101     Robert W. Adams          60  WKGG           1:53.43        9  
 
---  Ages 70 Through 74 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM             34.82        9  
  2     1018     Matthew Flanagan         72  WILD             38.21        7  
 
Men 100  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM           1:22.32        9  
 
Men 200  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM           3:08.20        9  
 
Men 400  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM           7:10.40        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM          15:26.32        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1003     Robert S. Blake          73  SLAM          28:49.66        9  
 
Men 50  Back 
  1     1018     Matthew Flanagan         72  WILD             45.05        9  
 
Men 100  Back 
  1     1018     Matthew Flanagan         72  WILD           1:44.10        9  
 
Men 50  Breast 
  1     1018     Matthew Flanagan         72  WILD             44.96        9  
 
Men 100  Breast 
  1     1018     Matthew Flanagan         72  WILD           1:49.76        9  
 
Men 50  Fly 
  1     1018     Matthew Flanagan         72  WILD             41.02        9  
 
---  Ages 80 Through 84 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 100  Free 
  1     1174     Gary Weisenthal          84  LAKE           2:15.46        9  
 
Mixed 800  Free 
  1     1174     Gary Weisenthal          84  LAKE          19:55.69        -  
 
Mixed 1500  Free 
  1     1174     Gary Weisenthal          84  LAKE          36:45.56        9  
 
Men 50  Back 
  1     1174     Gary Weisenthal          84  LAKE             58.20        9  
 
---  Ages 85 Through 89 --- 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  Free 
  1     1053     Dave Malbrough           85  UNAT           4:27.16        9  
 
Men 400  Free 
  1     1053     Dave Malbrough           85  UNAT          10:00.78        9  
 
Men 50  Back 
  1     1053     Dave Malbrough           85  UNAT             59.63        9  
 
Men 100  Back 
  1     1053     Dave Malbrough           85  UNAT           2:08.10        9  
 



RELAYS


---  Ages 76 Through 99 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3084     CHMS   W-76                  CHMS           2:15.41       18  
 Jennifer Kroh-19   BERETTA BADER  -25 Emilee Causey-19   Julie Howard-24      
 
Women 200  R-Medley 
  1     3044     CHMS   W-76                  CHMS           2:31.79       18  
 Emilee Causey-19   Diane Allen-20     Jennifer Kroh-19   Kasie Hennessey-19   
 
---  Ages 100 Through 119 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3083     CHMS   W-100                 CHMS           2:16.18       18  
 Bridget Nastasi-31 Kristi L Berg-24   Donna Johnson-30   Beth Blincoe-27      
 
Women 200  R-Medley 
  1     3045     CHMS   W-100                 CHMS           2:35.28       18  
 BERETTA BADER  -25 Julie Howard-24    Beth Blincoe-27    M. Phillips-24       
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3031     Lakeside Masters   W-120     LAKE           2:14.33       18  
 C. Donnelly-36     P. Haeberlin-34    Bobbi Sipes-31     Lucy Shearn-30       
  2     3081     LOUY   W-120                 LOUY           2:35.93       14  
 G. Gillim-44       Angelyn Rudd-25    Sallie Dilaura-40  Tracy Gillilan-27    
 
