Licensed to Kentucky Masters                             Hy-Tek's Meet Manager 
           29th Lakeside Masters Invitational - 8/6/2005 to 8/7/2005           
           Lakeside Swim Club, Louisville, KY, Sanction #: 414-0005            

              Team Rankings - Through Event 38
              Combined Team Scores - Host Team
 Place    Team                                        Points

    1    Lakeside Masters             LAKE          1,704
                                           
            Combined Team Scores - Visiting Team
 Place    Team                                        Points

    1    Crescent Hill Masters Swimm  CHMS          2,000
    2    Wildcat Masters              WILD            506
    3    Southwest Ohio Masters       SWOM            276
    4    Indy Swim Fit                ISF             215
    5    Doc IU Masters Swimming      DOC             211
    6    Illinois Masters             IM              151
    6    Cedar City Masters           CCM             151
    8    Shoals Sharks Masters        SSMS            142
    9    Michigan Masters             MICH            138
   10    Charleston Family YMCA       CFYM             99
   11    Paducah Area Masters Swimmi  PAMS             94
   12    St. Louis Masters            SLAM             79
   13    Swim Kentucky                SKY              76
   14    OHIO Masters Swim Club       OHIO             74
   15    Western KY Green Gators      WKGG             62
   16    Greater Columbus Masters Sw  GCMT             57
   17    Greater Indiana              GRIN             54
   18    Greater Knoxville Masters S  GKMS             50
   18    Florida Maverick Masters     FMM              50
   20    Ashland Y Masters Swimming   AYMS             33
   21    Middle TN Masters Swim Club  MTSC             24
   22    Baptist East Swim Team       BEST             17