Women 200  R-Medley 
  1     3001     Lakeside Masters   W-120     LAKE           2:32.74       18  
 C. Donnelly-36     Lucy Shearn-30     P. Haeberlin-34    Bobbi Sipes-31       
  2     3046     CHMS A W-120                 CHMS           2:36.13       14  
 Donna Johnson-30   C. Klingenfus-27   Bridget Nastasi-31 Angela Fox-32        
  3     3047     CHMS B W-120                 CHMS           2:46.28       12  
 Deb Peterson-43    Bobbi Heidorf-35   J. Michell Ward-29 Janet Zeller-35      
  4     3041     Wildcat Masters   W-120      WILD           2:58.95       10  
 Jan Howell-26      Meg Smath-41       Sarajane Doty-42   Janice Kregor-42     
  5     3061     LOUY   W-120                 LOUY           3:02.56        8  
 Amy Jordan-39      Tracy Gillilan-27  Sallie Dilaura-40  Polly Blakemore-31   
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3032     Lakeside Masters A W-160     LAKE           2:06.27       18  
 Amy L. Pope-37     Pam Martin-40      Melinda Schmitt-39 WRIGHT-BELKNAP -47   
  2     3085     Wildcat Masters   W-160      WILD           2:36.74       14  
 Meg Smath-41       Janice Kregor-42   Gail O'Malley-43   Sarajane Doty-42     
  3     3034     Lakeside Masters B W-160     LAKE           2:37.38       12  
 Marisa J. Ford-38  Wendy Medley-44    Debbie Utz-45      Patsy Kaelin-47      
  4     3082     CHMS   W-160                 CHMS           2:45.18       10  
 C. Klingenfus-27   Kathleen W York-62 Deb Peterson-43    Janet Zeller-35      
 
Women 200  R-Medley 
  1     3002     Lakeside Masters A W-160     LAKE           2:19.87       18  
 Amy L. Pope-37     WRIGHT-BELKNAP -47 Pam Martin-40      Melinda Schmitt-39   
  2     3060     Wildcat Masters   W-160      WILD           3:58.64       14  
 J. McGuire-66      Gail O'Malley-43   Marcy Casey-34     Cindy Todd-55        
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Medley 
  1     3003     Lakeside Masters   W-200     LAKE           3:30.09       18  
 Gail Kamenish-37   Sue Jewell-55      Wendy Medley-44    Joyce L. Voit-63     
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Women 200  R-Free 
  1     3033     Lakeside Masters   W-240     LAKE           3:07.98       18  
 Carol Ferguson-66  M. Mullins-67      Sue Jewell-55      M. Haragan-64        
 
Women 200  R-Medley 
  1     3004     Lakeside Masters   W-240     LAKE           3:12.00       18  
 M. Mullins-67      Carol Ferguson-66  Debbie Utz-45      M. Haragan-64        
 
---  Ages 100 Through 119 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3091     CHMS   M-100                 CHMS           1:49.56       18  
 Brad Schmied-26    William F. Polk-29 Steve Brigance-23  Eric Fors-27         
 
Men 200  R-Medley 
  1     3048     CHMS   M-100                 CHMS           1:57.95       18  
 Brad Schmied-26    Abraham Solano-28  Jeff Hogg-33       Paul Widman-25       
  2     3062     DMS   M-100                  DMS            2:04.04       14  
 Chuck Greenwell-21 Patrick Bever-21   Jeremy McGrew-25   Larry Kress-43       
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3090     CHMS A M-120                 CHMS           1:45.32       18  
 Jeff Hogg-33       Abraham Solano-28  Paul Widman-25     N. Schippert-35      
  2     3035     Lakeside Masters   M-120     LAKE           1:50.77       14  
 Jim Luebbe-31      Chad Cummins-25    Dale Mercker-31    Kirk W. Buese-38     
  3     3089     CHMS B M-120                 CHMS           2:07.06       12  
 Michael Lemke-41   Joseph Nastasi-34  Michael Johmann-36 Scott Liu-36         
 
Men 200  R-Medley 
  1     3049     CHMS A M-120                 CHMS           2:03.00       18  
 N. Schippert-35    John Voorhees-39   Jim Grubbs-43      Michael Neal-34      
  2     3006     Lakeside Masters   M-120     LAKE           2:05.94       14  
 Sam Blythe-39      Dale Mercker-31    Chad Cummins-25    Jim Luebbe-31        
  3     3050     CHMS B M-120                 CHMS           2:08.80       12  
 Michael Johmann-36 Scott Liu-36       Steve Brigance-23  Eric Fors-27         
  4     3043     Wildcat Masters   M-120      WILD           2:14.11       10  
 M. Painter-39      Allen Marcum-48    Bryan Reed-42      Chad Riegle-23       
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3088     CHMS A M-160                 CHMS           1:50.05       18  
 Michael Neal-34    John Voorhees-39   Steve Waterfill-47 Jim Grubbs-43        
  2     3093     Wildcat Masters   M-160      WILD           1:53.49       14  
 Chad Riegle-23     M. Painter-39      Robert Tesch-57    Bryan Reed-42        
  3     3036     Lakeside Masters A M-160     LAKE           1:54.34       12  
 Sam Blythe-39      John R. Gleason-38 Jimbo Martin-40    K. Scarborough-43    
  4     3038     Lakeside Masters B M-160     LAKE           1:59.63       10  
 David Buttery-39   Chuck Lambert-41   A. Pellegrini-40   Charles Carter-46    
  5     3087     CHMS B M-160                 CHMS           2:27.29        8  
 N. Casper-51       Ralph Johanson-58  Mark Stambaugh-43  Jim Knox-43          
  -     3040     Lakeside Masters C M-160     LAKE               DQ         -  
 Steve M. Auden-42  Rick Blondell-45   R. Dufour-51       Tom Grant-47         
 
Men 200  R-Medley 
  1     3007     Lakeside Masters A M-160     LAKE           2:15.12       18  
 Chuck Lambert-41   Kirk W. Buese-38   Jimbo Martin-40    K. Scarborough-43    
  2     3010     Lakeside Masters B M-160     LAKE           2:36.00       14  
 Tom Grant-47       Charles Carter-46  Rick Blondell-45   Steve M. Auden-42    
  3     3051     CHMS   M-160                 CHMS           2:40.63       12  
 Mark Stambaugh-43  Thomas Mester-47   Michael Lemke-41   George Vieth-42      
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Free 
  1     3037     Lakeside Masters A M-200     LAKE           2:02.93       18  
 John Nolan-49      T. Finnegan-52     James Goodwin-51   William Tingley-48   
  2     3086     CHMS   M-200                 CHMS           2:06.78       14  
 Larry Hunt-51      Thomas Mester-47   E. Norman Scott-53 John M. Graham-52    
  3     3039     Lakeside Masters B M-200     LAKE           2:11.28       12  
 Martin O'Toole-58  T. Wathen-51       R. Scheu-57        Charles Miesner-43   
  4     3092     Wildcat Masters   M-200      WILD           2:51.07       10  
 Charley Wade-45    Allen Marcum-48    M. Flanagan-72     Frank McVey-63       
 
Men 200  R-Medley 
  1     3008     Lakeside Masters A M-200     LAKE           2:16.93       18  
 William Tingley-48 James Goodwin-51   John Nolan-49      T. Finnegan-52       
  2     3052     CHMS   M-200                 CHMS           2:30.73       14  
 E. Norman Scott-53 Ralph Johanson-58  John M. Graham-52  Larry Hunt-51        
  3     3011     Lakeside Masters B M-200     LAKE           2:43.48       12  
 T. Wathen-51       Larry Keaton-54    A. Pellegrini-40   R. Scheu-57          
  -     3042     Wildcat Masters   M-200      WILD               DQ         -  
 Frank McVey-63     Bill Sturm-54      Robert Tesch-57    Charley Wade-45      
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 200  R-Medley 
  1     3009     Lakeside Masters   M-240     LAKE           2:55.68       18  
 W. Turrentine-50   Martin O'Toole-58  R. Dufour-51       Gary Weisenthal-84   
 
---  Ages 76 Through 99 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3053     CHMS A X-76                  CHMS           1:58.57       18  
 Brad Schmied-26M   Julie Howard-24W   Diane Allen-20W    Paul Widman-25M      
  2     3054     CHMS B X-76                  CHMS           2:00.13       14  
 Eric Fors-27M      Jennifer Kroh-19W  Emilee Causey-19W  Steve Brigance-23M   
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3073     CHMS A X-76                  CHMS           2:18.41       18  
 Brad Schmied-26M   Julie Howard-24W   Jennifer Kroh-19W  Paul Widman-25M      
  -     3074     CHMS B X-76                  CHMS          X2:17.95        -  
 Emilee Causey-19W  Eric Fors-27M      Steve Brigance-23M BERETTA BADER  -25W  
 