                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: * 27.24   8/17/2003 Jessica Foschi                               
  18-24 Meet: # 28.53      8/1994 Michelle David, Lincoln Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erin Gast                 24 Crescent Hill                    33.38  
  2 Arin Ziraheld             21 Crescent Hill                    35.02  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: *   58.94    8/3/2003 Jessica Foschi                             
  18-24 Meet: # 1:03.12      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erin Gast                 24 Crescent Hill                  1:13.65  
  2 Jessica Hoffman           24 Doc IU                         1:13.68  
  3 Arin Ziraheld             21 Crescent Hill                  1:18.34  
  4 Sarah Hedgspeth           24 Crescent Hill                  1:50.65  
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 31.55    6/3/1990 Tori Smith                                   
  18-24 Meet: # 34.19      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erin Gast                 24 Crescent Hill                    38.79  
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 33.66   8/20/1995 Elizabeth Nelson                             
  18-24 Meet: # 36.98      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Hoffman           24 Doc IU                           47.14  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18-24 Nation: * 29.53   7/13/2003 Heather Skaggs                               
  18-24 Meet: # 30.97      8/1994 Michelle David, Lincoln Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Hoffman           24 Doc IU                           40.19  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
18-24 Nation: * 2:24.87   8/20/2000 S Schweitzer                               
  18-24 Meet: # 2:32.72      8/2000 Christina Tillotson, Unattached            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Hoffman           24 Doc IU                         3:14.34  
                1:29.23   3:14.34 (1:45.11)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 26.68   8/18/1991 Sara Shand                                   
  25-29 Meet: # 28.00      8/1985 Leslie Laing, Nashville AC                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                    32.10  
  2 Sara Widman               25 Crescent Hill                    38.16  
  3 Diana Church              26 Crescent Hill                    41.67  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: *   57.76   3/18/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 1:01.84      8/1988 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Minto              29 Crescent Hill                  1:09.03  
  2 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                  1:09.70  
  3 Molly Wilson              27 Wildcat Masters                1:15.24  
  4 Kate Kolb                 25 Lakeside Masters               1:19.57  
  5 Diana Church              26 Crescent Hill                  1:32.08  
  6 Sara Widman               25 Crescent Hill                  1:37.62  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:02.06   12/2/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 2:15.39      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                  2:28.96  
                1:11.77   2:28.96 (1:17.19)                                        
  2 Lauren Minto              29 Crescent Hill                  2:29.10  
                1:12.01   2:29.10 (1:17.09)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 4:13.03   12/2/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 4:35.59      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                  5:12.68  
                1:13.05   2:31.09 (1:18.04)   3:52.54 (1:21.45)   5:12.68 (1:20.14)
  2 Lauren Minto              29 Crescent Hill                  5:23.66  
                1:15.01   2:37.55 (1:22.54)   4:01.40 (1:23.85)   5:23.66 (1:22.26)
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 8:47.44   7/19/2001 Rachel Komisarz                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             28 Crescent Hill                 11:12.66  
                1:17.80   2:44.33 (1:26.53)   4:10.50 (1:26.17)   5:37.35 (1:26.85)
      7:02.03 (1:24.68)   8:26.81 (1:24.78)   9:48.91 (1:22.10)  11:12.66 (1:23.75)
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
25-29 Nation: * 8:47.44   7/19/2001 Rachel Komisarz                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                 10:55.41  
  2 Molly Wilson              27 Wildcat Masters               12:07.17  
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 16:39.77   7/19/2001 Rachel Komisarz                           
  25-29 Meet: # 17:50.22      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                 20:45.87  
                1:14.13   2:34.11 (1:19.98)   3:55.43 (1:21.32)   5:18.36 (1:22.93)
      6:42.30 (1:23.94)   8:06.41 (1:24.11)   9:31.11 (1:24.70)  10:55.41 (1:24.30)
     12:20.50 (1:25.09)  13:46.02 (1:25.52)  15:10.89 (1:24.87)  16:36.47 (1:25.58)
     18:01.92 (1:25.45)  19:26.06 (1:24.14)  20:45.87 (1:19.81)                    
  2 Molly Wilson              27 Wildcat Masters               22:47.50  
                1:25.32   2:55.93 (1:30.61)   4:26.98 (1:31.05)   5:59.19 (1:32.21)
      7:31.41 (1:32.22)   9:03.65 (1:32.24)  10:35.35 (1:31.70)  12:07.17 (1:31.82)
     13:38.60 (1:31.43)  15:10.29 (1:31.69)  16:40.55 (1:30.26)  18:11.57 (1:31.02)
     19:43.63 (1:32.06)  21:15.47 (1:31.84)  22:47.50 (1:32.03)                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 30.80   8/20/1989 Diane Graner                                 
  25-29 Meet: # 33.98      8/2003 Tusa Zsejke, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie O'Brien             27 Crescent Hill                    39.08  
  2 Lauren Minto              29 Crescent Hill                    39.82  
  3 Kate Kolb                 25 Lakeside Masters                 42.53  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:07.32   8/20/1989 Diane Graner                               
  25-29 Meet: # 1:13.16      8/2003 Tusa Zsejke, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Minto              29 Crescent Hill                  1:23.67  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:19.97   8/20/1989 Diane Graner                               
  25-29 Meet: # 2:42.43      8/1987 Jean Rueff, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Minto              29 Crescent Hill                  2:59.61  
                1:26.79   2:59.61 (1:32.82)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 34.35   8/23/1998 Louise Martin                                
  25-29 Meet: # 37.48      8/1989 Jeanne Hanisch, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molly Wilson              27 Wildcat Masters                  45.15  
  2 Kate Kolb                 25 Lakeside Masters                 50.55  
  3 Diana Church              26 Crescent Hill                    54.94  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:15.48   8/18/2002 Helen Salcedo                              
  25-29 Meet: # 1:22.15      8/1988 Gina Gatti, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sara Widman               25 Crescent Hill                  2:13.08  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 28.19    8/3/2003 Jennifer Brooks                              
  25-29 Meet: # 30.91      8/2003 Tusa Zsejke, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Molly Wilson              27 Wildcat Masters                  35.49  
  2 Kate Kolb                 25 Lakeside Masters                 37.62  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:25.45   7/30/1989 Sara Shand                                 
  25-29 Meet: # 2:38.00      8/1988 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kate Kolb                 25 Lakeside Masters               3:10.26  
                1:29.96   3:10.26 (1:40.30)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 26.25   7/23/2000 Angel Martino                                
  30-34 Meet: # 27.95      8/1985 Heidi Ernst, Longhorn                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Howard              31 Crescent Hill                    37.56  
  2 Tammy Meadows             32 Lakeside Masters                 39.91  
  3 Kristin Evans             32 Charleston Y                     48.58  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: *   57.09    6/3/2000 Angel Martino                              
  30-34 Meet: # 1:00.47      8/2004 Nadine Day, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mariam Hollan             30 Southwest Ohio                 1:09.26  
  2 Susannah Levi             31 Doc IU                         1:12.26  
  3 Kim Cleary                32 Lakeside Masters               1:16.09  
  4 Julie Howard              31 Crescent Hill                  1:29.50  
  5 Kristin Evans             32 Charleston Y                   1:50.06  
 -- Peggy Wenker              30 BEST                                DQ  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:06.80   8/16/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 2:20.65      8/1983 Heidi Ernst, Longhorn                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                  2:21.95  
                1:09.14   2:21.95 (1:12.81)                                        
  2 Kim Cleary                32 Lakeside Masters               2:50.28  
                1:22.11   2:50.28 (1:28.17)                                        
  3 Peggy Wenker              30 BEST                           3:24.99  
                1:36.93   3:24.99 (1:48.06)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 4:28.76   8/11/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 4:43.72      8/1991 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                  5:01.50  
                1:13.26   2:29.80 (1:16.54)   3:46.31 (1:16.51)   5:01.50 (1:15.19)
  2 Julie Howard              31 Crescent Hill                  7:13.32  
                1:40.50   3:32.25 (1:51.75)   5:25.75 (1:53.50)   7:13.32 (1:47.57)
  3 Kristin Evans             32 Charleston Y                   8:38.56  
                1:53.52                             6:23.37 ( )   8:38.56 (2:15.19)
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 9:19.96   8/28/1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                 10:28.31  
                1:13.82   2:31.40 (1:17.58)   3:49.80 (1:18.40)   5:09.21 (1:19.41)
      6:28.57 (1:19.36)   7:47.70 (1:19.13)   9:07.90 (1:20.20)  10:28.31 (1:20.41)
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 30.94   6/28/1996 D Graner Gallas                              
  30-34 Meet: # 35.21      8/2002 Alexandra Nieto, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                    34.50# 
  2 Mariam Hollan             30 Southwest Ohio                   34.99# 
  3 Peggy Wenker              30 BEST                             51.70  
  4 Kristin Evans             32 Charleston Y                   1:06.23  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:05.42   6/28/1996 D Graner Gallas                            
  30-34 Meet: # 1:13.81      8/1986 Jennifer Carey, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                  1:16.44  
  2 Mariam Hollan             30 Southwest Ohio                 1:19.42  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:17.73   8/16/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 2:36.09      8/2004 Nadine Day, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nieto           33 Crescent Hill                  2:47.79  
                1:21.53   2:47.79 (1:26.26)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 33.84   8/23/1999 Wenke Hansen                                 
  30-34 Meet: # 35.44      8/2004 Nadine Day, Illinois Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susannah Levi             31 Doc IU                           42.49  
  2 Mariam Hollan             30 Southwest Ohio                   43.24  
  3 Julie Howard              31 Crescent Hill                    46.59  
  4 Peggy Wenker              30 BEST                             53.08  
  5 Kristin Evans             32 Charleston Y                     57.43  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:14.53   8/23/1999 Wenke Hansen                               
  30-34 Meet: # 1:23.46      8/1981 Alice Wright-Belknap, Plantation           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Howard              31 Crescent Hill                  1:40.65  
  2 Tammy Meadows             32 Lakeside Masters               2:06.94  
  3 Kristin Evans             32 Charleston Y                   2:08.04  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:41.51   8/23/1999 Wenke Hansen                               
  30-34 Meet: # 2:56.44      8/1995 Gina Gatti, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Julie Howard              31 Crescent Hill                  3:46.61  
                1:49.01   3:46.61 (1:57.60)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: * 27.59    6/3/2000 Angel Martino                                
  30-34 Meet: # 30.51      8/2001 Nadine Day, Illinois Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susannah Levi             31 Doc IU                           37.31  
  2 Kim Cleary                32 Lakeside Masters                 38.38  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 26.66   8/23/1999 Tracie Moll                                  
  35-39 Meet: # 29.68      8/2002 Gina Gatti Vice, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                         28.93# 
  2 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                   31.46  
  3 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                    33.46  
  4 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters                  35.12  
  5 Sandie Harper             35 Cedar City                       38.67  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: *   58.87    7/2/1995 S Neilson-Bell                             
  35-39 Meet: # 1:04.53      8/1998 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                       1:01.48# 
  2 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                 1:12.47  
  3 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters                1:16.80  
  4 Sandie Harper             35 Cedar City                     1:27.05  
  5 Bobbi Quesenberry         38 Lakeside Masters               1:28.37  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:06.62   8/15/1998 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:19.59      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                       2:14.41# 
                1:06.02   2:14.41 (1:08.39)                                        
  2 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                 2:48.82  
                1:20.00   2:48.82 (1:28.82)                                        
  3 Michelle Ward             37 Crescent Hill                  2:58.89  
                1:26.23   2:58.89 (1:32.66)                                        
  4 Bobbi Quesenberry         38 Lakeside Masters               3:04.62  
                1:30.23   3:04.62 (1:34.39)                                        
  5 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  3:16.05  
                1:33.13   3:16.05 (1:42.92)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 4:26.17   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 4:53.97      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters                5:50.84  
                1:21.52   2:51.00 (1:29.48)   4:20.97 (1:29.97)   5:50.84 (1:29.87)
  2 Michelle Ward             37 Crescent Hill                  5:56.24  
                1:25.72   2:57.04 (1:31.32)   4:27.69 (1:30.65)   5:56.24 (1:28.55)
  3 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                  5:56.35  
                1:21.19   2:52.84 (1:31.65)   4:25.95 (1:33.11)   5:56.35 (1:30.40)
  4 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                 6:07.17  
                1:23.79   2:57.14 (1:33.35)   4:32.45 (1:35.31)   6:07.17 (1:34.72)
  5 Bobbi Quesenberry         38 Lakeside Masters               6:27.61  
                1:36.24   3:14.80 (1:38.56)   4:51.91 (1:37.11)   6:27.61 (1:35.70)
  6 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  6:47.13  
                1:37.39   3:20.02 (1:42.63)   5:05.44 (1:45.42)   6:47.13 (1:41.69)
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
35-39 Nation: * 9:16.20   8/16/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters               12:09.81  
  2 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                 12:18.18  
  3 Michelle Ward             37 Crescent Hill                 12:52.30  
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 9:16.20   8/16/1997 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                       9:50.43  
                1:08.33   2:22.36 (1:14.03)   3:37.38 (1:15.02)   4:51.17 (1:13.79)
      6:05.44 (1:14.27)   7:20.49 (1:15.05)   8:36.43 (1:15.94)   9:50.43 (1:14.00)
  2 Bobbi Quesenberry         38 Lakeside Masters              13:44.39  
                1:39.55   3:24.63 (1:45.08)   5:08.12 (1:43.49)   6:52.35 (1:44.23)
      8:34.24 (1:41.89)  10:17.81 (1:43.57)  12:00.91 (1:43.10)  13:44.39 (1:43.48)
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 17:46.58   8/13/2000 K Pipes-Neilsen                           
  35-39 Meet: # 19:00.28      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters               22:46.80  
                1:26.04   2:58.45 (1:32.41)   4:30.78 (1:32.33)   6:03.04 (1:32.26)
      7:34.99 (1:31.95)   9:07.05 (1:32.06)  10:38.19 (1:31.14)  12:09.81 (1:31.62)
     13:41.09 (1:31.28)  15:12.62 (1:31.53)  16:43.59 (1:30.97)  18:14.65 (1:31.06)
     19:45.98 (1:31.33)  21:17.10 (1:31.12)  22:46.80 (1:29.70)                    
  2 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                 23:32.37  
                1:22.56   2:54.39 (1:31.83)   4:26.81 (1:32.42)   5:59.25 (1:32.44)
      7:32.34 (1:33.09)   9:07.24 (1:34.90)  10:42.75 (1:35.51)  12:18.18 (1:35.43)
     13:54.88 (1:36.70)  15:31.22 (1:36.34)  17:07.63 (1:36.41)  18:45.52 (1:37.89)
     20:22.06 (1:36.54)  21:58.48 (1:36.42)  23:32.37 (1:33.89)                    
  3 Michelle Ward             37 Crescent Hill                 24:16.04  
                1:31.66   3:07.38 (1:35.72)   4:43.39 (1:36.01)   6:20.58 (1:37.19)
      7:59.10 (1:38.52)   9:36.99 (1:37.89)  11:14.73 (1:37.74)  12:52.30 (1:37.57)
     14:29.95 (1:37.65)  16:08.76 (1:38.81)  17:46.95 (1:38.19)  19:25.64 (1:38.69)
     21:03.16 (1:37.52)  22:40.20 (1:37.04)  24:16.04 (1:35.84)                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 31.43   5/22/1999 K Pipes-Neilsen                              
  35-39 Meet: # 35.23      8/2002 Laura Clark, Wildcat Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                    38.31  
  2 Sandie Harper             35 Cedar City                       47.70  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:05.41    8/1/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 1:17.07      8/2002 Laura Clark, Wildcat Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                  1:24.58  
  2 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  1:33.09  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:18.20   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:47.92      8/1995 Diane Barry, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                       2:38.74# 
                1:17.85   2:38.74 (1:20.89)                                        
  2 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                  3:00.07  
                1:28.53   3:00.07 (1:31.54)                                        
  3 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  3:18.90  
                1:35.21   3:18.90 (1:43.69)                                        
  4 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                  3:28.66  
                1:45.05   3:28.66 (1:43.61)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 33.91   8/18/2001 Caroline Krattli                             
  35-39 Meet: # 40.19      8/1988 Cathy Kohn, St Louis Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                35 Illinois                         35.74# 
  2 Andrea Cummins            39 Unattached                       41.71  
  3 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                    42.31  
  4 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                   43.67  
  5 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters                  45.74  
  6 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                    46.00  
  7 Sandie Harper             35 Cedar City                       56.22  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:13.81   8/17/2001 Caroline Krattli                           
  35-39 Meet: # 1:26.55      8/1992 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrea Cummins            39 Unattached                     1:30.76  
  2 Amy Kaspar                35 Southwest Ohio                 1:32.97  
  3 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                  1:35.57  
  4 Robin Segnitz             38 Wildcat Masters                1:39.79  
  5 Sandie Harper             35 Cedar City                     1:58.27  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:41.76   8/19/2001 Caroline Krattli                           
  35-39 Meet: # 3:07.92      8/1988 Cathy Kohn, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrea Cummins            39 Unattached                     3:15.33  
                1:31.94   3:15.33 (1:43.39)                                        
  2 Bridget Bailie            36 Indy Swim Fit                  3:28.20  
                1:38.77   3:28.20 (1:49.43)                                        
  3 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  3:57.86  
                1:54.80   3:57.86 (2:03.06)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 28.32   8/23/1999 Tracie Moll                                  
  35-39 Meet: # 32.02      8/1998 J. Harrington, Music City                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           38 Crescent Hill                    37.32  
  2 Bobbi Quesenberry         38 Lakeside Masters                 43.92  
  3 Sandie Harper             35 Cedar City                       47.27  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:20.21   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 3:00.91      8/1998 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             37 Crescent Hill                  3:20.14  
                1:37.82   3:20.14 (1:42.32)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:22.42   7/19/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:41.19      8/1992 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             37 Crescent Hill                  3:17.16  
                1:37.02   3:17.16 (1:40.14)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 5:02.67   8/15/1998 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 5:43.35      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             37 Crescent Hill                  6:56.09  
                1:37.18   3:26.88 (1:49.70)   5:19.18 (1:52.30)   6:56.09 (1:36.91)
  2 Susan Ehringer            37 Crescent Hill                  7:32.86  
                1:50.74   3:41.19 (1:50.45)   5:45.88 (2:04.69)   7:32.86 (1:46.98)
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 26.88   8/17/2003 Maria Doelger                                
  40-44 Meet: # 30.00      8/1999 Melinda Schmitt, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marci Casey               41 Wildcat Masters                  33.40  
  2 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters                 35.10  
  3 Lori Lopez                40 Cedar City                       35.97  
  4 Sue Crecelius             42 Lakeside Masters                 38.74  
  5 Susan Ball                42 Southwest Ohio                   54.54  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: *   58.43   8/17/2003 Maria Doelger                              
  40-44 Meet: # 1:04.71      8/1999 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters               1:19.45  
  2 Lori Lopez                40 Cedar City                     1:23.17  
  3 Helen Glish               44 Crescent Hill                  1:23.79  
  4 Mariam Ballantine         40 Lakeside Masters               1:26.78  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:09.00   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:24.85      8/1999 Lori Payne, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helen Glish               44 Crescent Hill                  3:08.64  
                1:31.57   3:08.64 (1:37.07)                                        
  2 Mariam Ballantine         40 Lakeside Masters               3:13.14  
                1:33.31   3:13.14 (1:39.83)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 4:28.24   8/11/2002 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 5:04.51      8/1999 Lori Payne, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frances Jones             43 Lakeside Masters               6:27.61  
                1:32.08   3:12.48 (1:40.40)   4:51.82 (1:39.34)   6:27.61 (1:35.79)
  2 Helen Glish               44 Crescent Hill                  6:37.79  
                1:32.89   3:13.53 (1:40.64)   4:54.98 (1:41.45)   6:37.79 (1:42.81)
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 9:21.75   6/29/2003 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marci Casey               41 Wildcat Masters               11:57.08  
                1:21.44   2:49.39 (1:27.95)   4:19.02 (1:29.63)   5:50.11 (1:31.09)
      7:21.67 (1:31.56)   8:54.08 (1:32.41)  10:25.82 (1:31.74)  11:57.08 (1:31.26)
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 32.19   5/26/2001 K Pipes-Neilsen                              
  40-44 Meet: # 36.35      8/1997 Ann Guins, Great Ohio                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susie Shuck               40 Indy Swim Fit                    38.32  
  2 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters                 40.46  
  3 Marci Casey               41 Wildcat Masters                  40.52  
  4 Helen Glish               44 Crescent Hill                    44.50  
  5 Frances Jones             43 Lakeside Masters                 45.50  
  6 Lori Lopez                40 Cedar City                       47.76  
  7 Susan Ball                42 Southwest Ohio                 1:07.71  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:07.69    6/8/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 1:17.69      8/2001 Sarah Banko, Music City                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frances Jones             43 Lakeside Masters               1:44.50  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:23.64   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:41.80      8/1994 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters               2:56.94  
                1:26.65   2:56.94 (1:30.29)                                        
  2 Marci Casey               41 Wildcat Masters                3:04.49  
                1:28.92   3:04.49 (1:35.57)                                        
  3 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters               3:14.90  
                1:34.26   3:14.90 (1:40.64)                                        
  4 Frances Jones             43 Lakeside Masters               3:31.86  
                1:47.07   3:31.86 (1:44.79)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 33.79   3/27/2002 Caroline Krattli                             
  40-44 Meet: # 38.25      8/1995 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters                 37.73# 
  2 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters                 41.80  
  3 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters                 43.74  
  4 Lori Lopez                40 Cedar City                       49.38  
 -- Susan Ball                42 Southwest Ohio                      DQ  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:13.82   3/28/2002 Caroline Krattli                           
  40-44 Meet: # 1:27.31      8/1993 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters               1:26.47# 
  2 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters               1:34.68  
  3 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters               1:38.18  
  4 Helen Glish               44 Crescent Hill                  1:49.74  
  5 Lori Lopez                40 Cedar City                     1:53.29  
  6 Frances Jones             43 Lakeside Masters               1:54.52  
  7 Sue Crecelius             42 Lakeside Masters               2:03.56  
  8 Susan Ball                42 Southwest Ohio                 2:36.39  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:42.06   3/26/2002 Caroline Krattli                           
  40-44 Meet: # 3:01.65      8/2001 Susan Richmond, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters               3:07.40  
                1:28.98   3:07.40 (1:38.42)                                        
  2 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters               3:21.03  
                1:37.55   3:21.03 (1:43.48)                                        
  3 Frances Jones             43 Lakeside Masters               3:58.29  
                1:58.34   3:58.29 (1:59.95)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 28.97   8/18/2002 Elizabeth Emery                              
  40-44 Meet: # 32.32      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susie Shuck               40 Indy Swim Fit                    34.40  
  2 Jutta Schickore           41 Doc IU                           35.30  
  3 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters                 37.15  
  4 Marci Casey               41 Wildcat Masters                  38.14  
  5 Lori Lopez                40 Cedar City                       41.48  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:04.74   6/29/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 1:11.75      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jutta Schickore           41 Doc IU                         1:18.36  
  2 Susie Shuck               40 Indy Swim Fit                  1:19.12  
  3 Pamela Luebbe             42 Lakeside Masters               1:33.02  
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:25.38   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:44.56      8/1995 Mary Ann Stevens, Greater Indiana          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters               2:53.11  
                1:22.97   2:53.11 (1:30.14)                                        
  2 Caroline Donnelly         43 Lakeside Masters               3:00.01  
                1:27.23   3:00.01 (1:32.78)                                        
  3 Jutta Schickore           41 Doc IU                         3:03.62  
                1:26.81   3:03.62 (1:36.81)                                        
  4 Marci Casey               41 Wildcat Masters                3:05.56  
                1:28.45   3:05.56 (1:37.11)                                        
  5 Helen Glish               44 Crescent Hill                  3:35.47  
                1:46.32   3:35.47 (1:49.15)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 5:09.83    8/1/2004 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 5:52.74      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susie Shuck               40 Indy Swim Fit                  6:04.26  
                1:21.44   2:57.35 (1:35.91)   4:42.50 (1:45.15)   6:04.26 (1:21.76)
  2 Stephanie Petersen        43 St Louis Masters               6:23.53  
                1:28.05   3:07.85 (1:39.80)   4:52.08 (1:44.23)   6:23.53 (1:31.45)
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 28.30   8/23/1998 Jacki Hirsty                                 
  45-49 Meet: # 29.08      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                48 Lakeside Masters                 31.75  
  2 Amy Peterson              48 Lakeside Masters                 34.33  
  3 Pamela Borah              49 Lakeside Masters                 34.72  
  4 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters                 39.47  
  5 Janice Kregor             49 Wildcat Masters                  42.51  
  6 Patti Johnson             47 Cedar City                       43.25  
  7 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                  43.99  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:02.11   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 1:09.96      8/2004 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                48 Lakeside Masters               1:09.30# 
  2 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters                1:09.88# 
  3 Pamela Borah              49 Lakeside Masters               1:16.27  
  4 Ann Gartner               46 Southwest Ohio                 1:24.40  
  5 Janice Kregor             49 Wildcat Masters                1:30.88  
  6 Patti Johnson             47 Cedar City                     1:40.34  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:13.17   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 2:31.41      8/2002 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters                2:28.78# 
                1:12.78   2:28.78 (1:16.00)                                        
  2 Pam Martin                48 Lakeside Masters               2:33.93  
                1:15.33   2:33.93 (1:18.60)                                        
  3 Laura Wright              47 Greater Columbus               2:50.36  
                1:23.59   2:50.36 (1:26.77)                                        
  4 Pamela Borah              49 Lakeside Masters               2:51.00  
                1:23.75   2:51.00 (1:27.25)                                        
  5 Amy Jordan                46 Crescent Hill                  3:21.47  
                1:37.84   3:21.47 (1:43.63)                                        
  6 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters               3:30.15  
                1:43.50   3:30.15 (1:46.65)                                        
  7 Patti Johnson             47 Cedar City                     3:48.58  
                1:54.05   3:48.58 (1:54.53)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 4:39.20   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 5:21.58      8/2002 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters                5:13.16# 
                1:14.78   2:34.45 (1:19.67)   3:54.68 (1:20.23)   5:13.16 (1:18.48)
  2 Pam Martin                48 Lakeside Masters               5:33.51  
                1:18.96   2:44.50 (1:25.54)   4:09.60 (1:25.10)   5:33.51 (1:23.91)
  3 Laura Wright              47 Greater Columbus               5:58.80  
                1:25.96   2:57.88 (1:31.92)   4:29.47 (1:31.59)   5:58.80 (1:29.33)
  4 Janice Kregor             49 Wildcat Masters                6:23.76  
                1:32.60   3:09.69 (1:37.09)   4:46.84 (1:37.15)   6:23.76 (1:36.92)
  5 Amy Peterson              48 Lakeside Masters               6:32.41  
                1:30.97   3:13.59 (1:42.62)   4:57.72 (1:44.13)   6:32.41 (1:34.69)
  6 Amy Jordan                46 Crescent Hill                  6:47.86  
                1:37.88   3:22.19 (1:44.31)   5:06.08 (1:43.89)   6:47.86 (1:41.78)
  7 Teresa Walther            46 Crescent Hill                  7:15.40  
                1:42.05   3:32.10 (1:50.05)   5:24.10 (1:52.00)   7:15.40 (1:51.30)
  8 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                7:42.72  
                1:46.10   3:41.47 (1:55.37)   5:41.48 (2:00.01)   7:42.72 (2:01.24)
  9 Patti Johnson             47 Cedar City                     8:00.93  
                1:54.93   3:59.09 (2:04.16)   6:05.12 (2:06.03)   8:00.93 (1:55.81)
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 9:24.53   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters               10:44.29  
                1:14.96   2:33.56 (1:18.60)   3:52.97 (1:19.41)   5:13.16 (1:20.19)
      6:34.14 (1:20.98)   7:57.04 (1:22.90)   9:21.04 (1:24.00)  10:44.29 (1:23.25)
  2 Ann Gartner               46 Southwest Ohio                14:02.99  
                1:37.00   3:25.47 (1:48.47)   5:13.08 (1:47.61)   7:01.81 (1:48.73)
      8:49.27 (1:47.46)  10:36.93 (1:47.66)  12:22.33 (1:45.40)  14:02.99 (1:40.66)
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
45-49 Nation: * 9:24.53   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Wright              47 Greater Columbus              12:14.11  
  2 Janice Kregor             49 Wildcat Masters               13:03.72  
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 17:55.83   8/17/2003 S Heim-Bowen                              
  45-49 Meet: # 22:02.98      8/1984 Helen Buss, St Louis Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Wright              47 Greater Columbus              23:12.88  
                1:24.80   2:56.57 (1:31.77)   4:28.37 (1:31.80)   6:01.14 (1:32.77)
      7:34.25 (1:33.11)   9:06.87 (1:32.62)  10:40.12 (1:33.25)  12:14.11 (1:33.99)
     13:48.13 (1:34.02)  15:22.72 (1:34.59)  16:57.80 (1:35.08)  18:33.09 (1:35.29)
     20:07.94 (1:34.85)  21:42.73 (1:34.79)  23:12.88 (1:30.15)                    
  2 Janice Kregor             49 Wildcat Masters               24:34.94  
                1:35.01   3:15.18 (1:40.17)   4:54.86 (1:39.68)   6:33.08 (1:38.22)
      8:11.27 (1:38.19)   9:49.28 (1:38.01)  11:26.66 (1:37.38)  13:03.72 (1:37.06)
     14:41.45 (1:37.73)  16:19.41 (1:37.96)  17:57.80 (1:38.39)  19:36.26 (1:38.46)
     21:15.18 (1:38.92)  22:54.96 (1:39.78)  24:34.94 (1:39.98)                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 32.93   7/27/1997 Laura Val                                    
  45-49 Meet: # 35.79      8/1998 Ann Guins, Great Ohio                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters                 42.48  
  2 Mary Graves               49 Lakeside Masters                 45.62  
  3 Amy Jordan                46 Crescent Hill                    47.58  
  4 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters                 50.70  
  5 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                1:02.49  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:12.70   7/27/1997 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 1:21.23      8/1998 Ann H. Guins, Great Ohio                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters               1:35.15  
  2 Mary Graves               49 Lakeside Masters               1:44.00  
  3 Amy Jordan                46 Crescent Hill                  1:45.90  
  4 Teresa Walther            46 Crescent Hill                  1:45.95  
  5 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters               1:49.49  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:38.04   8/19/2001 Patty Landers                              
  45-49 Meet: # 2:56.28      8/1986 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters                2:59.14  
                1:28.31   2:59.14 (1:30.83)                                        
  2 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters               3:26.90  
                1:40.87   3:26.90 (1:46.03)                                        
  3 Amy Jordan                46 Crescent Hill                  3:46.37  
                1:50.61   3:46.37 (1:55.76)                                        
  4 Amy Peterson              48 Lakeside Masters               3:47.96  
                1:52.40   3:47.96 (1:55.56)                                        
  5 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters               3:49.59  
                1:54.20   3:49.59 (1:55.39)                                        
  6 Teresa Walther            46 Crescent Hill                  3:53.50  
                1:55.54   3:53.50 (1:57.96)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 36.97   5/29/1994 Susan Roy                                    
  45-49 Meet: # 39.02      8/1987 Dorothy Burke, St Louis Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Gettelfinger       48 Indy Swim Fit                    42.12  
  2 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters                 45.84  
  3 Mag Wright                47 Greater Columbus                 49.64  
  4 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                  50.33  
  5 Patti Johnson             47 Cedar City                     1:04.97  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:21.72   8/18/2002 Melinda Mann                               
  45-49 Meet: # 1:28.55      8/2001 Gayle Tanner, Waynesboro                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters               1:40.57  
  2 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                1:56.40  
  3 Patti Johnson             47 Cedar City                     2:18.57  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:57.24   8/19/2001 Colette Crabbe                             
  45-49 Meet: # 3:10.33      8/2001 Gayle Tanner, Waynesboro                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Gettelfinger       48 Indy Swim Fit                  3:20.68  
                1:36.72   3:20.68 (1:43.96)                                        
  2 Laura Wright              47 Greater Columbus               3:39.35  
                1:47.37   3:39.35 (1:51.98)                                        
  3 Meg Smath                 49 Wildcat Masters                4:08.61  
                1:57.17   4:08.61 (2:11.44)                                        
  4 Janice Kregor             49 Wildcat Masters                4:19.38  
                2:04.86   4:19.38 (2:14.52)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 30.40   8/18/2002 Robin Parisi                                 
  45-49 Meet: # 33.70      8/1998 Mary Ann Stevens, Greater Indian             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                48 Lakeside Masters                 34.29  
  2 Pamela Borah              49 Lakeside Masters                 36.13  
  3 Cheryl Gettelfinger       48 Indy Swim Fit                    38.56  
  4 Janice Kregor             49 Wildcat Masters                  56.39  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:08.02   8/23/1998 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 1:14.43      8/1998 Mary Ann Stevens, Greater Indiana          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mag Wright                47 Greater Columbus               1:43.21  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:31.37   8/23/1998 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 2:45.43      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pamela Borah              49 Lakeside Masters               4:30.82  
                1:48.67   4:30.82 (2:42.15)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:35.74   8/17/2003 Colette Crabbe                             
  45-49 Meet: # 2:47.91      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           47 Lakeside Masters               3:05.38  
                1:31.28   3:05.38 (1:34.10)                                        
  2 Mag Wright                47 Greater Columbus               3:19.48  
                1:37.88   3:19.48 (1:41.60)                                        
  3 Ann Gartner               46 Southwest Ohio                 3:34.49  
                1:44.77   3:34.49 (1:49.72)                                        
  4 Lisa Stearns              48 Lakeside Masters               3:46.77  
                1:54.47   3:46.77 (1:52.30)                                        
  5 Teresa Walther            46 Crescent Hill                  3:50.00  
                1:50.67   3:50.00 (1:59.33)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 5:38.12   8/17/2003 Colette Crabbe                             
  45-49 Meet: # 6:42.80      8/1984 Helen Buss, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cindy Ciampa              45 Paducah Masters                6:05.19# 
                1:21.12   2:56.48 (1:35.36)   4:46.03 (1:49.55)   6:05.19 (1:19.16)
  2 Mag Wright                47 Greater Columbus               6:51.44  
                1:43.14   3:25.59 (1:42.45)   5:22.51 (1:56.92)   6:51.44 (1:28.93)
  3 Teresa Walther            46 Crescent Hill                  8:18.95  
                1:59.48   4:03.31 (2:03.83)   6:25.37 (2:22.06)   8:18.95 (1:53.58)
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 28.22   8/18/2001 Laura Val                                    
  50-54 Meet: # 30.96      8/2003 Pam Cobb, Excel                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wendy Medley              51 Lakeside Masters                 36.60  
  2 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters                 53.36  
  3 Barbara Conyer            54 Paducah Masters                  55.57  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:01.13   8/19/2001 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 1:07.73      8/2003 Pam Cobb, Excel                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wendy Medley              51 Lakeside Masters               1:20.87  
  2 Anne Frayne               51 Southwest Ohio                 1:35.70  
  3 Barbara Conyer            54 Paducah Masters                2:03.25  
  4 Gail O'Malley             50 Wildcat Masters                2:03.53  
  5 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters               2:11.05  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:15.37   8/17/2001 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 2:41.78      8/2003 Pam Cobb, Excel                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                51 Indy Swim Fit                  2:50.20  
                1:21.24   2:50.20 (1:28.96)                                        
  2 Wendy Medley              51 Lakeside Masters               3:01.16  
                1:28.31   3:01.16 (1:32.85)                                        
  3 Anne Frayne               51 Southwest Ohio                 3:24.59  
                1:42.22   3:24.59 (1:42.37)                                        
  4 Gail O'Malley             50 Wildcat Masters                4:17.64  
                2:03.28   4:17.64 (2:14.36)                                        
  5 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters               5:17.34  
                2:39.45   5:17.34 (2:37.89)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 4:47.93   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 5:20.22      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                51 Indy Swim Fit                  5:58.88  
                1:24.19   2:54.39 (1:30.20)   4:26.09 (1:31.70)   5:58.88 (1:32.79)
  2 Wendy Medley              51 Lakeside Masters               6:24.73  
                1:30.37   3:08.77 (1:38.40)   4:47.44 (1:38.67)   6:24.73 (1:37.29)
  3 Melinda Smith             53 OHIO                           6:51.75  
                1:33.87   3:20.71 (1:46.84)   5:08.61 (1:47.90)   6:51.75 (1:43.14)
  4 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters              10:01.85  
                2:21.92   4:59.14 (2:37.22)   7:37.69 (2:38.55)  10:01.85 (2:24.16)
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 9:52.55   7/14/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Frayne               51 Southwest Ohio                14:08.06  
                1:39.40   3:25.61 (1:46.21)   5:12.80 (1:47.19)   6:59.94 (1:47.14)
      8:47.70 (1:47.76)  10:35.84 (1:48.14)  12:23.59 (1:47.75)  14:08.06 (1:44.47)
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
50-54 Nation: * 9:52.55   7/14/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters              22:17.41  
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 19:08.69   7/15/2001 Laura Val                                 
  50-54 Meet: # 21:10.78      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters              41:20.23  
                2:35.86   5:22.85 (2:46.99)   8:13.75 (2:50.90)  11:03.33 (2:49.58)
     13:45.45 (2:42.12)  16:34.70 (2:49.25)  19:28.48 (2:53.78)  22:17.41 (2:48.93)
     25:07.87 (2:50.46)  27:54.19 (2:46.32)  30:45.03 (2:50.84)  33:38.07 (2:53.04)
     36:19.98 (2:41.91)  38:54.68 (2:34.70)  41:20.23 (2:25.55)                    
 -- Joan Byrne                51 Indy Swim Fit                      DNF  
                1:26.08   2:59.53 (1:33.45)   4:34.20 (1:34.67)   6:09.12 (1:34.92)
      7:44.68 (1:35.56)   9:27.50 (1:42.82)                                        
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:14.44   8/18/2002 J Swagerty-Hill                            
  50-54 Meet: # 1:23.64      8/2004 Ann Guins, O*H*I*O                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Frayne               51 Southwest Ohio                 1:53.34  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 38.69   8/20/2000 Susan Jones-Roy                              
  50-54 Meet: # 39.20      8/2001 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Smith             53 OHIO                             45.74  
  2 Gail O'Malley             50 Wildcat Masters                1:05.95  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:26.45   8/19/2001 Dot Munger                                 
  50-54 Meet: # 1:30.08      8/2001 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Smith             53 OHIO                           1:42.97  
  2 Joan Byrne                51 Indy Swim Fit                  1:43.12  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 3:09.09   6/18/2000 Susan Jones-Roy                            
  50-54 Meet: # 3:20.68      8/1990 Dorothy Burke, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Catherine Kohn            52 St Louis Masters               3:26.30  
                1:40.22   3:26.30 (1:46.08)                                        
  2 Melinda Smith             53 OHIO                           3:46.49  
                1:46.27   3:46.49 (2:00.22)                                        
  3 Gail O'Malley             50 Wildcat Masters                4:47.84  
                2:19.75   4:47.84 (2:28.09)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 30.72   8/19/2001 Laura Val                                    
  50-54 Meet: # 35.77      8/1994 Irene David, Lincoln Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                51 Indy Swim Fit                    39.99  
  2 Melinda Smith             53 OHIO                             46.82  
  3 Patsy Kaelin              54 Lakeside Masters               1:14.88  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:41.31   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 3:20.93      8/1997 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Catherine Kohn            52 St Louis Masters               3:09.77# 
                1:34.91   3:09.77 (1:34.86)                                        
  2 Anne Frayne               51 Southwest Ohio                 3:46.50  
                1:56.56   3:46.50 (1:49.94)                                        
  3 Barbara Conyer            54 Paducah Masters                5:52.96  
                3:10.49   5:52.96 (2:42.47)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 5:42.80   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 6:59.83      8/1990 Dorothy Burke, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Catherine Kohn            52 St Louis Masters               6:51.52# 
                1:43.29   3:30.68 (1:47.39)   5:18.91 (1:48.23)   6:51.52 (1:32.61)
  2 Wendy Medley              51 Lakeside Masters               7:32.07  
                1:53.45   3:52.99 (1:59.54)   5:56.34 (2:03.35)   7:32.07 (1:35.73)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 30.83   8/10/1997 Ardeth Mueller                               
  55-59 Meet: # 30.83      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane Bellafronto         58 Crescent Hill                    41.73  
  2 Janet Scheeline           55 Wildcat Masters                  43.32  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:09.45   8/22/2004 Barbara Dunbar                             
  55-59 Meet: # 1:11.18      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Blaske-Hull       56 Lakeside Masters               1:33.01  
  2 Diane Bellafronto         58 Crescent Hill                  1:42.33  
  3 Janet Scheeline           55 Wildcat Masters                1:42.78  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:28.56   8/15/2004 Barbara Dunbar                             
  55-59 Meet: # 2:59.13      8/1997 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Diane Bellafronto         58 Crescent Hill                  4:03.56  
                2:00.57   4:03.56 (2:02.99)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 5:08.91    8/1/2004 Barbara Dunbar                             
  55-59 Meet: # 6:16.03      8/2001 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janet Scheeline           55 Wildcat Masters                8:02.65  
                1:48.41   3:55.57 (2:07.16)   6:01.27 (2:05.70)   8:02.65 (2:01.38)
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
55-59 Nation: * 10:41.10    8/1/2004 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Blaske-Hull       56 Lakeside Masters              15:14.43  
  2 Susan Paris               59 Swim Kentucky                 18:55.23  
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 10:41.10    8/1/2004 Barbara Dunbar                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janet Scheeline           55 Wildcat Masters               16:29.18  
                1:52.19   3:59.15 (2:06.96)   6:06.91 (2:07.76)   8:16.21 (2:09.30)
     10:21.54 (2:05.33)  12:26.12 (2:04.58)  14:31.51 (2:05.39)  16:29.18 (1:57.67)
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 19:52.61   1/11/2004 Barbara Dunbar                            
  55-59 Meet: # 21:09.91      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Blaske-Hull       56 Lakeside Masters              28:30.86  
                1:49.41   3:43.14 (1:53.73)   5:38.69 (1:55.55)   7:32.40 (1:53.71)
      9:28.91 (1:56.51)  11:24.83 (1:55.92)  13:20.73 (1:55.90)  15:14.43 (1:53.70)
     17:11.24 (1:56.81)  19:04.87 (1:53.63)  21:03.99 (1:59.12)  22:58.56 (1:54.57)
     24:50.41 (1:51.85)  26:43.34 (1:52.93)  28:30.86 (1:47.52)                    
  2 Susan Paris               59 Swim Kentucky                 35:40.77  
                2:08.04   4:32.79 (2:24.75)   6:58.89 (2:26.10)   9:23.15 (2:24.26)
     11:47.40 (2:24.25)  14:10.16 (2:22.76)  16:30.65 (2:20.49)  18:55.23 (2:24.58)
     21:19.32 (2:24.09)  23:42.60 (2:23.28)  26:08.43 (2:25.83)  28:33.59 (2:25.16)
     30:58.11 (2:24.52)  33:21.85 (2:23.74)  35:40.77 (2:18.92)                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 35.55   3/29/2002 B Barnett-Sallee                             
  55-59 Meet: # 44.29      8/2004 Mary Pohlmann, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Blaske-Hull       56 Lakeside Masters                 50.49  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:17.51   3/30/2002 B Barnett-Sallee                           
  55-59 Meet: # 1:31.09      8/2001 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marilyn Blaske-Hull       56 Lakeside Masters               1:50.63  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 39.91   8/18/1991 Jayne Bruner                                 
  55-59 Meet: # 46.67      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alice Wright-Belknap      55 Lakeside Masters                 41.85# 
  2 Diane Bellafronto         58 Crescent Hill                    58.94  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:29.88   8/23/1992 Jayne Bruner                               
  55-59 Meet: # 1:40.57      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alice Wright-Belknap      55 Lakeside Masters               1:35.64# 
  2 Diane Bellafronto         58 Crescent Hill                  2:13.67  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 3:19.16   8/23/1998 Joann Leilich                              
  55-59 Meet: # 3:34.35      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alice Wright-Belknap      55 Lakeside Masters               3:33.76# 
                1:41.80   3:33.76 (1:51.96)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 32.77   8/13/1995 Jayne Bruner                                 
  60-64 Meet: # 36.85      8/2003 Susan Meyers, Indy SwimFit                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jodi Rowatt               62 Lakeside Masters               1:00.46  
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 5:39.72   6/13/2004 Jackie Marr                                
  60-64 Meet: # 6:29.08      8/2000 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tita Arnold               64 Wildcat Masters                7:16.38  
                1:45.36   3:36.41 (1:51.05)   5:27.49 (1:51.08)   7:16.38 (1:48.89)
 
Women 60-64 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
60-64 Nation: * 11:41.17   8/17/2003 Jackie Marr                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              63 Indy Swim Fit                 14:35.40  
  2 Linda Hubbuch             60 Lakeside Masters              16:29.50  
 
Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 22:29.85   8/15/2004 Jackie Marr                               
  60-64 Meet: # 25:10.66      8/1998 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              63 Indy Swim Fit                 27:26.58  
                1:39.75   3:29.89 (1:50.14)   5:20.95 (1:51.06)   7:12.23 (1:51.28)
      9:02.78 (1:50.55)  10:53.59 (1:50.81)  12:44.15 (1:50.56)  14:35.40 (1:51.25)
     16:27.56 (1:52.16)  18:18.42 (1:50.86)  20:08.48 (1:50.06)  21:58.79 (1:50.31)
     23:49.57 (1:50.78)  25:40.06 (1:50.49)  27:26.58 (1:46.52)                    
  2 Linda Hubbuch             60 Lakeside Masters              31:00.56  
                1:58.92   4:02.66 (2:03.74)   6:07.64 (2:04.98)   8:12.51 (2:04.87)
     10:17.13 (2:04.62)  12:21.17 (2:04.04)  14:25.12 (2:03.95)  16:29.50 (2:04.38)
     18:35.46 (2:05.96)  20:40.26 (2:04.80)  22:45.33 (2:05.07)  24:50.35 (2:05.02)
     26:56.15 (2:05.80)  28:59.82 (2:03.67)  31:00.56 (2:00.74)                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 38.76   6/29/1997 Betsy Jordan                                 
  60-64 Meet: # 44.51      8/1995 Ann Champ, Unattached                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jodi Rowatt               62 Lakeside Masters               1:08.27  
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 41.43   8/23/1998 Jayne Bruner                                 
  60-64 Meet: # 48.70      8/2003 Susan Meyers, Indy SwimFit                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              63 Indy Swim Fit                    51.80  
  2 Tita Arnold               64 Wildcat Masters                  54.54  
  3 Jodi Rowatt               62 Lakeside Masters               1:10.65  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:32.37    8/1/1999 Joann Leilich                              
  60-64 Meet: # 1:46.71      8/2003 Susan Meyers, Indy SwimFit                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tita Arnold               64 Wildcat Masters                2:00.16  
  2 Jodi Rowatt               62 Lakeside Masters               2:41.31  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 3:23.62   7/25/1999 Joann Leilich                              
  60-64 Meet: # 3:51.96      8/2001 Tita Arnold, Wildcat Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              63 Indy Swim Fit                  3:53.30  
                1:53.73   3:53.30 (1:59.57)                                        
  2 Tita Arnold               64 Wildcat Masters                4:16.58  
                2:06.59   4:16.58 (2:09.99)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 35.62   8/18/2002 Joy Ward                                     
  60-64 Meet: # 43.52      8/2004 Susan Meyers, IndySwimFit                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              63 Indy Swim Fit                    45.42  
  2 Tita Arnold               64 Wildcat Masters                  54.82  
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 33.55   8/20/2000 Jayne Bruner                                 
  65-69 Meet: # 40.42      8/2000 Beverly Myers, Michigan Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                       41.50  
  2 Barbara Kin-Pinney        66 Indy Swim Fit                    45.57  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 1:16.84    7/5/1992 Clara Walker                               
  65-69 Meet: # 1:37.16      8/1999 Mary Ann Haragan, Lakeside Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                     1:38.61  
  2 Laura Gogola              69 Michigan Masters               1:49.49  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 2:48.51    7/5/1992 Clara Walker                               
  65-69 Meet: # 3:49.48      8/2002 Laura Gogola, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              69 Michigan Masters               4:00.42  
                1:59.81   4:00.42 (2:00.61)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 5:54.90   8/23/1998 Lavelle Stoinoff                           
  65-69 Meet: # 7:46.52      8/1999 Mary Ann Haragan, Lakeside Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              69 Michigan Masters               8:27.24  
                2:08.16   4:18.51 (2:10.35)   6:26.29 (2:07.78)   8:27.24 (2:00.95)
 
Women 65-69 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
65-69 Nation: * 12:23.32   8/23/1998 Lavelle Stoinoff                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              69 Michigan Masters              17:08.01  
 
Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 23:42.01   7/26/1998 Lavelle Stoinoff                          
  65-69 Meet: # 27:17.50      8/2003 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              69 Michigan Masters              31:53.61  
                2:00.71   4:08.70 (2:07.99)   6:19.22 (2:10.52)   8:27.53 (2:08.31)
     10:37.14 (2:09.61)  12:47.20 (2:10.06)  14:57.39 (2:10.19)  17:08.01 (2:10.62)
     19:17.52 (2:09.51)  21:26.14 (2:08.62)  23:34.08 (2:07.94)  25:40.40 (2:06.32)
     27:47.78 (2:07.38)  29:54.22 (2:06.44)  31:53.61 (1:59.39)                    
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 39.85   8/23/1992 Clara Walker                                 
  65-69 Meet: # 46.74      8/2000 Ann Champ, Fla Maverick                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                       50.37  
  2 Barbara Kin-Pinney        66 Indy Swim Fit                    59.24  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 1:30.97    7/2/1991 Clara Walker                               
  65-69 Meet: # 1:40.25      8/2000 Ann Champ, Fla Maverick                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                     1:52.31  
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 44.24   8/15/2004 Joann Leilich                                
  65-69 Meet: # 49.41      8/2000 Beverly Myers, Michigan Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                     1:00.10  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 1:36.94   8/15/2004 Joann Leilich                              
  65-69 Meet: # 1:48.50      8/2000 Lilly Kron, O*H*I*O                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barbara Dillard           67 Cedar City                     2:16.46  
  2 Laura Gogola              69 Michigan Masters               2:26.02  
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 35.28   8/23/1999 Gail Roper                                   
  70-74 Meet: # 42.99      8/1997 Lois Nochman, Michigan Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean Fox                  70 Knoxville                        48.45  
  2 Mary Williams             74 Michigan Masters               1:00.33  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:19.94   8/23/1999 Gail Roper                                 
  70-74 Meet: # 1:40.56      8/2001 Carol Ferguson, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean Fox                  70 Knoxville                      1:53.10  
  2 Mary Jane Mullins         74 Lakeside Masters               2:01.64  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 2:57.28   7/13/2003 Lavelle Stoinoff                           
  70-74 Meet: # 3:51.51      8/2001 Carol Ferguson, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean Fox                  70 Knoxville                      4:16.03  
                2:07.10   4:16.03 (2:08.93)                                        
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 6:11.92   6/28/2003 Lavelle Stoinoff                           
  70-74 Meet: # 8:05.76      8/1996 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jean Fox                  70 Knoxville                      9:09.73  
                2:11.11   4:32.72 (2:21.61)   9:09.73 (4:37.01)                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 42.29   6/26/1996 Doris Steadman                               
  70-74 Meet: # 48.92      8/1994 Regan Kenner, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Jane Mullins         74 Lakeside Masters               1:00.66  
  2 Jean Fox                  70 Knoxville                      1:06.15  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:35.11   8/27/1995 Doris Steadman                             
  70-74 Meet: # 1:43.83      8/1994 Regan Kenner, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Jane Mullins         74 Lakeside Masters               2:19.70  
  2 Jean Fox                  70 Knoxville                      2:37.76  
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:28.69   8/27/1995 Doris Steadman                             
  70-74 Meet: # 3:46.22      8/1994 Regan Kenner, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Jane Mullins         74 Lakeside Masters               4:24.50  
                2:10.46   4:24.50 (2:14.04)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: *   41.26    7/9/2000 Gail Roper                                 
  70-74 Meet: # 1:06.47      8/2003 Mary Jane Mullins, Lakeside Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Williams             74 Michigan Masters               1:12.00  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:40.85   6/28/1996 June Krauser                               
  70-74 Meet: # 2:04.02      8/1996 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Williams             74 Michigan Masters               3:06.00  
 
Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:39.91   6/28/1996 June Krauser                               
  70-74 Meet: # 4:18.89      8/1995 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Williams             74 Michigan Masters               7:06.87  
                3:29.72   7:06.87 (3:37.15)                                        
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:32.94    8/8/1999 Gail Roper                                 
  70-74 Meet: # 4:08.61      8/1996 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Williams             74 Michigan Masters               5:50.34  
                3:00.96   5:50.34 (2:49.38)                                        
 
Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 7:30.91   6/28/1996 June Krauser                               
  70-74 Meet: # 8:43.67      8/1996 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Jane Mullins         74 Lakeside Masters              10:38.90  
                2:32.47   5:12.34 (2:39.87)   8:10.52 (2:58.18)  10:38.90 (2:28.38)
 -- Mary Williams             74 Michigan Masters                    DQ  
                3:21.23                            10:29.80 ( )        DQ (2:32.82)
 
Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: *  7:38.37   8/18/2002 Margery Meyer                             
  80-84 Meet: # 15:18.66      8/1996 Dorothy Riordan, Lakeside Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               8:46.96# 
                2:04.44   4:16.54 (2:12.10)   6:31.25 (2:14.71)   8:46.96 (2:15.71)
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
80-84 Nation: * 2:14.23   3/27/2002 Betty Christian                            
  80-84 Meet: # 2:28.40      8/2004 Lois Kivi Nochman, Michigan Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               2:25.33# 
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 58.09    8/8/2004 Lois Nochman                                 
  80-84 Meet: # 58.09      8/2004 Lois Kivi Nochman, Michigan Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               1:00.12  
 
Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 2:06.55   5/21/2004 Lois Nochman                               
  80-84 Meet: # 3:14.94      8/1999 Edith Glusac, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               2:14.98# 
 
Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 4:34.86   5/21/2004 Lois Nochman                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               4:48.91  
                2:19.58   4:48.91 (2:29.33)                                        
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
80-84 Nation: * 4:33.58    8/8/2004 Lois Nochman                               
  80-84 Meet: # 4:33.58      8/2004 Lois Kivi Nochman, Michigan Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         81 Michigan Masters               4:37.52  
                4:37.68         4:37.52 ( )                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: * 23.19    7/8/2001 Jerrod Kappler                               
  18-24 Meet: # 24.28      8/2001 Jarrod Kappler, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon Davies              21 Crescent Hill                    29.23  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: * 51.81   7/11/1999 Joe Tristan                                  
  18-24 Meet: # 53.58      8/2001 Jarrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Doerr               23 Doc IU                           57.34  
  2 Michael Porter            24 Doc IU                           59.49  
  3 Simon Davies              21 Crescent Hill                  1:07.54  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: * 1:52.74   8/16/1998 Joe Tristan                                
  18-24 Meet: # 2:02.88      8/2001 Jarrod Kappler, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Doerr               23 Doc IU                         2:05.76  
                1:01.68   2:05.76 (1:04.08)                                        
  2 Michael Porter            24 Doc IU                         2:21.53  
                1:09.11   2:21.53 (1:12.42)                                        
  3 Chris Tingley             23 Lakeside Masters               2:39.91  
                1:14.96   2:39.91 (1:24.95)                                        
 
Men 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
18-24 Nation: * 8:47.65   8/27/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Doerr               23 Doc IU                         9:54.77  
                1:08.69   2:23.09 (1:14.40)   3:38.76 (1:15.67)   4:53.55 (1:14.79)
      6:09.30 (1:15.75)   7:26.33 (1:17.03)   8:42.14 (1:15.81)   9:54.77 (1:12.63)
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 27.43   8/27/1995 David Lawson                                 
  18-24 Meet: # 30.34      8/2002 Chris Tingley, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             23 Lakeside Masters                 31.30  
  2 Michael Porter            24 Doc IU                           31.34  
  3 Simon Davies              21 Crescent Hill                    41.59  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 1:00.37   8/27/1995 David Lawson                               
  18-24 Meet: # 1:04.48      8/2002 Chris Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             23 Lakeside Masters               1:07.05  
  2 Michael Porter            24 Doc IU                         1:08.09  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 2:13.60   6/15/1997 Joe Tristan                                
  18-24 Meet: # 2:20.22      8/2002 Paul Graves, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             23 Lakeside Masters               2:32.90  
                1:15.46   2:32.90 (1:17.44)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 30.10        1987 Josh Amato                                   
  18-24 Meet: # 32.10      8/2001 Donald Smith, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Simon Davies              21 Crescent Hill                       DQ  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
18-24 Nation: * 1:06.61   7/23/1988 James Surowiec                             
  18-24 Meet: # 1:11.43      8/2001 Donald Smith, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon Davies              21 Crescent Hill                  1:33.22  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
18-24 Nation: * 25.44   7/16/2000 Nei-Kuan Chia                                
  18-24 Meet: # 25.65      8/2001 Jarrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Porter            24 Doc IU                           30.43  
 -- Simon Davies              21 Crescent Hill                       DQ  
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
18-24 Nation: * 2:14.08   8/23/1992 Greg Mackem                                
  18-24 Meet: # 2:18.50      8/2003 Paul Graves, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Doerr               23 Doc IU                         2:26.07  
                1:08.33   2:26.07 (1:17.74)                                        
  2 Chris Tingley             23 Lakeside Masters               2:36.04  
                1:10.34   2:36.04 (1:25.70)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 22.59   8/28/1983 Kevin Deforrest                              
  25-29 Meet: # 23.60      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerrod Kappler            28 Lakeside Masters                 23.60# 
  2 Keith Adams               29 Crescent Hill                    26.62  
  3 Jeremy White              29 Crescent Hill                    31.84  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 50.74   8/13/2000 Nick Shackell                                
  25-29 Meet: # 53.05      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerrod Kappler            28 Lakeside Masters                 53.87  
  2 Keith Adams               29 Crescent Hill                    59.87  
  3 Jeremy White              29 Crescent Hill                  1:11.60  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:51.00   3/12/1996 John Keppeler                              
  25-29 Meet: # 2:08.53      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Gilman            29 Doc IU                         2:09.30  
                1:02.93   2:09.30 (1:06.37)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 4:00.98   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 4:33.13      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerrod Kappler            28 Lakeside Masters               4:37.79  
                1:07.52   2:19.50 (1:11.98)   3:29.78 (1:10.28)   4:37.79 (1:08.01)
  2 Jeremy White              29 Crescent Hill                  5:20.19  
                1:15.53   2:36.43 (1:20.90)   3:58.58 (1:22.15)   5:20.19 (1:21.61)
 
Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 8:24.67   6/29/1997 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeremy White              29 Crescent Hill                 11:06.60  
                1:21.19   2:44.45 (1:23.26)   4:08.18 (1:23.73)   5:32.31 (1:24.13)
      6:56.31 (1:24.00)   8:21.50 (1:25.19)   9:45.70 (1:24.20)  11:06.60 (1:20.90)
 
Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 16:13.89   8/10/1997 Alex Kostich                              
  25-29 Meet: # 19:04.05      8/1989 Robert Walsh, Cincy Marlins               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                 19:56.49  
                1:14.96   2:35.13 (1:20.17)   3:55.94 (1:20.81)   5:18.52 (1:22.58)
      6:40.62 (1:22.10)   8:01.96 (1:21.34)   9:22.07 (1:20.11)  10:39.02 (1:16.95)
     12:00.88 (1:21.86)  13:24.25 (1:23.37)  14:40.13 (1:15.88)  15:56.35 (1:16.22)
     17:14.48 (1:18.13)  18:32.89 (1:18.41)  19:56.49 (1:23.60)                    
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:07.57   8/23/1992 John Keppeler                              
  25-29 Meet: # 2:26.90      8/1998 Abraham Solano, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                  3:06.90  
                1:29.94   3:06.90 (1:36.96)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 28.98   8/18/1997 Seth Van Neerden                             
  25-29 Meet: # 33.87      8/2003 Kyle Gilliam, Unattached                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Adams               29 Crescent Hill                    35.59  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:04.60   7/30/1989 David Lundberg                             
  25-29 Meet: # 1:12.26      8/1993 Bob Jennings, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Adams               29 Crescent Hill                  1:22.70  
  2 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                  1:29.54  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 25.16        1984 Deforrest/Bottom                             
  25-29 Meet: # 26.01      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerrod Kappler            28 Lakeside Masters                 25.89# 
  2 Matthew Gilman            29 Doc IU                           28.12  
  3 Keith Adams               29 Crescent Hill                    28.60  
  4 Jeremy White              29 Crescent Hill                    34.79  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: *   55.35   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 1:00.43      8/2004 Jarrod Kappler, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jerrod Kappler            28 Lakeside Masters               1:00.80  
  2 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                  1:10.24  
 
Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:05.76   7/21/2002 Jason Eaddy                                
  25-29 Meet: # 2:22.61      8/1998 Abraham Solano, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                  2:26.57  
                1:08.55   2:26.57 (1:18.02)                                        
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:06.33   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 2:25.70      8/1993 Bob Jennings, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Gilman            29 Doc IU                         2:22.23# 
                1:08.82   2:22.23 (1:13.41)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 4:32.19   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 5:11.96      8/1996 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         25 Crescent Hill                  5:46.27  
                1:13.70   2:49.71 (1:36.01)   4:30.37 (1:40.66)   5:46.27 (1:15.90)
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 22.80   3/12/1996 Robert Peel                                  
  30-34 Meet: # 25.56      8/1985 Dave Koenig, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                    26.48  
  2 Paul Widman               32 Crescent Hill                    27.29  
  3 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                   29.68  
  4 Brad Schmied              33 Crescent Hill                    29.85  
  5 David Redinger            32 Crescent Hill                    37.25  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 51.50   7/12/1991 Rowdy Gaines                                 
  30-34 Meet: # 57.69      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                    58.82  
  2 Roger Kehrt               33 Wildcat Masters                1:00.16  
  3 Paul Widman               32 Crescent Hill                  1:01.52  
  4 David Redinger            32 Crescent Hill                  1:20.55  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:54.04   7/15/1990 Rowdy Gaines                               
  30-34 Meet: # 2:06.32      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Redinger            32 Crescent Hill                  3:05.29  
                1:29.96   3:05.29 (1:35.33)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 4:05.61   8/11/2002 Erik Hochstein                             
  30-34 Meet: # 4:20.06      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roger Kehrt               33 Wildcat Masters                5:09.64  
                1:11.56   2:29.06 (1:17.50)   3:50.79 (1:21.73)   5:09.64 (1:18.85)
  2 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                 5:12.65  
                1:15.05   2:34.88 (1:19.83)   3:54.84 (1:19.96)   5:12.65 (1:17.81)
  3 Brad Schmied              33 Crescent Hill                  6:00.39  
                1:25.76   2:57.57 (1:31.81)   4:29.59 (1:32.02)   6:00.39 (1:30.80)
  4 David Redinger            32 Crescent Hill                  6:24.28  
                1:27.32   3:08.37 (1:41.05)   4:48.02 (1:39.65)   6:24.28 (1:36.26)
  5 Paul Widman               32 Crescent Hill                  7:24.17  
                1:30.48   3:09.61 (1:39.13)   4:50.65 (1:41.04)   7:24.17 (2:33.52)
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
30-34 Nation: * 8:40.19  11/14/1993 Rowdy Gaines                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Redinger            32 Crescent Hill                 12:57.37  
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 8:40.19  11/14/1993 Rowdy Gaines                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Widman               32 Crescent Hill                 13:00.70  
                1:27.60   3:04.82 (1:37.22)   4:42.84 (1:38.02)   6:24.79 (1:41.95)
      8:05.13 (1:40.34)   9:45.72 (1:40.59)  11:23.15 (1:37.43)  13:00.70 (1:37.55)
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 16:36.06   8/22/1993 Bobby Patten                              
  30-34 Meet: # 17:37.20      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Redinger            32 Crescent Hill                 24:23.27  
                1:25.06   3:00.73 (1:35.67)   4:38.75 (1:38.02)   6:17.85 (1:39.10)
      7:57.85 (1:40.00)   9:37.38 (1:39.53)  11:17.66 (1:40.28)  12:57.37 (1:39.71)
     14:36.53 (1:39.16)  16:16.04 (1:39.51)  17:54.45 (1:38.41)  19:32.18 (1:37.73)
     21:10.03 (1:37.85)  22:48.29 (1:38.26)  24:23.27 (1:34.98)                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 27.26    7/9/1994 Sean Murphy                                  
  30-34 Meet: # 30.54      8/1985 Steve Stocksdale, Lexington Master           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brad Schmied              33 Crescent Hill                    34.56  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: *   58.66    7/9/1994 Sean Murphy                                
  30-34 Meet: # 1:05.81      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                  1:15.41  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:05.62    7/9/1994 Sean Murphy                                
  30-34 Meet: # 2:27.94      8/2003 Mark Steiner, Illinois Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                  2:41.15  
                1:19.86   2:41.15 (1:21.29)                                        
  2 Brad Schmied              33 Crescent Hill                  2:57.53  
                1:26.49   2:57.53 (1:31.04)                                        
  3 Paul Widman               32 Crescent Hill                  3:23.31  
                1:46.44   3:23.31 (1:36.87)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 29.42    7/5/1992 David Guthrie                                
  30-34 Meet: # 32.77      8/1993 Robert Peck, Western Kentucky                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                   35.67  
  2 Paul Widman               32 Crescent Hill                    40.27  
  3 Brad Schmied              33 Crescent Hill                    40.87  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:05.64   8/23/1998 Seth Van Neerden                           
  30-34 Meet: # 1:12.21      8/2002 Abraham Solano, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                 1:21.46  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:24.06   8/18/1991 David Lundberg                             
  30-34 Meet: # 2:34.31      8/2001 Abraham Salano, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                 2:58.35  
                1:26.96   2:58.35 (1:31.39)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: * 25.16    7/8/2000 Brian Alderman                               
  30-34 Meet: # 28.26      8/1991 Peter Edwards, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                    28.48  
  2 Roger Kehrt               33 Wildcat Masters                  29.25  
  3 Brad Schmied              33 Crescent Hill                    31.87  
  4 David Redinger            32 Crescent Hill                    43.25  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: *   56.25   8/15/2004 Razvan Petcu                               
  30-34 Meet: # 1:03.88      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                34 Crescent Hill                  1:04.48  
  2 Roger Kehrt               33 Wildcat Masters                1:05.54  
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
30-34 Nation: * 4:40.22    7/9/1994 Sean Murphy                                
  30-34 Meet: # 5:02.91      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 C.J. Rushman              34 Southwest Ohio                 6:10.67  
                1:24.10   3:06.04 (1:41.94)   4:46.43 (1:40.39)   6:10.67 (1:24.24)
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 24.02   8/23/1998 James Lilley                                 
  35-39 Meet: # 25.33      8/1980 Bud Grell, Plantation                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 JIM LUEBBE                38 Lakeside Masters                 27.50  
  2 Dale Mercker              38 Lakeside Masters                 27.69  
  3 Mark Gill                 37 Crescent Hill                    28.95  
  4 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                    29.51  
  5 Carroll Mackin            37 Lakeside Masters                 31.24  
  6 Martin Bearden            39 Lakeside Masters                 31.38  
  7 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                   32.25  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 51.49   7/16/1995 Rowdy Gaines                                 
  35-39 Meet: # 59.29      8/1999 Michael Neal, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 JIM LUEBBE                38 Lakeside Masters               1:02.45  
  2 Mark Gill                 37 Crescent Hill                  1:05.33  
  3 Martin Bearden            39 Lakeside Masters               1:10.62  
  4 Carroll Mackin            37 Lakeside Masters               1:14.16  
  5 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                 1:14.42  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:54.86   8/17/2001 Richard Saeger                             
  35-39 Meet: # 2:08.78      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Polk              36 Crescent Hill                  2:29.40  
                1:11.25   2:29.40 (1:18.15)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 4:07.64   7/16/1995 Rowdy Gaines                               
  35-39 Meet: # 4:32.47      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              38 Lakeside Masters               4:58.54  
                1:13.05   2:30.57 (1:17.52)   3:46.66 (1:16.09)   4:58.54 (1:11.88)
  2 William Polk              36 Crescent Hill                  5:29.59  
                1:14.45   2:38.18 (1:23.73)   4:04.79 (1:26.61)   5:29.59 (1:24.80)
  3 Mark Gill                 37 Crescent Hill                  5:42.12  
                1:17.64   2:45.92 (1:28.28)   4:14.58 (1:28.66)   5:42.12 (1:27.54)
  4 Martin Bearden            39 Lakeside Masters               5:53.90  
                1:24.83   2:54.88 (1:30.05)   4:26.76 (1:31.88)   5:53.90 (1:27.14)
  5 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                  6:22.52  
                1:30.79   3:08.44 (1:37.65)   4:47.01 (1:38.57)   6:22.52 (1:35.51)
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 8:38.73  11/12/1995 Rowdy Gaines                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Polk              36 Crescent Hill                 11:31.22  
                1:17.90   2:42.66 (1:24.76)   4:09.71 (1:27.05)   5:38.23 (1:28.52)
      7:07.41 (1:29.18)   8:36.28 (1:28.87)  10:04.35 (1:28.07)  11:31.22 (1:26.87)
  2 Martin Bearden            39 Lakeside Masters              12:31.42  
                1:23.01   2:55.85 (1:32.84)   4:30.52 (1:34.67)   6:06.49 (1:35.97)
      7:42.58 (1:36.09)   9:20.59 (1:38.01)  10:56.74 (1:36.15)  12:31.42 (1:34.68)
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
35-39 Nation: * 8:38.73  11/12/1995 Rowdy Gaines                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              38 Lakeside Masters               9:53.84  
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 16:37.34  11/13/1994 Rowdy Gaines                              
  35-39 Meet: # 18:31.22      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              38 Lakeside Masters              18:37.21  
                1:11.78   2:26.15 (1:14.37)   3:40.36 (1:14.21)   4:54.31 (1:13.95)
      6:08.82 (1:14.51)   7:23.57 (1:14.75)   8:38.88 (1:15.31)   9:53.84 (1:14.96)
     11:09.64 (1:15.80)  12:24.89 (1:15.25)  13:39.00 (1:14.11)  14:53.49 (1:14.49)
     16:07.96 (1:14.47)  17:23.02 (1:15.06)  18:37.21 (1:14.19)                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 27.50   8/15/2004 Michael Ross                                 
  35-39 Meet: # 30.51      8/1983 Bill Tingley, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Gill                 37 Crescent Hill                    35.58  
  2 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                   44.17  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 29.09   8/23/1998 Wally Dicks                                  
  35-39 Meet: # 32.25      8/2004 Abraham Solano, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            36 Lakeside Masters                 32.50  
  2 JIM LUEBBE                38 Lakeside Masters                 35.55  
  3 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                    40.05  
  4 William Polk              36 Crescent Hill                    40.58  
  5 Carroll Mackin            37 Lakeside Masters                 43.11  
  6 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                   48.53  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:05.00    4/1/2000 Wally Dicks                                
  35-39 Meet: # 1:10.59      8/2004 Abraham Solano, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            36 Lakeside Masters               1:11.51  
  2 Dale Mercker              38 Lakeside Masters               1:17.56  
  3 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                  1:25.78  
  4 William Polk              36 Crescent Hill                  1:30.58  
  5 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                 1:43.01  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:21.87   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 2:35.29      8/2004 Abraham Solano, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            36 Lakeside Masters               2:35.83  
                1:16.41   2:35.83 (1:19.42)                                        
  2 Dale Mercker              38 Lakeside Masters               2:50.91  
                1:22.82   2:50.91 (1:28.09)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 25.00   8/18/2002 Wade King                                    
  35-39 Meet: # 27.79      8/1998 Norman Schippert, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Gill                 37 Crescent Hill                    29.30  
  2 JIM LUEBBE                38 Lakeside Masters                 31.18  
  3 William Polk              36 Crescent Hill                    32.32  
  4 Paul Schuh                35 Southwest Ohio                   36.87  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: *   56.07   8/15/2004 Michael Ross                               
  35-39 Meet: # 1:03.42      8/2001 Norman Schippert, Crescent Hill            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Gill                 37 Crescent Hill                  1:12.96  
  2 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                  1:20.97  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:06.74   6/28/1996 Jeff Stuart                                
  35-39 Meet: # 2:29.27      8/1995 Michael Lemke, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            36 Lakeside Masters               2:26.24# 
                1:09.22   2:26.24 (1:17.02)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:05.64   12/7/2002 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 2:24.39      8/2003 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chip Jaworski             35 Crescent Hill                  2:51.51  
                1:23.28   2:51.51 (1:28.23)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 24.14   7/13/2003 David Boatwright                             
  40-44 Meet: # 26.89      8/2000 Matthew Painter, Wildcat                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Norman Schippert          42 Crescent Hill                    27.06  
  2 Rick Stecher              40 Crescent Hill                    27.17  
  3 Don Anderson              40 Shoals Sharks                    28.44  
  4 Robert Holmes             43 Crescent Hill                    28.85  
  5 Rick Ransdell             42 Lakeside Masters                 29.54  
  6 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                    30.03  
  7 John Miesner              44 Charleston Y                     30.65  
  8 Mitch Wagner              44 Lakeside Masters                 39.52  
  9 Larry Marko               40 Crescent Hill                    41.84  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 53.78   8/23/1998 Jack Groselle                                
  40-44 Meet: # 56.26      8/2001 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              40 Crescent Hill                    59.96  
  2 Michael Neal              41 Crescent Hill                  1:01.72  
  3 Don Anderson              40 Shoals Sharks                  1:04.58  
  4 Rick Ransdell             42 Lakeside Masters               1:05.13  
  5 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                  1:07.11  
  6 Mitch Wagner              44 Lakeside Masters               1:28.74  
  7 Larry Marko               40 Crescent Hill                  1:36.72  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:58.61   8/17/2001 Paul Smith                                 
  40-44 Meet: # 2:12.96      8/2004 Robert Holmes, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Holmes             43 Crescent Hill                  2:14.01  
                1:04.04   2:14.01 (1:09.97)                                        
  2 Michael Neal              41 Crescent Hill                  2:19.51  
                1:07.98   2:19.51 (1:11.53)                                        
  3 Norman Schippert          42 Crescent Hill                  2:26.55  
                1:10.20   2:26.55 (1:16.35)                                        
  4 Don Anderson              40 Shoals Sharks                  2:43.81  
                1:20.68   2:43.81 (1:23.13)                                        
  5 Mitch Wagner              44 Lakeside Masters               3:14.95  
                1:33.30   3:14.95 (1:41.65)                                        
  6 Larry Marko               40 Crescent Hill                  3:45.76  
                1:47.90   3:45.76 (1:57.86)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 4:15.57   8/19/2001 Brett Phillips                             
  40-44 Meet: # 4:43.08      8/2004 Robert Holmes, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Holmes             43 Crescent Hill                  4:51.06  
                1:07.53   2:21.47 (1:13.94)   3:36.29 (1:14.82)   4:51.06 (1:14.77)
  2 Keith Haden               44 Shoals Sharks                  5:26.43  
                1:18.20   2:39.72 (1:21.52)   4:02.67 (1:22.95)   5:26.43 (1:23.76)
  3 Don Anderson              40 Shoals Sharks                  5:34.51  
                1:20.20   2:47.32 (1:27.12)   4:12.59 (1:25.27)   5:34.51 (1:21.92)
  4 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                  5:35.80  
                1:21.22   2:47.77 (1:26.55)   4:14.34 (1:26.57)   5:35.80 (1:21.46)
  5 John Miesner              44 Charleston Y                   5:49.47  
                1:20.81   2:49.07 (1:28.26)   4:19.68 (1:30.61)   5:49.47 (1:29.79)
  6 Mitch Wagner              44 Lakeside Masters               7:09.98  
                1:36.92   3:26.95 (1:50.03)   5:20.47 (1:53.52)   7:09.98 (1:49.51)
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
40-44 Nation: * 8:48.69   8/23/1999 Joseph Rhyne                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                 11:31.24  
  2 John Miesner              44 Charleston Y                  12:25.57  
  3 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                 12:31.09  
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 8:48.69   8/23/1999 Joseph Rhyne                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Holmes             43 Crescent Hill                 10:14.51  
                1:07.72   2:22.48 (1:14.76)   3:38.24 (1:15.76)   4:54.72 (1:16.48)
      6:13.34 (1:18.62)   7:33.77 (1:20.43)   8:54.15 (1:20.38)  10:14.51 (1:20.36)
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 16:58.52   7/30/1995 Hess Yntema                               
  40-44 Meet: # 18:51.18      8/1992 John Nolan, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                 21:59.09  
                1:21.41   2:47.95 (1:26.54)   4:15.19 (1:27.24)   5:41.00 (1:25.81)
      7:07.39 (1:26.39)   8:34.55 (1:27.16)  10:02.54 (1:27.99)  11:31.24 (1:28.70)
     12:59.91 (1:28.67)  14:29.13 (1:29.22)  15:58.83 (1:29.70)  17:27.82 (1:28.99)
     18:58.22 (1:30.40)  20:28.23 (1:30.01)  21:59.09 (1:30.86)                    
  2 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                 23:14.77  
                1:27.75   2:59.77 (1:32.02)   4:33.50 (1:33.73)   6:08.86 (1:35.36)
      7:43.77 (1:34.91)   9:20.92 (1:37.15)  10:56.80 (1:35.88)  12:31.09 (1:34.29)
     14:05.97 (1:34.88)  15:38.08 (1:32.11)  17:11.73 (1:33.65)  18:44.37 (1:32.64)
     20:18.54 (1:34.17)  21:50.32 (1:31.78)  23:14.77 (1:24.45)                    
  3 John Miesner              44 Charleston Y                  23:43.07  
                1:21.30   2:50.73 (1:29.43)   4:24.85 (1:34.12)   5:59.93 (1:35.08)
      7:35.48 (1:35.55)   9:10.05 (1:34.57)  10:46.91 (1:36.86)  12:25.57 (1:38.66)
     14:02.68 (1:37.11)  15:40.14 (1:37.46)  17:19.46 (1:39.32)  18:58.15 (1:38.69)
     20:35.52 (1:37.37)  22:10.42 (1:34.90)  23:43.07 (1:32.65)                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 27.88   8/18/2002 Clay Britt                                   
  40-44 Meet: # 31.22      8/2002 Greg Smith, UNAT -                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rick Stecher              40 Crescent Hill                    32.83  
  2 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                    40.94  
  3 Mitch Wagner              44 Lakeside Masters                 52.35  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:00.91   8/18/2002 Clay Britt                                 
  40-44 Meet: # 1:07.28      8/1994 Steve Stocksdale, Unattached               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                  1:23.64  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:15.49   8/23/1999 William Specht                             
  40-44 Meet: # 2:31.91      8/1990 Bill Tingley, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                  3:08.80  
                1:32.89   3:08.80 (1:35.91)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 30.82    7/5/1992 Peder Dahlberg                               
  40-44 Meet: # 35.06      8/1999 John Vorhees, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Neal              41 Crescent Hill                    35.97  
  2 Keith Haden               44 Shoals Sharks                    37.43  
  3 Rick Ransdell             42 Lakeside Masters                 39.09  
  4 John Miesner              44 Charleston Y                     42.59  
  5 Larry Marko               40 Crescent Hill                    43.36  
 -- Mitch Wagner              44 Lakeside Masters                    DQ  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:08.01   8/20/2000 David Guthrie                              
  40-44 Meet: # 1:16.98      8/2002 Keith Shepherd, Unattched                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Neal              41 Crescent Hill                  1:19.34  
  2 Keith Haden               44 Shoals Sharks                  1:22.25  
  3 Jim Cummins               44 Unattached                     1:25.33  
  4 Norman Schippert          42 Crescent Hill                  1:29.06  
  5 Larry Marko               40 Crescent Hill                  1:41.02  
  6 Christopher Bobo          43 Shoals Sharks                  1:44.20  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:28.54   8/20/2000 David Guthrie                              
  40-44 Meet: # 2:51.92      8/2002 Keith Shepherd, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Haden               44 Shoals Sharks                  2:59.67  
                1:27.71   2:59.67 (1:31.96)                                        
  2 Larry Marko               40 Crescent Hill                  3:42.39  
                1:43.47   3:42.39 (1:58.92)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 25.87   8/20/2000 Paul Smith                                   
  40-44 Meet: # 27.43      8/2001 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Norman Schippert          42 Crescent Hill                    27.96  
  2 Rick Stecher              40 Crescent Hill                    29.63  
  3 Rick Ransdell             42 Lakeside Masters                 30.67  
  4 Don Anderson              40 Shoals Sharks                    30.70  
  5 Jim Cummins               44 Unattached                       31.31  
  6 Michael Neal              41 Crescent Hill                    31.55  
  7 John Miesner              44 Charleston Y                     32.64  
  8 Michael Johmann           43 Crescent Hill                    33.77  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: *   57.57   8/17/2001 Paul Carter                                
  40-44 Meet: # 1:04.65      8/2002 Kirk Buese, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                  1:13.71  
  2 Don Anderson              40 Shoals Sharks                  1:14.92  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:05.55   7/11/2004 Dennis Baker                               
  40-44 Meet: # 2:25.62      8/1996 Neil Wasserman, Great Ohio                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           43 Crescent Hill                  2:42.15  
                1:14.94   2:42.15 (1:27.21)                                        
  2 Robert Holmes             43 Crescent Hill                  2:53.22  
                1:21.35   2:53.22 (1:31.87)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:15.10   6/10/2004 Jens-Peter Berndt                          
  40-44 Meet: # 2:34.04      8/2002 Kirk Buese, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Neal              41 Crescent Hill                  2:38.51  
                1:17.21   2:38.51 (1:21.30)                                        
  2 Norman Schippert          42 Crescent Hill                  2:59.20  
                1:21.41   2:59.20 (1:37.79)                                        
  3 John Miesner              44 Charleston Y                   3:03.72  
                1:26.56   3:03.72 (1:37.16)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 24.75   8/20/2000 Gary Schatz                                  
  45-49 Meet: # 25.90      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                    28.06  
  2 John Voorhees             47 Crescent Hill                    28.28  
  3 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                    28.75  
  4 Tim Zuelke                47 Shoals Sharks                    34.01  
  5 Don Smith                 48 Swim Kentucky                    36.46  
  6 Richard Carrico           46 Lakeside Masters                 37.36  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 53.90   8/23/1999 Jack Groselle                                
  45-49 Meet: # 56.50      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Saltzman           47 Indy Swim Fit                    58.97  
  2 John Voorhees             47 Crescent Hill                  1:02.09  
  3 Matthew Painter           46 Wildcat Masters                1:04.77  
  4 Mark Gutowski             49 Southwest Ohio                 1:05.68  
  5 Chuck Lambert             48 Lakeside Masters               1:08.32  
  6 Tim Zuelke                47 Shoals Sharks                  1:20.77  
  7 Don Smith                 48 Swim Kentucky                  1:23.98  
  8 Richard Carrico           46 Lakeside Masters               1:29.92  
 -- Mark Ritter               46 Western KY                          DQ  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:00.89   8/18/2002 Dan Stephenson                             
  45-49 Meet: # 2:10.92      8/2004 Andy Saltzman, Great Evansville            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Saltzman           47 Indy Swim Fit                  2:10.85# 
                1:05.57   2:10.85 (1:05.28)                                        
  2 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                  2:19.82  
                1:07.62   2:19.82 (1:12.20)                                        
  3 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                  2:20.28  
                1:08.59   2:20.28 (1:11.69)                                        
  4 Matthew Painter           46 Wildcat Masters                2:28.64  
                1:10.61   2:28.64 (1:18.03)                                        
  5 Chuck Lambert             48 Lakeside Masters               2:31.62  
                1:15.57   2:31.62 (1:16.05)                                        
  6 Mark Gutowski             49 Southwest Ohio                 2:34.13  
                1:14.37   2:34.13 (1:19.76)                                        
  7 Mark Ritter               46 Western KY                     2:35.88  
                1:15.15   2:35.88 (1:20.73)                                        
  8 Tim Zuelke                47 Shoals Sharks                  3:12.38  
                1:30.10   3:12.38 (1:42.28)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 4:21.13   8/18/2002 Dan Stephenson                             
  45-49 Meet: # 4:37.59      8/2004 Andy Saltzman, Great Evansville            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                  4:58.71  
                1:11.98   2:30.20 (1:18.22)   3:46.22 (1:16.02)   4:58.71 (1:12.49)
  2 Chuck Lambert             48 Lakeside Masters               5:37.35  
                1:20.72   2:48.63 (1:27.91)   4:15.48 (1:26.85)   5:37.35 (1:21.87)
  3 Tim Zuelke                47 Shoals Sharks                  6:47.24  
                1:32.27   3:16.28 (1:44.01)   5:02.64 (1:46.36)   6:47.24 (1:44.60)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 8:58.84   8/23/1999 Jim Mcconica                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Gutowski             49 Southwest Ohio                11:48.58  
                1:21.59   2:49.01 (1:27.42)   4:18.16 (1:29.15)   5:48.45 (1:30.29)
      7:18.84 (1:30.39)   8:49.89 (1:31.05)  10:20.25 (1:30.36)  11:48.58 (1:28.33)
  2 Tim Zuelke                47 Shoals Sharks                 14:04.95  
                1:39.31   3:26.38 (1:47.07)   5:13.89 (1:47.51)   7:02.91 (1:49.02)
      8:50.32 (1:47.41)  10:37.92 (1:47.60)  12:23.46 (1:45.54)  14:04.95 (1:41.49)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
45-49 Nation: * 8:58.84   8/23/1999 Jim Mcconica                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                 10:47.48  
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 17:31.23   8/23/1998 Todd Bryan                                
  45-49 Meet: # 18:47.44      8/2004 Andy Saltzman, Great Evansville           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                 20:14.03  
                1:15.60   2:37.09 (1:21.49)   3:58.61 (1:21.52)   5:20.66 (1:22.05)
      6:42.96 (1:22.30)   8:04.98 (1:22.02)   9:26.42 (1:21.44)  10:47.48 (1:21.06)
     12:08.68 (1:21.20)  13:29.86 (1:21.18)  14:50.94 (1:21.08)  16:12.97 (1:22.03)
     17:35.18 (1:22.21)  18:57.06 (1:21.88)  20:14.03 (1:16.97)                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 29.18   2/10/2002 Peter Rocca                                  
  45-49 Meet: # 33.63      8/1995 William Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                    34.83  
  2 Mark Ritter               46 Western KY                       35.37  
  3 Don Smith                 48 Swim Kentucky                    52.99  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:02.62   8/17/2003 Fritz Lehman                               
  45-49 Meet: # 1:10.26      8/2003 Steve Franklin, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                  1:18.11  
  2 Matthew Painter           46 Wildcat Masters                1:18.62  
  3 Chuck Lambert             48 Lakeside Masters               1:23.77  
  4 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               1:32.66  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:19.07   8/17/2003 Fritz Lehman                               
  45-49 Meet: # 2:35.12      8/2003 Steve Franklin, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               3:11.51  
                1:37.53   3:11.51 (1:33.98)                                        
  2 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                   4:00.64  
                1:57.35   4:00.64 (2:03.29)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 31.54   8/23/1998 C Miltenberger                               
  45-49 Meet: # 35.80      8/2004 John Voorhees, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cork Haberek              48  Ashland Y                       35.81  
  2 John Voorhees             47 Crescent Hill                    35.84  
  3 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                     37.46  
  4 Don Smith                 48 Swim Kentucky                    50.86  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:10.27   8/17/2003 Gregory Oxley                              
  45-49 Meet: # 1:18.31      8/1999 James Huguenard, Crescent Hill             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                  1:19.13  
  2 John Voorhees             47 Crescent Hill                  1:20.14  
  3 Cork Haberek              48  Ashland Y                     1:20.91  
  4 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                   1:25.79  
  5 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                  1:26.00  
  6 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               1:33.36  
  7 Don Smith                 48 Swim Kentucky                  1:57.46  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:37.81   8/18/2002 Ron Schafer                                
  45-49 Meet: # 2:53.70      8/1999 James Huguenard, Crescent Hill             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                   3:11.52  
                1:29.30   3:11.52 (1:42.22)                                        
  2 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               3:26.31  
                1:38.58   3:26.31 (1:47.73)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 26.12   8/11/2002 Paul Carter                                  
  45-49 Meet: # 27.83      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             47 Crescent Hill                    29.31  
  2 Mark Ritter               46 Western KY                       31.29  
  3 Clay Gilbert              46 Crescent Hill                    31.94  
  4 Mark Gutowski             49 Southwest Ohio                   32.09  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: *   56.42    8/4/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 1:05.48      8/1995 David A. Tanner, Greater Indiana           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             47 Crescent Hill                  1:07.17  
  2 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               1:29.92  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:10.97   8/11/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 2:36.79      8/1994 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                   3:41.76  
                1:42.98   3:41.76 (1:58.78)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:19.69   8/11/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 2:28.83      8/2003 Steve Franklin, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cork Haberek              48  Ashland Y                     2:41.55  
                1:18.72   2:41.55 (1:22.83)                                        
  2 Keith Shepherd            46 Swim Kentucky                  2:42.34  
                1:16.71   2:42.34 (1:25.63)                                        
  3 Jimbo Martin Jr           47 Lakeside Masters               2:58.64  
                1:26.88   2:58.64 (1:31.76)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 5:04.67    8/1/2004 Lincoln Djang                              
  45-49 Meet: # 5:27.95      8/1994 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cork Haberek              48  Ashland Y                     6:02.01  
                1:20.01   3:01.17 (1:41.16)   4:36.90 (1:35.73)   6:02.01 (1:25.11)
  2 Jeffrey Lucas             48 Charleston Y                   7:15.77  
                1:42.92   3:52.29 (2:09.37)   5:40.94 (1:48.65)   7:15.77 (1:34.83)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 24.60   8/23/1998 Richard Abrahams                             
  50-54 Meet: # 27.95      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Evans                 50 Wildcat Masters                  28.67  
  2 JIm Grubbs                51 Crescent Hill                    29.44  
  3 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                    30.00  
  4 Bill Conyer               51 Paducah Masters                  32.51  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: *   54.93   3/21/2004 Jack Groselle                              
  50-54 Meet: # 1:03.14      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charles Miesner           50 Lakeside Masters               1:08.10  
  2 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                  1:08.82  
  3 Tom Evans                 50 Wildcat Masters                1:09.83  
  4 James Hansbrough          51 Western KY                     1:14.53  
  5 Bill Conyer               51 Paducah Masters                1:16.50  
  6 Thomas Mester             54 Crescent Hill                  1:18.39  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:02.50   8/20/2000 Jim McConica                               
  50-54 Meet: # 2:13.68      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Mester             54 Crescent Hill                  2:54.13  
                1:25.96   2:54.13 (1:28.17)                                        
  2 James Hansbrough          51 Western KY                     2:54.20  
                1:25.27   2:54.20 (1:28.93)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 4:19.47   8/20/2000 Jim McConica                               
  50-54 Meet: # 4:47.79      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neil Wasserman            50 Southwest Ohio                 4:38.74# 
                1:06.66   2:17.94 (1:11.28)   3:30.04 (1:12.10)   4:38.74 (1:08.70)
  2 JIm Grubbs                51 Crescent Hill                  5:19.71  
                1:14.26   2:35.31 (1:21.05)   3:57.95 (1:22.64)   5:19.71 (1:21.76)
  3 Thomas Mester             54 Crescent Hill                  5:53.26  
                1:26.53   2:58.48 (1:31.95)   4:27.83 (1:29.35)   5:53.26 (1:25.43)
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
50-54 Nation: * 9:03.84   8/16/2001 Jim McConica                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neil Wasserman            50 Southwest Ohio                 9:53.80  
  2 Thomas Mester             54 Crescent Hill                 12:52.42  
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 17:08.33   8/20/2000 Jim McConica                              
  50-54 Meet: # 19:37.87      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neil Wasserman            50 Southwest Ohio                18:45.73# 
                1:07.91   2:22.68 (1:14.77)   3:38.52 (1:15.84)   4:53.78 (1:15.26)
      6:08.63 (1:14.85)   7:24.07 (1:15.44)   8:38.80 (1:14.73)   9:53.80 (1:15.00)
     11:09.83 (1:16.03)  12:25.34 (1:15.51)  13:40.75 (1:15.41)  14:57.91 (1:17.16)
     16:14.92 (1:17.01)  17:32.87 (1:17.95)  18:45.73 (1:12.86)                    
  2 Thomas Mester             54 Crescent Hill                 24:08.04  
                1:30.54   3:08.52 (1:37.98)   4:46.23 (1:37.71)   6:23.30 (1:37.07)
      8:00.89 (1:37.59)   9:38.63 (1:37.74)  11:15.97 (1:37.34)  12:52.42 (1:36.45)
     14:28.57 (1:36.15)  16:05.37 (1:36.80)  17:42.95 (1:37.58)  19:21.19 (1:38.24)
     20:59.07 (1:37.88)  22:34.13 (1:35.06)  24:08.04 (1:33.91)                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 29.81   8/15/2004 Tom Wolf                                     
  50-54 Meet: # 33.72      8/2003 William Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                    37.99  
  2 Charles Miesner           50 Lakeside Masters                 39.37  
  3 Bill Conyer               51 Paducah Masters                  41.70  
  4 Randall Hartkemeyer       53 Middle Tenn                      42.27  
  5 James Hansbrough          51 Western KY                       46.40  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:04.83   8/15/2004 Tom Wolf                                   
  50-54 Meet: # 1:09.69      8/2001 Timothy Huesken, Great Ohio                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charles Miesner           50 Lakeside Masters               1:28.20  
  2 Bill Conyer               51 Paducah Masters                1:37.16  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:20.51   8/15/2004 Tom Wolf                                   
  50-54 Meet: # 2:42.04      8/2002 Frank Thompson, Michigan Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 JIm Grubbs                51 Crescent Hill                  3:09.21  
                1:35.67   3:09.21 (1:33.54)                                        
  2 Charles Miesner           50 Lakeside Masters               3:18.68  
                1:38.27   3:18.68 (1:40.41)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 32.16   8/23/1998 Robert Strand                                
  50-54 Meet: # 37.98      8/2004 Randy Hartkemeyer, Middle Tenn               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                    37.41# 
  2 Randall Hartkemeyer       53 Middle Tenn                      37.77# 
  3 Tom Evans                 50 Wildcat Masters                  39.95  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:11.49   6/13/2004 Jack Groselle                              
  50-54 Meet: # 1:28.31      8/2004 Mark Kraemer, Swim Kentucky                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                  1:27.40# 
  2 Tom Evans                 50 Wildcat Masters                1:31.53  
  3 JIm Grubbs                51 Crescent Hill                  1:34.93  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:39.08   8/19/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 3:14.00      8/1996 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Randall Hartkemeyer       53 Middle Tenn                    3:16.18  
                1:33.94   3:16.18 (1:42.24)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 26.23   7/18/2004 Trip Hedrick                                 
  50-54 Meet: # 30.10      8/1998 Randy Simons, Great Ohio                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Evans                 50 Wildcat Masters                  32.11  
  2 Carlton Arnold            52 Crescent Hill                    32.81  
  3 Mark Kraemer              51 Crescent Hill                    33.42  
  4 James Hansbrough          51 Western KY                       33.77  
  5 Thomas Mester             54 Crescent Hill                    35.47  
  6 Randall Hartkemeyer       53 Middle Tenn                      35.84  
  7 Bill Conyer               51 Paducah Masters                  38.24  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: *   59.49   8/15/2004 Trip Hedrick                               
  50-54 Meet: # 1:15.88      8/2001 Jon Shastid, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlton Arnold            52 Crescent Hill                  1:17.99  
  2 Charles Miesner           50 Lakeside Masters               1:18.17  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:21.40   7/25/2004 Scott Lautman                              
  50-54 Meet: # 3:04.85      8/1996 John Graham, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlton Arnold            52 Crescent Hill                  3:20.64  
                1:39.35   3:20.64 (1:41.29)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:23.45   8/18/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 2:47.68      8/2002 Frank Thompson, Michigan Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Mester             54 Crescent Hill                  3:09.08  
                1:30.91   3:09.08 (1:38.17)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 5:05.82   8/17/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 5:42.34      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neil Wasserman            50 Southwest Ohio                 5:28.29# 
                  16.08     1:12.80 (56.72)   2:41.95 (1:29.15)   5:28.29 (2:46.34)
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: *   58.23   8/18/2002 Richard Abrahams                           
  55-59 Meet: # 1:02.79      8/2003 John Shastid, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Olson                58 Western KY                     1:06.51  
  2 Dennis Hamilton           58 Wildcat Masters                1:07.86  
  3 S. Michael Kin            58 Indy Swim Fit                  1:21.71  
  4 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters               1:31.14  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:11.66   8/17/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 2:23.83      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lynn Olson                58 Western KY                     2:32.84  
                1:14.24   2:32.84 (1:18.60)                                        
  2 William Tingley           55 Lakeside Masters               2:40.26  
                1:17.62   2:40.26 (1:22.64)                                        
  3 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters               3:24.75  
                1:41.72   3:24.75 (1:43.03)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 4:38.81   7/13/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 5:08.09      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           55 Lakeside Masters               6:05.60  
                1:29.19   3:06.71 (1:37.52)   4:42.95 (1:36.24)   6:05.60 (1:22.65)
  2 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters               7:02.72  
                1:41.61   3:29.87 (1:48.26)   5:18.25 (1:48.38)   7:02.72 (1:44.47)
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
55-59 Nation: * 9:40.68   6/14/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Goodwin             58 Lakeside Masters              14:15.86  
  2 Frank Diebold             57 Lakeside Masters              14:27.48  
  3 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters              14:57.92  
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 18:57.38   7/11/2004 Tod Spieker                               
  55-59 Meet: # 20:42.51      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Diebold             57 Lakeside Masters              24:58.93  
                1:42.86   3:33.53 (1:50.67)   5:24.52 (1:50.99)   7:12.43 (1:47.91)
      8:59.00 (1:46.57)  10:48.44 (1:49.44)  12:37.63 (1:49.19)  14:27.48 (1:49.85)
     16:16.58 (1:49.10)  18:02.61 (1:46.03)  19:48.30 (1:45.69)  21:32.98 (1:44.68)
     23:18.72 (1:45.74)  24:58.93 (1:40.21)                                        
  2 James Goodwin             58 Lakeside Masters              26:51.40  
                1:30.63   3:17.83 (1:47.20)   5:06.48 (1:48.65)   6:57.23 (1:50.75)
      8:45.78 (1:48.55)  10:36.88 (1:51.10)  12:26.02 (1:49.14)  14:15.86 (1:49.84)
     16:01.92 (1:46.06)  17:53.04 (1:51.12)  19:41.78 (1:48.74)  21:30.37 (1:48.59)
     23:21.19 (1:50.82)  25:10.04 (1:48.85)  26:51.40 (1:41.36)                    
  3 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters              28:06.36  
                1:47.38   3:38.60 (1:51.22)   5:31.39 (1:52.79)   7:25.99 (1:54.60)
      9:19.71 (1:53.72)  11:12.88 (1:53.17)  13:05.04 (1:52.16)  14:57.92 (1:52.88)
     16:51.08 (1:53.16)  18:43.81 (1:52.73)  20:37.39 (1:53.58)  22:30.88 (1:53.49)
     24:25.80 (1:54.92)  26:18.71 (1:52.91)  28:06.36 (1:47.65)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 30.78    6/6/2004 Hugh Wilder                                  
  55-59 Meet: # 36.39      8/2001 Thomas Finnegan, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           55 Lakeside Masters                 33.62# 
  2 S. Michael Kin            58 Indy Swim Fit                    44.83  
  3 Allen Marcum              55 Wildcat Masters                  46.21  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:07.81    6/1/2002 Hugh Wilder                                
  55-59 Meet: # 1:19.47      8/2001 Thomas Finnegan, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           55 Lakeside Masters               1:14.32# 
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:30.82   8/17/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 3:01.71      8/2001 Norman Scott, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           55 Lakeside Masters               2:45.52# 
                1:21.11   2:45.52 (1:24.41)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 33.37   3/27/2002 Robert Strand                                
  55-59 Meet: # 38.81      8/2004 David Bates, Wildcat Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                    41.06  
  2 William Tingley           55 Lakeside Masters                 43.47  
  3 Allen Marcum              55 Wildcat Masters                  45.16  
  4 S. Michael Kin            58 Indy Swim Fit                    46.75  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:14.80   8/17/2001 Robert Strand                              
  55-59 Meet: # 1:27.85      8/2004 Jon Shastid, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                  1:32.35  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:46.31   7/15/2001 Robert Strand                              
  55-59 Meet: # 3:15.34      8/2001 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                  3:25.72  
                1:40.30   3:25.72 (1:45.42)                                        
  2 Allen Marcum              55 Wildcat Masters                3:48.24  
                1:44.33   3:48.24 (2:03.91)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 27.43   8/18/2002 Richard Abrahams                             
  55-59 Meet: # 30.09      8/2004 Jon Shastid, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dennis Hamilton           58 Wildcat Masters                  32.33  
  2 Lynn Olson                58 Western KY                       39.38  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:03.90   8/20/2000 Richard Abrahams                           
  55-59 Meet: # 1:12.71      8/2004 Jon Shastid, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dennis Hamilton           58 Wildcat Masters                1:22.32  
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:33.32   8/18/2002 Robert Poiletman                           
  55-59 Meet: # 3:13.66      8/2000 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                  3:25.23  
                1:41.77   3:25.23 (1:43.46)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:30.33   8/20/2000 John Calvert                               
  55-59 Meet: # 2:52.76      8/1994 Mel Goldstein, Greater Indiana             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                  3:15.99  
                1:38.35   3:15.99 (1:37.64)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
55-59 Nation: * 5:26.63   8/20/2000 John Calvert                               
  55-59 Meet: # 6:05.26      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                58 Crescent Hill                  7:05.79  
                1:42.18   3:38.93 (1:56.75)   5:30.99 (1:52.06)   7:05.79 (1:34.80)
  2 Woody Turrentine          57 Lakeside Masters               8:09.35  
                1:54.18   4:18.98 (2:24.80)   6:24.03 (2:05.05)   8:09.35 (1:45.32)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 26.70   8/15/1998 Jeff Farrell                                 
  60-64 Meet: # 30.47      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana                  29.48# 
  2 Larry Keaton              62 Lakeside Masters                 37.37  
  3 Stanley Bearden           62 Lakeside Masters                 43.79  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:00.11   8/15/1998 Jeff Farrell                               
  60-64 Meet: # 1:07.41      8/2002 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Keaton              62 Lakeside Masters               1:24.02  
  2 David Burgio              62 Wildcat Masters                1:41.78  
  3 Stanley Bearden           62 Lakeside Masters               1:51.64  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:17.43   3/29/2002 Tom Landis                                 
  60-64 Meet: # 2:31.10      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Keaton              62 Lakeside Masters               3:21.13  
                1:32.85   3:21.13 (1:48.28)                                        
  2 David Burgio              62 Wildcat Masters                3:56.93  
                1:55.52   3:56.93 (2:01.41)                                        
  3 Stanley Bearden           62 Lakeside Masters               4:03.64  
                1:56.64   4:03.64 (2:07.00)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 5:01.03   8/18/2002 Sandy Galletly                             
  60-64 Meet: # 5:34.61      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana                5:17.35# 
                1:15.69   2:36.09 (1:20.40)   3:57.86 (1:21.77)   5:17.35 (1:19.49)
  2 Larry Keaton              62 Lakeside Masters               7:21.29  
                1:41.58   3:37.37 (1:55.79)   5:31.28 (1:53.91)   7:21.29 (1:50.01)
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 10:29.35   3/24/2002 Tom Landis                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Keaton              62 Lakeside Masters              14:54.02  
                1:39.70   3:31.49 (1:51.79)   5:24.83 (1:53.34)   7:18.60 (1:53.77)
      9:12.93 (1:54.33)  11:07.16 (1:54.23)  13:01.52 (1:54.36)  14:54.02 (1:52.50)
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
60-64 Nation: * 10:29.35   3/24/2002 Tom Landis                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana               11:21.95  
  2 David Burgio              62 Wildcat Masters               17:19.73  
  3 Stanley Bearden           62 Lakeside Masters              18:29.03  
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 19:51.97   8/18/2002 Sandy Galletly                            
  60-64 Meet: # 21:19.18      8/2002 Robert Tesch, Wildcat Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana               21:26.81  
                1:18.35   2:43.13 (1:24.78)   4:09.30 (1:26.17)   5:35.37 (1:26.07)
      7:01.97 (1:26.60)   8:28.94 (1:26.97)   9:55.47 (1:26.53)  11:21.95 (1:26.48)
     12:48.63 (1:26.68)  14:16.54 (1:27.91)  15:43.80 (1:27.26)  17:11.45 (1:27.65)
     18:38.21 (1:26.76)  20:05.86 (1:27.65)  21:26.81 (1:20.95)                    
  2 David Burgio              62 Wildcat Masters               32:26.38  
                2:03.21   4:13.91 (2:10.70)   6:25.52 (2:11.61)   8:35.64 (2:10.12)
     10:46.73 (2:11.09)  12:58.12 (2:11.39)  15:08.43 (2:10.31)  17:19.73 (2:11.30)
     19:30.44 (2:10.71)  21:41.27 (2:10.83)  23:51.65 (2:10.38)  26:02.75 (2:11.10)
     28:12.54 (2:09.79)  30:22.29 (2:09.75)  32:26.38 (2:04.09)                    
  3 Stanley Bearden           62 Lakeside Masters              34:51.95  
                2:06.07   4:26.84 (2:20.77)   6:44.76 (2:17.92)   9:05.65 (2:20.89)
     11:25.38 (2:19.73)  13:46.95 (2:21.57)  16:07.40 (2:20.45)  18:29.03 (2:21.63)
     20:49.11 (2:20.08)  23:10.44 (2:21.33)  25:32.21 (2:21.77)  27:52.44 (2:20.23)
     30:13.59 (2:21.15)  32:35.52 (2:21.93)  34:51.95 (2:16.43)                    
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 32.11   6/22/2003 Richard Burns                                
  60-64 Meet: # 36.66      8/1994 Oshi Oyakawa, Buckeye Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana                  36.19# 
  2 David Burgio              62 Wildcat Masters                1:02.59  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:11.96   7/13/2003 Richard Burns                              
  60-64 Meet: # 1:22.19      8/1988 Paul Hutinger, Holmes Lumber               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Burgio              62 Wildcat Masters                2:12.82  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 34.42   8/17/2003 Peter Andersen                               
  60-64 Meet: # 41.56      8/2003 Ralph Johanson, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George Dodge              60 Crescent Hill                    41.96  
  2 Larry Keaton              62 Lakeside Masters                 55.57  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:18.63   8/17/2003 Peter Andersen                             
  60-64 Meet: # 1:31.74      8/1988 Paul Hutinger, Holmes Lumber               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George Dodge              60 Crescent Hill                  1:34.11  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:55.55   6/13/2004 Kenneth Frost                              
  60-64 Meet: # 3:32.36      8/2001 Landon Kirchner, Missouri Valley           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George Dodge              60 Crescent Hill                  3:28.75# 
                1:37.51   3:28.75 (1:51.24)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 29.23   8/17/2003 Keefe Lodwig                                 
  60-64 Meet: # 32.17      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glenn Hubbuch             60 Lakeside Masters                 36.61  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:06.63   6/29/2003 Robert Poiletman                           
  60-64 Meet: # 1:35.10      8/1988 Art Kelley, Unattached                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana                1:20.37# 
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:33.72   7/20/2003 Robert Poiletman                           
  60-64 Meet: # 3:39.71      8/1988 Art Kelley, Unattached                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George Dodge              60 Crescent Hill                  3:29.53# 
                1:36.09   3:29.53 (1:53.44)                                        
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:40.95   8/11/2003 Edward Cazalet                             
  60-64 Meet: # 3:01.72      8/1988 Paul Hutinger, Holmes Lumber               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             60 Greater Indiana                2:54.49# 
                1:20.29   2:54.49 (1:34.20)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
60-64 Nation: * 5:49.43   7/14/2002 Edward Cazalet                             
  60-64 Meet: # 6:45.59      8/1997 Larry Good, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 George Dodge              60 Crescent Hill                  7:17.37  
                1:37.48   3:47.49 (2:10.01)   5:38.09 (1:50.60)   7:17.37 (1:39.28)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 27.15   3/30/2002 Jeff Farrell                                 
  65-69 Meet: # 30.52      8/1999 Yoshi Oyakawa, Great Ohio                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters                 38.60  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 1:02.79   3/25/2002 Jeff Farrell                               
  65-69 Meet: # 1:12.34      8/1991 Robert Blake, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters               1:32.47  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 2:22.18   8/25/1996 Graham Johnston                            
  65-69 Meet: # 2:56.44      8/1992 Robert Blake, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters               3:23.65  
                1:41.95   3:23.65 (1:41.70)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 5:03.36   8/25/1996 Graham Johnston                            
  65-69 Meet: # 6:21.57      8/1992 Robert Blake, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters               7:16.67  
                1:43.27   3:36.62 (1:53.35)   5:28.48 (1:51.86)   7:16.67 (1:48.19)
 