---  Ages 100 Through 119 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3055     CHMS A X-100                 CHMS           2:00.14       18  
 Jeff Hogg-33M      BERETTA BADER  -25WKasie Hennessey-19WAbraham Solano-28M   
  2     3012     Lakeside Masters   X-100     LAKE           2:03.83       14  
 Dale Mercker-31M   Chad Cummins-25M   Lucy Shearn-30W    Bobbi Sipes-31W      
  3     3056     CHMS B X-100                 CHMS           2:13.71       12  
 William F. Polk-29MC. Klingenfus-27W  M. Phillips-24W    Michael Johmann-36M  
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3078     CHMS   X-100                 CHMS           2:12.04       18  
 Kristi L Berg-24W  Abraham Solano-28M Jeff Hogg-33M      Beth Blincoe-27W     
  2     3023     Lakeside Masters   X-100     LAKE           2:24.98       14  
 Jim Luebbe-31M     Lucy Shearn-30W    Chad Cummins-25M   Bobbi Sipes-31W      
 
---  Ages 120 Through 159 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3013     Lakeside Masters   X-120     LAKE           1:55.38       18  
 Jim Luebbe-31M     Kirk W. Buese-38M  Melinda Schmitt-39WPam Martin-40W       
  2     3057     CHMS A X-120                 CHMS           1:56.16       14  
 N. Schippert-35M   Janet Zeller-35W   Donna Johnson-30W  Michael Neal-34M     
  3     3058     CHMS B X-120                 CHMS           2:07.11       12  
 Beth Blincoe-27W   J. Michell Ward-29WScott Liu-36M      John Voorhees-39M    
  4     3064     Wildcat Masters   X-120      WILD           2:08.19       10  
 Jan Howell-26W     Marcy Casey-34W    Chad Riegle-23M    Bryan Reed-42M       
  5     3063     LOUY   X-120                 LOUY           2:24.16        8  
 Carlton Arnold-45M G. Gillim-44W      David Jackson-41M  Angelyn Rudd-25W     
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3022     Lakeside Masters A X-120     LAKE           2:06.86       18  
 John R. Gleason-38MDale Mercker-31M   Pam Martin-40W     Melinda Schmitt-39W  
  2     3071     CHMS A X-120                 CHMS           2:16.44       14  
 Donna Johnson-30W  John Voorhees-39M  N. Schippert-35M   Angela Fox-32W       
  3     3072     CHMS B X-120                 CHMS           2:21.65       12  
 Michael Johmann-36MMichael Neal-34M   Bridget Nastasi-31WJanet Zeller-35W     
  4     3075     Illinois Masters A X-120     IM             2:24.88       10  
 Boyd E. Black-41M  Denise Duffy-28W   B. Cunningham-25M  Sandra L. Lehr-28W   
  5     3029     Lakeside Masters B X-120     LAKE           2:27.67        8  
 Chuck Lambert-41M  P. Haeberlin-34W   Charles Miesner-43MMarisa J. Ford-38W   
  6     3080     LOUY   X-120                 LOUY           2:41.09        6  
 David Jackson-41M  Carlton Arnold-45M Angelyn Rudd-25W   G. Gillim-44W        
 