Men 65-69 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
65-69 Nation: * 10:29.26   6/29/1997 Graham Johnston                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters              15:28.45  
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 20:16.54   8/25/1996 Graham Johnston                           
  65-69 Meet: # 25:04.44      8/2000 Dick Chisholm, Great Ohio                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                65 Lakeside Masters              29:39.12  
                1:45.09   3:40.57 (1:55.48)   5:36.75 (1:56.18)   7:33.68 (1:56.93)
      9:29.43 (1:55.75)  11:27.25 (1:57.82)  13:26.94 (1:59.69)  15:28.45 (2:01.51)
     17:30.31 (2:01.86)  19:33.36 (2:03.05)  21:35.06 (2:01.70)  23:37.80 (2:02.74)
     25:40.10 (2:02.30)  27:42.72 (2:02.62)  29:39.12 (1:56.40)                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 28.66   8/17/2001 Ronald Johnson                               
  70-74 Meet: # 32.93      8/1995 Robert S. Blake, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             72 OHIO                             31.48# 
  2 Larry Good                71 Illinois                         32.89# 
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:06.18   8/19/2001 Ronald Johnson                             
  70-74 Meet: # 1:18.53      8/1995 Robert S. Blake, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Good                71 Illinois                       1:15.16# 
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 35.31   8/17/2003 Yoshi Oyakawa                                
  70-74 Meet: # 35.83      8/2004 Yoshi Oyakawa, O*H*I*O -                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             72 OHIO                             36.28  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:19.12    8/8/2004 Yoshi Oyakawa                              
  70-74 Meet: # 1:19.12      8/2004 Yoshi Oyakawa, O*H*I*O                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             72 OHIO                           1:24.22  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 2:56.59   6/29/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 3:16.09      8/2004 Larry Good, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             72 OHIO                           3:27.56  
                1:40.96   3:27.56 (1:46.60)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 37.96    4/9/2000 Charles Baldwin                              
  70-74 Meet: # 43.80      8/1996 Matthew Flanagan, DC Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Good                71 Illinois                         45.60  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:29.47   6/17/2001 John Kortheuer                             
  70-74 Meet: # 1:41.08      8/1987 Russ Witte, Gamble-Nippert Y               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Good                71 Illinois                       1:42.06  
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 6:32.11    8/2/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 8:48.81      8/1984 Jerry Donovan, Southwest Ohio              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Good                71 Illinois                       7:15.58# 
                1:53.62   3:41.62 (1:48.00)   5:44.29 (2:02.67)   7:15.58 (1:31.29)
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 33.88    8/8/1993 Woodrow Bowersock                            
  80-84 Meet: # 37.33      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              81 Florida Maverick                 37.79  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 1:21.12   7/11/1999 Andrew Holden                              
  80-84 Meet: # 1:29.12      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              81 Florida Maverick               1:30.02  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 3:09.70   7/25/1999 Ray Taft                                   
  80-84 Meet: # 3:37.07      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       3:25.11# 
                1:38.11   3:25.11 (1:47.00)                                        
  2 Robert Blake              81 Florida Maverick               4:00.42  
                1:55.36   4:00.42 (2:05.06)                                        
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 6:42.86   7/25/1999 Ray Taft                                   
  80-84 Meet: # 7:54.82      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              81 Florida Maverick               8:22.18  
                2:02.28   4:12.38 (2:10.10)   6:21.42 (2:09.04)   8:22.18 (2:00.76)
 
Men 80-84 800 LC Meter Freestyle -Split from 1500
===============================================================================
80-84 Nation: * 14:19.22   6/12/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              81 Florida Maverick              17:01.81  
 
Men 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 26:52.93   7/25/1999 Ray Taft                                  
  80-84 Meet: # 31:36.15      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              81 Florida Maverick              32:02.44  
                2:00.14   4:09.34 (2:09.20)   6:17.87 (2:08.53)   8:27.35 (2:09.48)
     10:35.07 (2:07.72)  12:44.95 (2:09.88)  14:55.97 (2:11.02)  17:01.81 (2:05.84)
     19:11.00 (2:09.19)  21:23.10 (2:12.10)  23:31.47 (2:08.37)  25:41.52 (2:10.05)
     27:53.69 (2:12.17)  29:59.76 (2:06.07)  32:02.44 (2:02.68)                    
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
80-84 Nation: * 3:30.76   6/13/2004 Paul Hutinger                              
  80-84 Meet: # 3:44.40      8/1995 Edward J. Shea, Illinois Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       3:58.54  
                2:00.88   3:58.54 (1:57.66)                                        
 
Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
80-84 Nation: * 1:45.99   8/23/1999 Max Von Isser                              
  80-84 Meet: # 2:20.16      8/1994 William H. Grant, Holmes Lumber            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       1:54.68# 
 
Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 1:47.88   6/12/1999 Andrew Holden                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       1:50.40  
 
Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 4:11.09   7/19/1998 Anton Cerer                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       3:54.66* 
                1:53.81   3:54.66 (2:00.85)                                        
 
Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
80-84 Nation: *  8:05.14   8/23/1999 Ray Taft                                  
  80-84 Meet: # 10:30.90      8/2004 Robert Blake, Florida Maverick            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              80 Illinois                       7:48.92* 
                1:50.87   3:54.67 (2:03.80)   6:04.05 (2:09.38)   7:48.92 (1:44.87)
  2 Robert Blake              81 Florida Maverick              10:28.96# 
                5:44.44   8:36.21 (2:51.77)  10:43.48 (2:07.27)        10:28.96 ( )
 
Men 90-94 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
90-94 Nation: * 20:13.74    8/1/1993 Gus Langner                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gary Weisenthal           92 Lakeside Masters              24:43.31  
                2:57.32   6:15.62 (3:18.30)   9:29.35 (3:13.73)  12:43.70 (3:14.35)
     15:51.50 (3:07.80)  18:50.29 (2:58.79)  21:54.64 (3:04.35)  24:43.31 (2:48.67)
 
Men 90-94 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
90-94 Nation: *   56.43   8/11/2003 Woody Bowersock                            
  90-94 Meet: # 1:05.89      8/2003 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gary Weisenthal           92 Lakeside Masters               1:09.00  
 
Men 90-94 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
90-94 Nation: * 2:10.36   6/23/2003 Woody Bowersock                            
  90-94 Meet: # 2:41.73      8/2003 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gary Weisenthal           92 Lakeside Masters               2:34.73# 
 
Women 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
72-99 Nation: * 1:59.26   8/20/2000 Dcac                                       
                         K Myers, S M Reese, H Sisk, M Jesperson           
  72-99 Meet: # 2:09.71      8/1990 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:30.22  
     1) Erin Gast 24                    2) Sara Widman 25                 
     3) Diana Church 26                 4) Arin Ziraheld 21               
                1:15.56   2:30.22 (1:14.66)                                        
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
72-99 Nation: * 2:12.59   8/23/1992 Univ San Fran                              
                         C Hinshaw, J Hauer, N Effa, B Wicklund            
  72-99 Meet: # 2:16.75      8/1989 St Louis Area Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Crescent Hill Masters Swimming  'A'                              DQ  
     1) Erin Gast 24                    2) Sarah Hedgspeth 24             
     3) Arin Ziraheld 21                4) Sara Widman 25                 
                1:42.55        DQ (1:14.94)                                        
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:52.10   8/15/2004 Illinois                                   
120-159 Meet: # 2:01.16      8/1991 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:10.90  
     1) Lauren Minto 29                 2) Julie Howard 31                
     3) Katie O'Brien 27                4) Alexandra Nieto 33             
                1:09.77   2:10.90 (1:01.13)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:26.21  
     1) Kathy Beckovich 38              2) Susan Ehringer 37              
     3) Michelle Ward 37                4) Gina Gatti Vice 42             
                1:20.55   2:26.21 (1:05.66)                                        
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 2:04.19   8/23/1998 Gold                                       
120-159 Meet: # 2:16.92      8/1991 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:29.36  
     1) Lauren Minto 29                 2) Julie Howard 31                
     3) Alexandra Nieto 33              4) Katie O'Brien 27               
                1:26.11   2:29.36 (1:03.25)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:53.90  
     1) Susan Ehringer 37               2) Diana Church 26                
     3) Michelle Ward 37                4) Kathy Beckovich 38             
                1:39.80   2:53.90 (1:14.10)                                        
  3 Lakeside Masters  'A'                                       2:58.11  
     1) Lisa Stearns 48                 2) Bobbi Quesenberry 38           
     3) Kate Kolb 25                    4) Mariam Ballantine 40           
                1:43.14   2:58.11 (1:14.97)                                        
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:56.93   8/20/2000 Georgia                                    
160-199 Meet: # 2:03.59      8/1999 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:14.81  
     1) Pam Martin 48                   2) Melinda Schmitt 47             
     3) Caroline Donnelly 43            4) Frances Jones 43               
                1:09.68   2:14.81 (1:05.13)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:39.82  
     1) Helen Glish 44                  2) Amy Jordan 46                  
     3) Teresa Walther 46               4) Diane Bellafronto 58           
                1:18.31   2:39.82 (1:21.51)                                        
  3 Cedar City Masters  'A'                                     2:41.32  
     1) Patti Johnson 47                2) Sandie Harper 35               
     3) Barbara Dillard 67              4) Lori Lopez 40                  
                1:23.23   2:41.32 (1:18.09)                                        
  4 Wildcat Masters  'A'                                        2:49.26  
     1) Janice Kregor 49                2) Robin Segnitz 38               
     3) Marci Casey 41                  4) Janet Scheeline 55             
                1:27.90   2:49.26 (1:21.36)                                        
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 2:12.15   7/18/1999 San Diego                                  
160-199 Meet: # 2:19.43      8/1999 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:30.22  
     1) Caroline Donnelly 43            2) Pamela Luebbe 42               
     3) Pam Martin 48                   4) Kim Cleary 32                  
                1:24.18   2:30.22 (1:06.04)                                        
  2 Wildcat Masters  'A'                                        2:50.02  
     1) Marci Casey 41                  2) Robin Segnitz 38               
     3) Molly Wilson 27                 4) Tita Arnold 64                 
                1:27.94   2:50.02 (1:22.08)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         3:10.42  
     1) Amy Jordan 46                   2) Helen Glish 44                 
     3) Teresa Walther 46               4) Diane Bellafronto 58           
                1:39.79   3:10.42 (1:30.63)                                        
  4 Cedar City Masters  'A'                                     3:10.80  
     1) Barbara Dillard 67              2) Patti Johnson 47               
     3) Lori Lopez 40                   4) Sandie Harper 35               
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:06.52   8/17/2001 Tamalpais                                  
200-239 Meet: # 2:23.41      8/2003 YMCA Indy Swimfit                          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:29.15  
     1) Alice Wright-Belknap 55         2) Lisa Stearns 48                
     3) Amy Peterson 48                 4) Pamela Borah 49                
                1:20.97   2:29.15 (1:08.18)                                        
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:20.58   8/15/2004 New England                                
200-239 Meet: # 2:50.55      8/2001 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:37.51# 
     1) Melinda Schmitt 47              2) Alice Wright-Belknap 55        
     3) Pamela Borah 49                 4) Wendy Medley 51                
                1:24.86   2:37.51 (1:12.65)                                        
  2 Wildcat Masters  'A'                                        3:39.36  
     1) Janet Scheeline 55              2) Meg Smath 49                   
     3) Janice Kregor 49                4) Gail O'Malley 50               
                1:47.84   3:39.36 (1:51.52)                                        
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:18.70   8/23/1998 DC Masters                                 
240-279 Meet: # 2:58.48      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:31.14  
     1) Mary Jane Mullins 74            2) Jodi Rowatt 62                 
     3) Patsy Kaelin 54                 4) Wendy Medley 51                
                1:51.73   3:31.14 (1:39.41)                                        
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:37.68   8/23/1998 DC Masters                                 
240-279 Meet: # 3:10.87      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:58.30  
     1) Marilyn Blaske-Hull 56          2) Jodi Rowatt 62                 
     3) Mary Jane Mullins 74            4) Patsy Kaelin 54                
                2:05.95   3:58.30 (1:52.35)                                        
 
Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:36.15   8/20/1990 Houstonian Club                            
100-119 Meet: # 1:44.25      8/1989 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:58.68  
     1) Jose Manuel Nieto 25            2) Simon Davies 21                
     3) Jeremy White 29                 4) Mark Gill 37                   
                  57.26   1:58.68 (1:01.42)                                        
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:48.46   8/20/1990 Houstonion Club                            
100-119 Meet: # 1:55.66      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Doc IU Masters Swimming  'A'                                2:06.06  
     1) Michael Porter 24               2) Matthew Gilman 29              
     3) David Doerr 23                  4) William Ramos 41               
                1:05.87   2:06.06 (1:00.19)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:17.83  
     1) Brad Schmied 33                 2) William Polk 36                
     3) Jeremy White 29                 4) Simon Davies 21                
                1:14.00   2:17.83 (1:03.83)                                        
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:37.43   7/16/1986 Lone Star                                  
120-159 Meet: # 1:45.32      8/1998 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:44.08# 
     1) Jerrod Kappler 28               2) Abraham Solano 36              
     3) JIM LUEBBE 38                   4) Dale Mercker 38                
                  50.16     1:44.08 (53.92)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:44.19# 
     1) Scott Dick 34                   2) Rick Stecher 40                
     3) Paul Widman 32                  4) Keith Adams 29                 
                  52.39     1:44.19 (51.80)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         1:59.28  
     1) Robert Holmes 43                2) Brad Schmied 33                
     3) William Polk 36                 4) Chip Jaworski 35               
                  59.65     1:59.28 (59.63)                                        
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:48.75   8/18/2002 ANCM                                       
120-159 Meet: # 1:59.20      8/2004 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:57.45# 
     1) Chris Tingley 23                2) Abraham Solano 36              
     3) Jerrod Kappler 28               4) Dale Mercker 38                
                1:04.04     1:57.45 (53.41)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:06.89  
     1) Mark Gill 37                    2) Keith Adams 29                 
     3) Jose Manuel Nieto 25            4) Scott Dick 34                  
                1:09.56     2:06.89 (57.33)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:21.71  
     1) Michael Neal 41                 2) Chip Jaworski 35               
     3) Paul Widman 32                  4) David Redinger 32              
                1:15.18   2:21.71 (1:06.53)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:39.27   8/11/1990 Holmes                                     
160-199 Meet: # 1:49.23      8/1995 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:53.70  
     1) Clay Gilbert 46                 2) John Voorhees 47               
     3) Michael Neal 41                 4) Norman Schippert 42            
                  55.87     1:53.70 (57.83)                                        
  2 Shoals Sharks Masters  'A'                                  2:04.73  
     1) Christopher Bobo 43             2) Tim Zuelke 47                  
     3) Keith Haden 44                  4) Don Anderson 40                
                1:05.19     2:04.73 (59.54)                                        
  3 Lakeside Masters  'A'                                       2:09.42  
     1) Martin Bearden 39               2) Rick Ransdell 42               
     3) Richard Carrico 46              4) Carroll Mackin 37              
                1:00.43   2:09.42 (1:08.99)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:33.72  
     1) George Dodge 60                 2) Larry Marko 40                 
     3) Michael Johmann 43              4) David Redinger 32              
                1:19.83   2:33.72 (1:13.89)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:50.59   8/20/2000 ANCM                                       
160-199 Meet: # 2:01.89      8/1994 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:10.33  
     1) Clay Gilbert 46                 2) John Voorhees 47               
     3) Norman Schippert 42             4) Rick Stecher 40                
                1:13.39     2:10.33 (56.94)                                        
  2 Wildcat Masters  'A'                                        2:17.54  
     1) Matthew Painter 46              2) Tom Evans 50                   
     3) Dennis Hamilton 58              4) Roger Kehrt 33                 
                1:17.53   2:17.54 (1:00.01)                                        
  3 Shoals Sharks Masters  'A'                                  2:22.63  
     1) Christopher Bobo 43             2) Keith Haden 44                 
     3) Don Anderson 40                 4) Tim Zuelke 47                  
                1:16.46   2:22.63 (1:06.17)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:26.73  
     1) Robert Holmes 43                2) Larry Marko 40                 
     3) Michael Johmann 43              4) Mark Kraemer 51                
                1:22.89   2:26.73 (1:03.84)                                        
  5 Lakeside Masters  'A'                                       2:33.63  
     1) Carroll Mackin 37               2) Martin Bearden 39              
     3) Rick Ransdell 42                4) Richard Carrico 46             
                1:26.29   2:33.63 (1:07.34)                                        
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:45.19   6/29/1997 Olympic Club                               
200-239 Meet: # 1:54.01      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:00.83  
     1) Jimbo Martin Jr 47              2) Charles Miesner 50             
     3) Chuck Lambert 48                4) William Tingley 55             
                  59.58   2:00.83 (1:01.25)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:10.50  
     1) Carlton Arnold 52               2) Mark Kraemer 51                
     3) Thomas Mester 54                4) JIm Grubbs 51                  
                1:08.20   2:10.50 (1:02.30)                                        
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:58.50    7/9/1994 Olympic Club                               
200-239 Meet: # 2:15.95      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:24.05  
     1) William Tingley 55              2) Charles Miesner 50             
     3) Glenn Hubbuch 60                4) Chuck Lambert 48               
                1:19.37   2:24.05 (1:04.68)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:38.45  
     1) Larry Hunt 58                   2) George Dodge 60                
     3) Carlton Arnold 52               4) Thomas Mester 54               
                1:27.54   2:38.45 (1:10.91)                                        
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 1:52.01   8/17/2003 Gold Coast                                 
240-279 Meet: # 2:16.08      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:37.77  
     1) Larry Isom 65                   2) Larry Keaton 62                
     3) Stanley Bearden 62              4) Frank Diebold 57               
                1:23.27   2:37.77 (1:14.50)                                        
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:06.28   8/19/2001 Oregon                                     
240-279 Meet: # 2:30.77      8/1994 St Louis Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:34.94  
     1) Gary Weisenthal 92              2) Larry Keaton 62                
     3) Woody Turrentine 57             4) Mitch Wagner 44                
                2:04.62   3:34.94 (1:30.32)                                        
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
72-99 Nation: * 2:02.31   8/23/1992 Univ San Fran                              
                         G Yang, J Hauer, G Mackem, C Hinshaw              
  72-99 Meet: # 2:07.75      8/1996 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:46.19  
     1) Arin Ziraheld 21                2) Sara Widman 25                 
     3) Jose Manuel Nieto 25            4) Simon Davies 21                
                1:41.94   2:46.19 (1:04.25)                                        
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:44.84   8/25/1996 Michigan                                   
100-119 Meet: # 1:50.81      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:56.96  
     1) Katie O'Brien 27                2) Jose Manuel Nieto 25           
     3) Alexandra Nieto 33              4) Keith Adams 29                 
                1:01.34     1:56.96 (55.62)                                        
  2 Lakeside Masters  'A'                                       2:03.85  
     1) Chris Tingley 23                2) Kate Kolb 25                   
     3) Jerrod Kappler 28               4) Pamela Luebbe 42               
                1:04.37     2:03.85 (59.48)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:25.62  
     1) David Redinger 32               2) Erin Gast 24                   
     3) Diana Church 26                 4) Jeremy White 29                
                1:10.13   2:25.62 (1:15.49)                                        
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:56.50   8/20/1990 Houstonian Club                            
                         C Britt, L Wetzel-Osborne, S Knowles, R Wetzel    
100-119 Meet: # 2:10.34      8/2004 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:19.07  
     1) Lauren Minto 29                 2) Keith Adams 29                 
     3) Paul Widman 32                  4) Katie O'Brien 27               
                1:16.68   2:19.07 (1:02.39)                                        
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:42.65   8/23/1998 Gold                                       
120-159 Meet: # 1:51.79      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:57.06  
     1) Paul Widman 32                  2) Scott Dick 34                  
     3) Gina Gatti Vice 42              4) Lauren Minto 29                
                  52.58   1:57.06 (1:04.48)                                        
  2 Doc IU Masters Swimming  'A'                                1:58.99  
     1) David Doerr 23                  2) Matthew Gilman 29              
     3) Susannah Levi 31                4) Jutta Schickore 41             
                1:07.04     1:58.99 (51.95)                                        
  3 Wildcat Masters  'A'                                        2:06.28  
     1) Molly Wilson 27                 2) Marci Casey 41                 
     3) Roger Kehrt 33                  4) Matthew Painter 46             
                1:03.89   2:06.28 (1:02.39)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:11.10  
     1) Julie Howard 31                 2) Michelle Ward 37               
     3) John Voorhees 47                4) Rick Stecher 40                
                1:14.42     2:11.10 (56.68)                                        
  5 Lakeside Masters  'A'                                       2:16.30  
     1) Kim Cleary 32                   2) Carroll Mackin 37              
     3) Bobbi Quesenberry 38            4) Martin Bearden 39              
                1:02.84   2:16.30 (1:13.46)                                        
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:57.30   8/23/1998 Gold                                       
                         C Crawford, S Van Neerden, T Moll, J Herrington   
120-159 Meet: # 2:06.86      8/1998 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:10.76  
     1) Chris Tingley 23                2) Caroline Donnelly 43           
     3) Jerrod Kappler 28               4) Melinda Schmitt 47             
                1:13.18     2:10.76 (57.58)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:15.94  
     1) Mark Gill 37                    2) Julie Howard 31                
     3) Alexandra Nieto 33              4) Scott Dick 34                  
                1:21.25     2:15.94 (54.69)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:37.59  
     1) Erin Gast 24                    2) Diana Church 26                
     3) William Polk 36                 4) Chip Jaworski 35               
                1:34.22   2:37.59 (1:03.37)                                        
  4 Southwest Ohio Masters  'A'                                 2:48.31  
     1) Paul Schuh 35                   2) Amy Kaspar 35                  
     3) C.J. Rushman 34                 4) Susan Ball 42                  
                1:23.50   2:48.31 (1:24.81)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:45.83   8/23/1998 Rmm                                        
160-199 Meet: # 1:57.41      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:00.75  
     1) Abraham Solano 36               2) Dale Mercker 38                
     3) Caroline Donnelly 43            4) Pam Martin 48                  
                1:02.11     2:00.75 (58.64)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:09.75  
     1) Rick Ransdell 42                2) Charles Miesner 50             
     3) Mariam Ballantine 40            4) Melinda Schmitt 47             
                  59.29   2:09.75 (1:10.46)                                        
  3 Southwest Ohio Masters  'A'                                 2:13.76  
     1) C.J. Rushman 34                 2) Amy Kaspar 35                  
     3) Mark Gutowski 49                4) Anne Frayne 51                 
                1:11.46   2:13.76 (1:02.30)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:16.86  
     1) Clay Gilbert 46                 2) Robert Holmes 43               
     3) Helen Glish 44                  4) Susan Ehringer 37              
                1:11.43   2:16.86 (1:05.43)                                        
  5 Wildcat Masters  'A'                                        2:20.37  
     1) Robin Segnitz 38                2) Janice Kregor 49               
     3) Dennis Hamilton 58              4) Tom Evans 50                   
                1:15.74   2:20.37 (1:04.63)                                        
  6 Lakeside Masters  'C'                                       3:01.41  
     1) Mitch Wagner 44                 2) Richard Carrico 46             
     3) Lisa Stearns 48                 4) Patsy Kaelin 54                
                1:16.94   3:01.41 (1:44.47)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 2:00.37   8/20/2000 Ancm                                       
                         C Britt, W Dicks, A Block, J Lim-Sharpe           
160-199 Meet: # 2:12.68      8/1992 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:19.79  
     1) Dale Mercker 38                 2) Abraham Solano 36              
     3) Pamela Luebbe 42                4) Pamela Borah 49                
                1:08.83   2:19.79 (1:10.96)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:24.50  
     1) Clay Gilbert 46                 2) Gina Gatti Vice 42             
     3) Norman Schippert 42             4) Michelle Ward 37               
                1:18.70   2:24.50 (1:05.80)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:29.33  
     1) Susan Ehringer 37               2) John Voorhees 47               
     3) Michael Johmann 43              4) Kathy Beckovich 38             
                1:20.68   2:29.33 (1:08.65)                                        
  4 Lakeside Masters  'B'                                       2:42.34  
     1) JIM LUEBBE 38                   2) Frances Jones 43               
     3) Jimbo Martin Jr 47              4) Bobbi Quesenberry 38           
                1:31.42   2:42.34 (1:10.92)                                        
 -- Wildcat Masters  'A'                                             DQ  
     1) Marci Casey 41                  2) Robin Segnitz 38               
     3) Roger Kehrt 33                  4) Tom Evans 50                   
                1:25.59          DQ (58.24)                                        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:49.85   8/15/2004 New England                                
200-239 Meet: # 2:04.64      8/2002 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:06.46  
     1) Diane Bellafronto 58            2) Kathy Beckovich 38             
     3) Thomas Mester 54                4) Larry Hunt 58                  
                1:17.45     2:06.46 (49.01)                                        
  2 Lakeside Masters  'A'                                       2:10.24  
     1) Chuck Lambert 48                2) William Tingley 55             
     3) Pamela Borah 49                 4) Wendy Medley 51                
                  58.44   2:10.24 (1:11.80)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:24.75  
     1) George Dodge 60                 2) Mark Kraemer 51                
     3) Amy Jordan 46                   4) Teresa Walther 46              
                1:13.22   2:24.75 (1:11.53)                                        
  4 Wildcat Masters  'A'                                        3:08.45  
     1) Meg Smath 49                    2) Gail O'Malley 50               
     3) David Burgio 62                 4) Allen Marcum 55                
                1:41.42   3:08.45 (1:27.03)                                        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:07.56    8/4/2001 Nem                                        
                         J Feldmann, D Rogiacki, G Shaw, J Hirsty          
200-239 Meet: # 2:18.45      8/2002 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:20.43  
     1) William Tingley 55              2) Alice Wright-Belknap 55        
     3) Rick Ransdell 42                4) Pam Martin 48                  
                1:18.32   2:20.43 (1:02.11)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:46.11  
     1) Amy Jordan 46                   2) Larry Hunt 58                  
     3) Thomas Mester 54                4) Teresa Walther 46              
                1:30.54   2:46.11 (1:15.57)                                        
  3 Lakeside Masters  'B'                                       2:50.32  
     1) Wendy Medley 51                 2) Larry Keaton 62                
     3) Charles Miesner 50              4) Amy Peterson 48                
                1:41.37   2:50.32 (1:08.95)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:52.37  
     1) Helen Glish 44                  2) Diane Bellafronto 58           
     3) Carlton Arnold 52               4) Mark Kraemer 51                
                1:44.72   2:52.37 (1:07.65)                                        
  5 Lakeside Masters  'C'                                       3:24.85  
     1) Lisa Stearns 48                 2) Frank Diebold 57               
     3) Chuck Lambert 48                4) Patsy Kaelin 54                
                1:41.06   3:24.85 (1:43.79)                                        
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:06.10   3/29/2002 San Diego                                  
240-279 Meet: # 2:26.25      8/2001 Great Ohio Swim Team                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:03.23  
     1) Marilyn Blaske-Hull 56          2) Stanley Bearden 62             
     3) Larry Keaton 62                 4) Jodi Rowatt 62                 
                1:21.56   3:03.23 (1:41.67)                                        
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:21.08   3/28/2002 San Diego                                  
                         B Jordan, C Krattli, B Earley, D Baker            
240-279 Meet: # 2:51.81      8/2001 Great Ohio Swim Team                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:57.34  
     1) Larry Isom 65                   2) Jodi Rowatt 62                 
     3) Mary Jane Mullins 74            4) Stanley Bearden 62             
                2:07.66   3:57.34 (1:49.68)                                        
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
280-319 Nati: * 2:21.18   9/30/2000 San Diego                                  
280-319 Meet: # 3:02.21      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       3:10.62  
     1) Alice Wright-Belknap 55         2) Mary Jane Mullins 74           
     3) Gary Weisenthal 92              4) Glenn Hubbuch 60               
                1:34.90   3:10.62 (1:35.72)