---  Ages 160 Through 199 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3014     Lakeside Masters A X-160     LAKE           2:06.30       18  
 Sam Blythe-39M     Jimbo Martin-40M   Amy L. Pope-37W    WRIGHT-BELKNAP -47W  
  2     3018     Lakeside Masters B X-160     LAKE           2:12.38       14  
 Chuck Lambert-41M  K. Scarborough-43M Mary Graves-41W    C. Donnelly-36W      
  3     3021     Lakeside Masters C X-160     LAKE           2:20.26       12  
 Marisa J. Ford-38W P. Haeberlin-34W   John Mandrola-34M  Larry Keaton-54M     
  4     3066     Wildcat Masters B X-160      WILD           2:21.73       10  
 Janice Kregor-42W  Gail O'Malley-43W  Dennis Hamilton-51MRobert Tesch-57M     
  5     3059     CHMS   X-160                 CHMS           2:23.80        8  
 Deb Peterson-43W   Bobbi Heidorf-35W  Thomas Mester-47M  Jim Grubbs-43M       
  6     3065     Wildcat Masters A X-160      WILD           2:27.54        6  
 Sarajane Doty-42W  Meg Smath-41W      M. Painter-39M     Charley Wade-45M     
  7     3068     MWCM   X-160                 MWCM           2:40.64        4  
 SINCLAIR-HUTCHI-34WJudy D. Stanley-47WRuss Goodwin-53M   M. Connell-47W       
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3024     Lakeside Masters A X-160     LAKE           2:14.80       18  
 William Tingley-48MWRIGHT-BELKNAP -47WKirk W. Buese-38M  Amy L. Pope-37W      
  2     3030     Lakeside Masters B X-160     LAKE           2:28.07       14  
 C. Donnelly-36W    Wendy Medley-44W   John Nolan-49M     K. Scarborough-43M   
  3     3070     Wildcat Masters B X-160      WILD           2:41.47       12  
 M. Painter-39M     Meg Smath-41W      Bryan Reed-42M     Sarajane Doty-42W    
  4     3027     Lakeside Masters C X-160     LAKE           2:44.03       10  
 Mary Graves-41W    Charles Carter-46M A. Pellegrini-40M  Patsy Kaelin-47W     
  5     3069     Wildcat Masters A X-160      WILD           2:52.29        8  
 Gail O'Malley-43W  Allen Marcum-48M   Dennis Hamilton-51MJanice Kregor-42W    
  6     3077     CHMS   X-160                 CHMS           2:55.19        6  
 Deb Peterson-43W   Steve Waterfill-47MJim Grubbs-43M     Kathleen W York-62W  
  7     3079     MWCM   X-160                 MWCM           3:05.86        4  
 M. Connell-47W     SINCLAIR-HUTCHI-34WJudy D. Stanley-47WRuss Goodwin-53M     
 
---  Ages 200 Through 239 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3015     Lakeside Masters A X-200     LAKE           2:16.73       18  
 Debbie Utz-45W     Carol Ferguson-66W William Tingley-48MJohn Nolan-49M       
  2     3019     Lakeside Masters B X-200     LAKE           2:36.13       14  
 T. Wathen-51M      James Goodwin-51M  Mary H. Thomas-51W Patsy Kaelin-47W     
  3     3020     Lakeside Masters C X-200     LAKE           2:49.88       12  
 Joyce L. Voit-63W  Gail Kamenish-37W  T. Finnegan-52M    William Wittig-48M   
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3025     Lakeside Masters   X-200     LAKE           2:39.28       18  
 T. Finnegan-52M    Carol Ferguson-66W Sam Blythe-39M     Debbie Utz-45W       
  2     3028     Lakeside Masters B X-200     LAKE           3:18.30       14  
 T. Wathen-51M      Gail Kamenish-37W  Sue Jewell-55W     R. Scheu-57M         
 
---  Ages 240 Through 279 --- 
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Mixed 200  R-Free 
  1     3017     Lakeside Masters B X-240     LAKE           2:43.31       18  
 R. Scheu-57M       Gary Weisenthal-84MWendy Medley-44W   Sue Jewell-55W       
  2     3016     Lakeside Masters A X-240     LAKE           2:46.24       14  
 M. Haragan-64W     M. Mullins-67W     Martin O'Toole-58M R. Dufour-51M        
  3     3067     Wildcat Masters   X-240      WILD           3:35.20       12  
 J. McGuire-66W     Cindy Todd-55W     M. Flanagan-72M    Frank McVey-63M      
 
Mixed 200  R-Medley 
  1     3026     Lakeside Masters   X-240     LAKE           3:02.42       18  
 M. Mullins-67W     Martin O'Toole-58M James Goodwin-51M  M. Haragan-64W       
  2     3076     Wildcat Masters   X-240      WILD           4:06.47       14  
 J. McGuire-66W     Cindy Todd-55W     M. Flanagan-72M    Frank McVey-63M